Rynek polskiej reklamy

W sektorze usługowym ważne miejsce zajmuje reklama. To obszar usług strategiczny i specyficzny zarazem – reklama sama w sobie jest towarem i usługą. Służy przynoszeniu zysku tym, którzy ją tworzą, jak i tym, którzy za jej stworzenie płacą.

Pierwsza połowa roku – wzrost

Już w pierwszej połowie 2015 roku rynek reklamy netto odnotował wzrost o 2,8% w stosunku do tego samego okresu z poprzedniego roku. Oznacza to wzrost aż o 102,8 mln złotych – niebagatelna kwota. O dobrą kondycję tego sektora rynku zadbały wydatki związane z handlem oraz przemysłem farmaceutycznym. Daleko jeszcze dynamice rynku reklamy do złotego okresu sprzed kryzysu, niemniej ten wzrost dobrze rokuje na przyszłość.

chmura słów

Jeśli chodzi o media, większość z nich odnotowała dodatnią dynamikę przychodów reklamowych. Najszybciej wzrosła reklama online – notuje się wzrost aż o 9,2%, czyli przychody netto większe o ponad 72 mln złotych. W reklamie online dominują niepodzielnie SEM, czyli marketing internetowy, oraz display, czyli wszelkie formy graficzne. Oba te rodzaje stanowią odpowiednio 40,4% i 41,5% reklamy w internecie.

Spory wzrost notuje reklama w radiu – 7,7% – oraz w telewizji – nieco mniej, bo 3%. Do wzrostu przyczyniły się tutaj głównie budżety reklamowe sektora farmaceutycznego, które wzrosły o 12%, oraz handlowego – 10% przyrostu.

Znaczenie marketingu internetowego w reklamie

Siła medium jakim jest internet powinna stanowić cenną wskazówkę dla tych, którzy szukają sposobów na promocję własnej firmy, działalności czy poszczególnych usług. Szeroko rozumiany marketing internetowy, a więc działania marketingowe wykorzystujące narzędzia dostępne w sieci, jest obecnie dominującą formą reklamy. Wiele młodych osób porusza się głównie w przestrzeni wirtualnej – często nie korzystają nawet z telewizji czy radia, chyba że tych dostępnych także w sieci. Stąd rosnąca siła reklamy internetowej oraz jej znaczenie.

Dobrze przygotowana kampania reklamowa jest kluczowa dla sukcesu. Więcej informacji na temat sprawnych narzędzi i sposobów promowania swoich usług w sieci na hasło: interaktywna agencja reklamowa.

gógl

Przygotowanie dobrej strategii, która ma na celu pozyskanie klientów, to obecnie działania głównie w sieci. Szukając dobrego dentysty, mechanika samochodowego a nawet krawcowej raczej nie wertujemy książki telefonicznej, tylko przeglądamy strony internetowe. Dlatego tak ważna jest ich właściwa optymalizacja – działania, które sprawią, że nasza strona będzie miała dobrą pozycję w wyszukiwarce internetowej. Mówiąc jeszcze prościej, dzięki firmie reklamowej, która wykorzystuje internetowe triki, można sprawić, że nasza strona pojawi się jako jedna z pierwszych w wynikach wyszukiwania po wpisaniu odpowiedniego hasła.