Poszerzaj swoje kompetencje jako fotograf

Robienie zdjęć stało się ostatnio bardzo modne. Użytkownicy portali społecznościowych zasypują się różnego rodzaju zdjęciami. Robimy zdjęcia niemal codziennie, w każdej ważnej dla nas sytuacji. Chwalimy się nowo zakupionymi rzeczami, pokazujemy jak rosną nasi czworonożni pupile, zdajemy relacje z tego, co jedliśmy na kolację czy pokazujemy nasz udział w jakimś ważnym dla nas wydarzeniu. Takich sytuacji można jeszcze wiele wymieniać. Każdy, kto ma smartfon czy tablet, wykorzystuje go do uwieczniania ważnych momentów. Nie ma w tym oczywiście nic złego, pod warunkiem, że z robieniem zdjęć nie przesadzamy.

Fotografia a rozwój zawodowy

Wiele było przypadków, że ktoś robiąc zdjęcie narażał siebie i innych na niebezpieczeństwo a wszystko po to, żeby zaimponować znajomym zdjęciem i zebrać jak największą ilość tak zwanych „lajków” czy osób śledzących jego konto. Umieszczanie zdjęć w internecie stało się czymś na porządku dziennym. Niektórzy nie wyobrażają sobie jakby mogło być inaczej i wrzucają wszystko na wszystkie portale społecznościowe. Takie robienie zdjęć nie ma oczywiście nic wspólnego z fotografią rozumianą, jako sztuka. Ale często z takiego robienia zdjęć rodzinie czy znajomym rodzi się pasja. Miłośnicy fotografii, aby zgłębić jej tajniki oraz robić dobre i profesjonalne zdjęcia decydują się zapisać na warsztaty fotograficzne. Chodzi tu przede wszystkim, aby nauczyć się i wypracować własną technikę robienia zdjęć. Każdy uczestnik takiego kursu musi być wyposażony we własny aparat. Zdarzają się kursy, na których sztuki robienia zdjęć uczy się od podstaw. Są to kursy dla amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą dziedziną sztuki. Takie kursy często nie wymagają posiadania własnego sprzętu tylko udostępniają uczestnikom swój. Dzięki temu początkujący fotograf może wypróbować kilka aparatów i wybrać dla siebie ten, na którym pracuje mu się najlepiej. Kursy fotograficzne uczą jak operować światłem tak, aby jak najlepiej wyeksponować fotografowaną osobę czy rzecz.

warsztaty

Ci, którzy mają już doświadczenie w robieniu zdjęć korzystają z warsztatów dla bardziej zaawansowanych. Od nich wymaga się już posiadania pewnej wiedzy z zakresu fotografii. Wielu znanych fotografów organizuje kursy i szkolenia dla osób, które chcą dowiedzieć się jak pracuje dany fotograf i co sprawia, że jego zdjęcia są znane i cenione u szerokiego grona odbiorców i krytyków. Aby dostać się na takie warsztaty w większości przypadków należy posiadać własne port folio. Organizatorzy na podstawie wysłanych wcześniej port folii wybierają szczęśliwców, którzy nauczą się sztuki robienia zdjęć pod okiem znanego fachowca w tej dziedzinie. Takie warsztaty trwają zazwyczaj kilka dni. Uczestnicy uczą się pracy fotografa w dzień, w nocy, pracy na świeżym powietrzu jak i w studiu z wykorzystaniem lamp. Kolejną ważną rzeczą jest, aby fotograf umiał dokonać obróbki wykonanego zdjęcia na komputerze. Służy do tego szereg programów komputerowych. Każdy, kto ukończy taki kurs dostaje certyfikat, który może ułatwić mu drogę do kariery.