Proces czyszczenia kurnika

mycie kurnika - czystaferma.eu

Hodowla kur, zresztą jak wszystkiego innego, wiąże się z podejmowaniem odpowiednich kroków. W celu tym musimy posiadać odpowiednie zaplecze. Kurnik – bo to o niego chodzi, to on jest tym miejscem, w którym zwykle trzymamy nasze kury. Ale nie w tym rzecz. Aby miejsce nadawało się do hodowli kur, jak również innego żywego inwentarza, musimy o nie odpowiednio dbać. A dotyczy to w szczególności tych, którzy zajmują się hodowlą żywego inwentarza na skalę przemysłową.

Czysta ferma – jak o nią zadbać

Weźmy na przykład kury – w takim dużym kurniku, wypełniającym całą halę mieści się ich całkiem sporo. A halę taką należy od czasu do czasu odpowiednie dezynfekować. Niewątpliwie, dezynfekcja kurnika to bardzo ważny element troski o nasz żywy inwentarz oraz powodzenia naszej hodowli. Należy pamiętać, że brak dezynfekcji może pociągnąć za sobą opłakane skutki. Przede wszystkim może skutkować licznymi chorobami, a w rezultacie epidemią stada. Tak, tak – nasze stado może niestety zachorować. I co jeżeli większość naszych osobników będzie chorować? Musimy leczyć, a to wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie wspominając o stratach.

mycie kurnika

Czego by nie mówić – takie zabawy prowadzą zawsze do jakichś strat. To negatywnie odbija się na naszej dalszej hodowli oraz interesach generalnie. Na szczęście na rynku jest całkiem spora oferta jeśli chodzi o płyny przeznaczony do dezynfekcji naszych kurników. Tak więc nie ma problemu – z pewnością znajdziemy coś dla siebie. No i pozostaje nam przeprowadzić dezynfekcję naszego kurnika.

Skuteczna dezynfekcja kurnika

W zależności od wybranych przez nas preparatów czynności mogą się różnić. Warto tutaj wspomnieć również o zestawach preparatów do dezynfekcji kurników. Jest to bardzo dobre rozwiązanie – kupujemy gotową kolekcję. Za sam zestaw zapłacimy więcej, ale to nam się zwróci. Choć najlepszym wyjściem będzie po prostu przejrzenie oferty i wybranie tego, co jest dla nas najbardziej dogodne. Na rynku nie brakuje na szczęście sklepów i producentów, którzy dostarczą nam wysokiej klasy środek do dezynfekcji kurnika. No dobrze, a jakie czynności przyjdzie nam wykonać? Cóż, będą się one różnić w zależności od przyjętej przez nas metody i środków. Istotna jest również wielkość hali, liczebność żywego inwentarza itd. Ale na pewno będziemy musieli usunąć obornik oraz inne zanieczyszczenia i umyć całą halę. A po umyciu starannie ją wysuszyć, wypłukać i wykonać jeszcze innego rodzaju czynności.

Mycie Kurnika

Przygotowanie kurnika do dezynfekcji oraz sam proces czyszczenia wymaga odpowiedniej wiedzy, sprzętu oraz specjalistycznych środków. Aby mieć pewność, że zlecona usługa zostanie wykonana należycie, warto współpracować z najlepszymi.

Pozostanie nam potem zastosowanie środków dezynfekcyjnych na określonych powierzchniach, takich jak podłogi, ściany oraz sufity. A być może na jeszcze innych. Nie zapominajmy, że będziemy musieli jeszcze zdezynfekować nasz sprzęt. Ale hala główna to nie wszystko – pozostają nam jeszcze pomieszczenia socjalne oraz wszelkiego rodzaju pomieszczenia pomocnicze. Pomieszczenia, w których znajdują się pozostałe sprzęty. To jest zarys, bardzo uproszczony zarys tego, co nam przyjdzie wykonać w trakcie czyszczenia i dezynfekcji naszego kurnika. Ale warto przeprowadzić tę czynność. Dzięki temu naszej hodowli nie będzie nic grozić.