Porady prawne przez Internet – czy to ma sens?
Nie da się zaprzeczyć, że w ciągu ostatnich kilku lat wiele sfer życia przeniosło się do Internetu. Swój udział ma w tym też po części wybuch epidemii koronawirusa.
Ludzie, by unikać kontaktu ze sobą, ale jednocześnie by zachować pozory normalnego życia, zaczęli przeprowadzać spotkania i świadczyć usługi w formie online.
To samo tyczy się usług prawnych. Wiadomo, że powoli wszystko wraca do normy i załatwianie spraw przez Internet nie jest już konieczne, ale dalej utrzymuje się w naszym społeczeństwie. Czy to dobrze?
Kiedy lepiej skorzystać z porad online?
Korzystanie z usług prawnych online nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Są jednak sytuacje, gdy przynosi ono więcej korzyści niż strat. Mam tu na myśli wszelkie sytuacje, gdy potrzebna jest drobna porada prawna. Wtedy jest to przede wszystkim duża oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba go niepotrzebnie tracić na dotarcie do kancelarii, umawianie się na dalekie terminy itp.
Dodatkowym plusem jest to, że porady online są zazwyczaj dużo tańsze niż te w kancelarii, ponieważ w koszty nie wlicza się kwota za jej utrzymanie.
Jak wyglądają usługi prawne przez Internet?
Najpopularniejszym sposobem są formularze kontaktowe umieszczane na stronach internetowych kancelarii.
Opisujemy tam pokrótce naszą sprawę, po czym dostajemy odpowiedź:
- w formie maila z przedstawionym rozwiązaniem i w zrozumiałym języku. Jest to dobra opcja, ponieważ nie musimy zapamiętywać wszystkich zawiłości prawniczych i zawsze można wrócić do treści odpowiedzi;
- w której prawnik umawia się z nami na rozmowę telefoniczną lub wideo-chat. Druga opcja jest dużo lepsza, gdyż najbardziej przypomina ona spotkanie w realu. Będąc jednak w zaciszu własnego domu, łatwiej nam się otworzyć i przekazać wszystkie najważniejsze kwestie sprawy.
Jeśli rozmowa z prawnikiem nas usatysfakcjonuje, to wystarczy właściwie wpłacić należną kwotę i tyle. Są jednak sytuacje, gdy podczas porady online nasza sprawa przybiera dużo poważniejszy obrót. Wtedy też prawnik sam nalega, by umówić się na spotkanie w realu, by mógł sporządzić wszystkie akta i być może rozpocząć postępowanie sądowe.
Kiedy unikać porad online?
I właśnie w takiej sytuacji, gdy wiemy, że nasza sprawa jest dużo bardziej poważna. Na przykład gdy jest to sprawa karna, która prawdopodobnie skończy się w sądzie. Warto wtedy od razu zwrócić się do prawnika osobiście.
Mamy też wówczas pewność, że prawnik wykonał swoją pracę rzetelnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by późniejsze spotkania odbywały się przez Internet, zwłaszcza jeśli będą dotyczyć tylko dopracowania pewnych kwestii, jednak to pierwsze jest kluczem do wygranej sprawy.
Porad online powinny unikać również firmy i instytucje, które szukają stałej opieki prawnej swoich interesów. Taki prawnik prowadzi wtedy wiele spraw równocześnie i kontaktując się z nim wyłącznie online. Ciężko zbudować zaufanie, które jest kluczowe przy długotrwałej współpracy.
O czym należy pamiętać?
W korzystaniu z usług prawnych online jest kilka aspektów, o których nie można zapominać:
- Przede wszystkim do porad otrzymywanych drogą internetową należy zachować odpowiedni dystans. Wiadomo, że praca zdalna nie zawsze pozwala na pełne zaangażowanie, dlatego możliwe są sytuacje, gdy prawnik podejdzie do naszej sprawy niezbyt profesjonalnie i czasem nie najlepiej doradzi.
- Podobnie ma się rzecz z poradami na stronach wątpliwego pochodzenia. Tam usługi są o wiele tańsze, jednak nie zawsze osoba, z którą rozmawiamy, jest wykwalifikowanym i prawdziwym prawnikiem, a np. tylko studentem lub radcą prawnym po kilku szkoleniach. Zweryfikowanie radców jest zatem kluczowym krokiem, który powinniśmy wykonać.
- Aby uniknąć powyższych sytuacji, warto zwrócić się do konkretnej kancelarii prawniczej, która działając stacjonarnie, oferuje również usługi online. Wtedy będziemy mieć pewność, że zdalna pomoc prawna nie będzie się praktycznie niczym różnić od tej realnej.
Jak zatem widać, zdalna pomoc prawna dalej prężnie funkcjonuje. Wiele ludzi korzysta z tej wygodnej formy załatwiania spraw prawnych. Nie można jednak zapominać, że w niektórych sytuacjach osobisty kontakt z prawnikiem jest nieoceniony.