Problemy, które może rozwiązać masaż klasyczny
Masaż klasyczny to jedna z najstarszych form rehabilitacji ruchowej, której początki rozwoju miały miejsce w Chinach, prawdopodobnie około 3000 r. p.n.e.
To forma terapii, która stosowana i rozumiana była jako sposób odnowy biologicznej. Masaż znalazł zastosowanie zarówno w medycynie, sporcie, jak i relaksacji. Masaż klasyczny jest metodą leczenia objawów chorobowych i wpływania również na ich przyczyny.
Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie fizjoterapii, jak i forma relaksu, odprężenia i rozładowania napięcia nerwowego.
Kolejność technik dotyku stosowana w masażu klasycznym
Bardzo ważnym elementem masażu klasycznego jest kolejność wykonywanych technik, które stosowane odpowiednio po sobie realnie wpływają na poprawę samopoczucia i eliminują jednostki chorobowe, przynosząc pacjentowi odczuwalną ulgę.
- Głaskanie – technika wprowadzająca, pozwalająca ustalić fizjoterapeucie próg bólu, stopień napięcia mięśni, wrażliwość czuciową, napięcie skóry.
- Rozcieranie – czyli wytwarzanie ciepła przez tarcie skóry. Rozcieranie ma na celu rozgrzanie skóry i naczyń krwionośnych, które rozszerzają się, uwalniają nagromadzone toksyny i poprawiają przepływ krwi.
- Ugniatanie – technika stosowana za pomocą całych dłoni, pięści i paliczków. Polega na wywieraniu ucisku i pobudzeniu przepływu krwi w kierunku serca.
- Oklepywanie – najmocniejszy i najbardziej odczuwalny element masażu polegający na naprzemiennym uderzaniu różnymi częściami dłoni, poszczególnych partii mięśniowych. Oklepywanie pobudza ukrwienie i pobudza układ nerwowy.
- Wibracje – techniki, których celem jest uaktywnienie mięśni i pobudzenie włókien mięśniowych. Dodatkowo wibracje wspomagają usuwanie toksyn i zwiększają przepływ krwi.
- Wstrząsanie – zwane też falowaniem mięśni, przez poruszanie nimi.
- Głaskanie – krok kończący masaż prowadzący do wyciszenia organizmu, uspokojeniu mięśni i zakończeń nerwowych.
Skuteczne działanie masażu klasycznego
Stosowanie masażu klasycznego niesie za sobą szereg pozytywnych i szybko odczuwalnych skutków. To metoda lecznicza, która doskonale działa na usprawnienie działania układu krwionośnego i limfatycznego.
To również skuteczny sposób na oddziaływanie na układ nerwowy i zwiększenie skuteczności przesyłanych do mięśni bodźców. Masaż klasyczny ma pozytywny wpływ na stawy, zwiększając ich elastyczność i ukrwienie.
Jego oddziaływanie odczuwalne jest także na skórę, przez poprawę jej napięcia, dotlenienia i elastyczności.
Sesja masażu klasycznego koi nerwy, rozładowuje nagromadzony stres i wspomaga wydzielanie hormonu szczęścia. To doskonała terapia dla osób w każdym wieku. Regularna terapia masażem klasycznym przyniesie efekt w postaci poprawy stanu zdrowia układów życiowych organizmu i psychikę. Sesje zalecane są zarówno osobom o stwierdzonych jednostkach chorobowych, które potrzebują wsparcia w fizykoterapii, jak i osobom zdrowym, jako podtrzymanie doskonałego zdrowia i relaks.
Wskazania do masażu klasycznego
Masaż klasyczny to skuteczny sposób na leczenie lub wspomaganie leczenia wielu dolegliwości. Praktykowany jest jako forma relaksu, odprężenia i rozładowanie napięcia.
Masaż jest zalecany i stosowany:
- przy rozluźnieniu bóli mięśniowych,
- w celu regeneracji po urazach kończyn (zwichnięciu, skręceniu, złamaniu, stłuczeniu, naderwaniach, naciągnięciach),
- w przypadku przykurczy mięśniowych,
- przy niedowładach w celu pobudzenia tkanek i układu krwionośnego,
- regeneracyjnie przy stanach zapalnych (stawów, ścięgien, kaletek, torebek, pochewek),
- wspomagająco przy wadach kończyn (stopy koślawe, szpotawe, końskie),
- wspomagająco przy wadach kręgosłupa i deformacjach,
- rozluźniająco przy bólach, przeciążeniach i napięciach,
- wspomagająco przy nieżycie oskrzeli, astmie, innych chorobach układu oddechowego,
- rozluźniająco przy zaparciach,
- leczniczo przy opadnięciu żołądka, trzewi, przepuklinach,
- wzmacniająco na mięśnie brzucha po porodzie,
- w celu pobudzenia laktacji u kobiet karmiących.
Z racji mocnego oddziaływania masażu klasycznego na stany chorobowe organizmu, istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonania. Dlatego przed wykonaniem masażu, należy poinformować fizjoterapeutę o wszelkich dolegliwościach, by zweryfikować, czy możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie sesji. Do bezwzględnych przeciwwskazań terapii masażem klasycznym należą m.in.: żylaki, ciąża, kamica nerkowa, choroba wrzodowa żołądka, choroby serca, miażdżyca, zapalenia żył, choroby alergiczne skóry, gorączka, infekcje – przeziębienie.