Pomoc psychologiczna

Ponad 75% Polaków sięgnęło w zeszłym roku po leki lub suplementy diety; z tego ponad 80% kobiet i prawie 70% mężczyzn. Lekarze alarmują – Polacy spożywają najwięcej leków w całej Europie! Często sięgamy po leki bez recepty, próbujemy sami leczyć się z chorób, gdyż nie mamy dość czasu by pójść do lekarza.

Coraz popularniejsze stają się suplementy diety, które mają nam zapewnić spokój lub pomóc wrócić do psychicznej równowagi. Podatni na manipulacje i pełni dobrej myśli Polacy chodzą do aptek i hurtowo kupują leki i suplementy. Duża część leków uspokajających ma w swoich składzie produkty o działaniu wyciszającym i powodującym senność. Często okazuje się, że lek owszem uspokaja nas, ale też niestety, powoduje zmęczenie i ospałość.

Alternatywa

Gdy zmagamy się z długodystansowym problemem natury psychicznej warto jest przełamać społeczne tabu i udać się do psychologa. Specjalista będzie mógł ocenić czy faktycznie potrzebujemy leków i jeżeli tak to jakich. Zwykle okazuje się, że leki nie są nam wcale potrzebne, wystarczy jedynie zmiana perspektywy i odmienne ich postrzeganie i nagle okazuje się, że samodzielnie jesteśmy w stanie stawić im czoła.

Psycholog jest osobą, która pomaga uporać się z uciążliwymi lękami, może pomóc radzić sobie ze stresem zarówno dzieciom jak i dorosłym. W sytuacji gdy jesteśmy poddani długotrwałemu naciskowi stresu, nie potrafimy znaleźć odpowiedniego wyjścia z sytuacji, mamy obawy o swoje zdrowie – dobrze jest poszukać specjalistycznej pomocy psychologa. Psycholog nie powinien być kojarzony z wyrokiem choroby psychicznej – często szybkość życia z którą żyjemy zaczyna nas przerastać. Dużą sztuką jest uświadomienie sobie tego faktu i poszukanie pomocy, zanim będzie za późno i zanim problem nas faktycznie przerośnie – powodując rozmaite problemy w naszym życiu. Obecnie najchętniej korzystamy z pomocy psychologa, gdy zmagamy się z trudnym rozstaniem, zdradą w związku, utratą pracy, stratą ukochanej lub bliskiej osoby. W takich sytuacjach o wiele lepiej niż samodzielna diagnoza za pomocą leków uspokajających bez recepty, sprawdzi się poszukanie pomocy specjalisty i poznanie możliwych sposobów walki z naszym problemem.

U psychologa pomocy mogą również szukać osoby, które zmagają się z problemami w swoich związkach. Doskonałą metodą jest terapia par przeplatana z terapią indywidualną, podczas których psycholog  może dotrzeć do sedna problemu i ustalić sposób dalszej pracy nad związkiem i razem z parą ustalić sposoby walki nad ich związkiem. Zwykle problemy codziennego życia często są łatwe w samodzielnym przepracowaniu, jednak czasem okazuje się, że problem zaczyna być zbyt trudny by samodzielnie sobie z nim poradzić. Dobrze jest to dostrzec i poszukać pomocy sprawdzonego psychologa.

Jeżeli zmagasz się z trudną sytuacją życiową, odczuwasz niepokój i masz obawy o to co przyniesie kolejny dzień lub też natłok pracy zmusza Cię do ciągłych nerwów, zanim pójdziesz do apteki po kolejne leki czy suplementy przemyśl dogłębnie sprawę i zastanów się czy nie warto skorzystać z pomocy sprawdzonego psychologa, zamiast zatruwać swój organizm próbami samodzielnego leczenia.


Szukasz pomocy psychologa? Polecamy: http://www.matiam.pl/psychoterapia.