Rozwiązania w obszarze szamb

Coraz więcej osób decydujących się na budowę domu wybiera miejsca na uboczu, z dala od miejskiego zgiełku. Często są to wsie podmiejskie. Wybór taki jest podejmowany raz z chęci odcięcia się od całego hałasu, a dwa że ziemia jest tańsza pod miastem niż w mieście. Decydując się jednak na dom z dala od centrum trzeba mieć świadomość, że trzeba będzie wykopać szambo. Na podłączenie do kanalizacji przez dłuższy czas może nie być szans, z racji tego, że jest ona nie opłacalna wówczas, gdy domy znajdują się daleko od siebie. Z tego wniosek, że czasem w ogóle nie ma szans na tego typu udogodnienie i prze całe życie trzeba będzie być zadowolonym z szamba.

Alternatywa która odniosła sukces

Jeśli jednak są jakieś osoby niezbyt przekonane do tego tego typu rozwiązania, to istnieje dla niego alternatywa w postaci przydomowej oczyszczalni ścieków. Pomysł brzmi ciekawie, trzeba to z całą pewnością przyznać, ale czym owa oczyszczalnia tak na dobrą sprawę jest i dlaczego miałaby to być dobra opcja dla osób niezbyt przekonanych do szamba? Przede wszystkim ze względu na wygodę. Decydując się na tego typu rozwiązanie nie trzeba pamiętać o systematycznym wywozie zawartości kloaki, co może na dłuższą metę być niezwykle uciążliwe. Poza tym kto kiedyś był przy wywozie szamba dobrze zdaje sobie sprawę, że do najprzyjemniejszych zajęć to nie należy. Chodzi przede wszystkim o zapach, jaki podczas tej czynności się ulatnia. Mimo wszystko trzeba to robić, bo wylewające się ścieki również estetyczne nie są, a zapach jest porównywalny. Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków takiego problemu nie ma. Dlatego wygoda to pierwszy duży plus. Drugim jest ekonomiczność. Oczywiście samo zamontowanie takiej instalacji wiąże się z dość wysokimi kosztami, które zwracać się będą przez kilka następnych lat, ale mimo wszystko jest ona niezwykle tania w eksploatacji i po pierwotnym wydaniu ogromnej gotówki, zacznie ona powoli wracać do portfela.

szamba_betonowe

Koszty za usługę

Patrząc na to z dłuższej perspektywy jest to naprawdę bardzo opłacalne. Wielu ludzi tego nie widzi, dlatego od razu biorą się za wykopanie szamba (pomimo tego, że byłaby możliwość zamontowania ekologicznej oczyszczalni ścieków przy swoim domostwie), ponieważ jego instalacja jest dużo tańsza. Jednak z perspektywy czasu. gdyby podliczyło się koszty, okazuje się że takie rozwiązanie jest dużo droższe niż oczyszczalnia. Koszty zawyżane są przez wywóz zawartości kloaki, którego trzeba dokonywać systematycznie przykładowo raz na miesiąc Koszt usługi waha się w okolicach stu złotych, łatwo więc policzyć, że w skali roku wychodzi to już około tysiąca dwustu złotych, a jak pomnoży się to przez jakieś trzydzieści lat, to wychodzi naprawdę okropnie duża suma. A każdy wie, że żyje się w takim miejscu często znacznie dłużej. Warto zatem patrzeć na wszystko z perspektywy czasu. Mimo wszystko ludzie boją się jednorazowych, dużych wydatków. Wolą wszystko dzielić na mniejsze części, bo wydaje im się wówczas, że płacą mniej, gdyż portfel mniej na tym ucierpiał. Stąd takie umiłowanie społeczeństwa do kupowania na raty. Aby przekonać się jakie jeszcze możliwości wynikają z instalacji szamba warto zobaczyć na stronie – producenta takich instalacji.