Ogrzewanie fundamentowe – czemu warto na nie postawić?

System ogrzewania podłogowego jest znany stosunkowo od niedawna. W dzisiejszych czasach, możliwe jest zastosowanie płyt grzewczych pod podłogą, by umożliwić sobie równomierne ogrzewanie całego naszego domu. Obecnie, największą popularnością cieszy się ogrzewanie wodne. Ciepła woda, która znajduje się w instalacji pod podłogą, krąży ogrzewana przez specjalny agregat i zapewnia wysoką temperaturę powietrza w naszym domu.

Obecnie, ogrzewanie fundamentowe, jest znane głównie w krajach Skandynawii i w Japonii. Coraz więcej budynków i domów mieszkalnych ogrzewana jest poprzez zastosowanie płyt grzewczych. Choć metoda ta nie jest jeszcze zbyt popularna w Polsce, rośnie świadomość o istnieniu i zaletach ogrzewania fundamentowego. System ten jest bowiem bardzo opłacalny. Warto również dodać, że przez wzgląd na częste awarie tradycyjnych metod grzewczych w naszych domach i mieszkaniach, ogrzewanie fundamentowe może być odpowiednim rozwiązaniem dla wielu osób.

Montaż instalacji oraz umieszczanie rur i agregatu w fundamentach, to zadanie, które powierzane jest firmie budowlanej. Metoda ta jest bowiem mało znana w Polsce – nie warto więc ryzykować, wykonując montaż instalacji na własną rękę. Ogrzewanie fundamentowe jest o wiele bardziej wydajne niż pozostałe, tradycyjne metody grzewcze. Popularne kaloryfery czy grzałki najczęściej zapewniają gorące powietrze w obrębie dwóch metrów od kaloryfera. Dalsze rejony pomieszczenia są nieco chłodniejsze. Istotny jest również rodzaj wypełnienia rur. Wiele osób korzysta z krążenia ciepłej wody, natomiast ciepłe powietrze w rurach również jest popularne. Zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej pozwoli nam kontrolować przepływ ciepła do naszego domu.

System ogrzewania podłogowego – zalety

Dzięki zastosowaniu systemu grzewczego pod podłogą, możemy przede wszystkim obniżyć koszta budowy całego budynku. Tradycyjne instalacje grzewcze są o wiele droższe. Dodatkowo, ich zamontowanie zajmuje około 3 – 4 tygodni. W przypadku podłogowych płyt grzewczych, montaż instalacji trwa do 5 dni. Ogrzewanie podłogowe nie jest skomplikowane – centralnie pod posadzką, w fundamentach, umieszczany jest agregat grzewczy, do którego podpięte są wszystkie rury. Same rury są rozprowadzone równomiernie na całej powierzchni pod budynkiem.

Kolejną, istotną zaletą systemu jest równomierne rozprowadzanie ciepła na całej szerokości budynku. w przeciwieństwie do kaloryferów lub grzałek – ogrzewanie fundamentowe zapewnia nam tę samą temperaturę na powierzchni poziomej. Znaczy to, że w każdym miejscu w pokoju, temperatura będzie taka sama.

Zainwestowanie w taki system grzewczy zapewnia nam działanie przez długie lata. Rury podłączane są szczelnie i dokładnie. Całym montażem zajmują się wykwalifikowane ekipy budowlane i montażowe. Jako że ten system jest dopiero wprowadzany na polski rynek, warto korzystać z usług firmy mającej doświadczenie w montowaniu płyt grzewczych.

Korzystanie z fundamentowych płyt grzewczych zapobiega powstawaniu wilgoci i pleśni w naszym domu. Ciepło, które rozprowadzają rury, ogrzewa dodatkowo glebę, osuszając ją w przypadku obfitych opadów deszczu i śniegu.

Ogrzewanie fundamentowe, stanowi coraz bardziej rozpoznawalny system grzewczy w budynkach. Jest to dobre rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które budują domki jednorodzinne. Płyty grzewcze  mogą oddawać ciepło w takim natężeniu, jakie sami ustalimy. Ogrzewanie tego typu da się sterować. Wystarczy zamontować niewielki ekran w pokoju i ustalić temperaturę na dzień oraz na noc. Rozwiązanie to jest tańsze, szybkie do zrealizowania, a jakość grzania będzie zawsze na wysokim poziomie. Każdy użytkownik ogrzewania płytą grzewczą może cieszyć się ciepłem przez długi czas, ze względu na niemal bezawaryjność instalacji.