Oświetlenie miejsc publicznych – jak zaprojektować oświetlenie dworca PKP

dworzec gliwice

Odpowiednie oświetlenie miejsc publicznych jest niezwykle istotne. Doświetlone ulice lub przystanki autobusowe zapewniają mieszkańcom miasta większe bezpieczeństwo, a także ułatwiają poruszanie się.

Oświetlenie miejsc publicznych to jeden z podstawowych obowiązków należących do władz miasta – zwłaszcza takich instytucji jak dworce autobusowe i kolejowe, parki miejskie, drogi. Dlatego istotne jest, aby lokalne urzędy odpowiadające za stan techniczny miejsc, wchodzących w zabudowę miasta był jak najlepszy. Szczególną uwagę powinni zatem zwrócić na kwestie energetyczne danego regionu i to, czy jest on dobrze doświetlony.

Projekt oświetleniowy – od czego zacząć?

Odpowiedni projekt oświetlenia to klucz do sukcesu, a także mnóstwo zaoszczędzonych przez miasto pieniędzy. Powinien on być przemyślany i dopracowany pod kątem dostępności materiałów, lokalizacji, a także rodzaju żarówek i lamp, które mają zostać zastosowane. Świetnym przykładem poprawnego projektu miejsca publicznego jest projekt zmiany oświetlenia na dworcu PKP w Gliwicach. Dzięki nowym lampom dworzec nabrał interesującego charakteru, a korzystający z niego mieszkańcy miasta i przejezdni z pewnością czują się bardziej zorientowani w terenie.

Wymiana starych świetlówek na nowe

Głównym założeniem każdego nowego projektu oświetlenia dworca PKP powinna być wymiana starych świetlówek luminescencyjnych. Współcześnie stosuje się nowoczesne oświetlenie liniowe LED ze zintegrowanym układem zapłonowym. Wymiana powinna też dotyczyć opraw oświetleniowych, które będą zintegrowane z nowym oświetleniem liniowym, zapewniając podróżnym większy komfort podczas oczekiwania na pociąg.

Oszczędność prądu głównym celem

Nowoczesne źródła światła to nie tylko bezpieczeństwo dla podróżnych, ale także rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Oświetlenie liniowe LED zużywa o połowę mniej energii w porównaniu do świetlówek luminescencyjnych, co z pewnością będzie zauważalną różnicą w budżecie miasta.

dworzec pkp

fot.: Luxon – Dworzec PKP

W realizacji firmy Luxon, która projektowała oświetlenie dla dworca PKP użyto lamp Industrial LED 5.0, świetnie sprawdzających się w przestrzeni publicznej. Warto wspomnieć, że są to lampy najnowszej generacji, które zastępują oprawy świetlówkowe. Źródło światła czerpane jest z nowocześnie zaprojektowanych diod, o sprawnościach roboczych >190 Im/W. Dzięki temu lampy będę pracowały dłużej, a ich wymiana nie będzie tak częsta jak wcześniej. Przy wykorzystaniu technologii LED można zaoszczędzić na energii elektrycznej, a sama inwestycja zwróci się w przeciągu kilku lat.

Warto również wspomnieć o tym, że oprawy LED są zdecydowanie mniej awaryjne niż tradycyjne świetlówki. Większa moc, a jednocześnie dłuższa żywotność sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie ekologiczne. Diody LED zapewniają większe natężenie światła, dzięki czemu nie będziemy potrzebowali dodatkowego oświetlenia. Lampy Industrial LED 5.0 są również łatwe do montażu, co znacznie przyspiesza wszelkie prace remontowe.

Rozmieszczenie punktów świetlnych

Przy projektowaniu oświetlenia dworca PKP warto pamiętać o tym, aby w planie ująć umiejscowienie punktów świetlnych. Przy zastosowaniu lamp Industrial LED nie jest konieczne, aby znajdowały się one w bliskiej odległości do siebie. Lampy powinny znaleźć się w miejscach, które muszą być dobrze doświetlone ze względu na bezpieczeństwo podróżujących, jak i mieszkańców poruszających się w obrębie dworca. W realizacji firmy Luxon oświetlenie zostało zaprojektowane równomiernie, dzięki czemu na dworcu nie powstały ciemne punkty. W projekcie zostały uwzględnione nie tylko perony, ale także korytarze i tunele, którymi poruszają się podróżujący.

Wymagania oświetleniowe – czy należy brać je pod uwagę?

W projekcie oświetlenia należy także pamiętać o zastosowaniu się do wymagań oraz kryteriów, które dotyczą rozkładu iluminacji, natężenia oświetlenia, olśnienia, kierunkowości światła oraz barwy światła. Należy także zadbać o oświetlenie awaryjne i uwzględnić problemy konserwacyjne. Wymagania są określone w ustawi o efektywności energetycznej i zawarte są w niej wszelkie elementy, które powinien przestrzegać projektant oświetlenia.

Jak zaprojektować oświetlenie dworca PKP?

Dobrze oświetlony dworzec PKP zwiększa komfort świadczonych usług. Wpływ na tę zmianę ma przede wszystkim nowoczesne oświetlenie LED, ułatwiające poruszanie się po peronach oraz schodach. Odpowiednia temperatura barwowa sprawia, że przestrzeń jest znacznie lepiej oświetlona, w porównaniu do światła otrzymywanego od żarówek luminescencyjnych. Odpowiedni projekt oświetlenia dworca pozwoli także zaoszczędzić energię elektryczną, generowaną przez ekologiczne żarówki LED.