Serwis pieca gazowego – na czym polega?
Przestrzeganie zaleconych przez producenta zasad dotyczących regularnych przeglądów pieca gazowego to jedna z wielu czynności, które mogą skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo, komfort i ekonomiczność użytkowania instalacji grzewczej w domu. Przegląd to przy tym nie tylko kontrola ogólna stanu technicznego, ale także jego konserwacja, a więc czyszczenie i ewentualne wymiany elementów, które mogłyby przyczynić się do awarii. Na czym dokładnie polega serwis pieca gazowego i na jakie prace konserwacyjne należy nastawić się podczas przeglądu?
Częstotliwość serwisowania
Według generalnych ustaleń, serwisowanie pieców gazowych powinno odbywać się zgodnie z podanymi przez producenta wytycznymi, które znajdziemy w instrukcji obsługi pieca. Większość producentów zaleca przeprowadzanie corocznych przeglądów i konserwacji mających na celu sprawdzenie stanu ogólnego pieca oraz odpowiednie czyszczenie i wczesne wykrywanie usterek. Kiedy umówić się na przegląd? Najlepiej późnym latem, przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, choć oczywiście warto pamiętać, że na okres października i listopada przypada firmom serwisowym naprawdę wiele zleceń przeglądów. Jeśli chcesz uniknąć kolejek i dodatkowych kosztów (niektóre firmy celowo podbijają ceny usług w sezonie), postaw na przegląd w okolicach sierpnia.
Serwisowanie pieca gazowego zlecamy wyłącznie specjalistycznym serwisom posiadającym odpowiednie uprawnienia potwierdzone certyfikatami. W wielu przypadkach producenci podają w karcie gwarancyjnej listę autoryzowanych serwisów producenta. Listę tą można również znaleźć w Internecie. Zlecenie usług takiej firmie może przyczynić się do przedłużenia gwarancji na piec lub ewentualnych rabatów w razie przeglądów pogwarancyjnych. Wybór odpowiedniego serwisu nie powinien być decyzją pochopną – w kwestii tej dobrze jest poradzić się znajomych posiadających w domach piece gazowe.
Co znajduje się w podstawowym pakiecie serwisowym?
Serwis przeprowadzający kontrolę stanu pieca gazowego powinien sprawdzić i wyczyścić przede wszystkim wymiennik ciepła oraz palnik, sprawdzić działanie pompy obiegowej oraz zabezpieczeń zastosowanych w kotle, oraz sprawdzić stan połączeń elektrycznych i automatyki. Dodatkowo na liście jego zadań powinno znaleźć się czyszczenie filtrów na doprowadzeniu gazu i wody, wprowadzenie poprawnych parametrów ustawień automatyki (jeśli z jakiegoś powodu się rozregulowały) oraz przeprowadzić analizę spalin. Dzięki temu będzie on w stanie sprawdzić, czy urządzenie działa poprawnie i czy proces spalania przebiega właściwie. Na koniec sprawdzana jest jeszcze szczelność instalacji doprowadzającej gaz do palnika jak i samego pieca.
Podczas pracy serwisant usuwa też wszelkie osady z kamienia i rdzy zalegające na dnie pieca, a także przepłukuje ścianki urządzenia, na których również mogły zgromadzić się osady. Ponadto może on podjąć się wymiany anody magnezowej oraz uszczelki pod pokrywą rewizyjną zbiornika, o ile działanie to jest konieczne.
Zalety regularnego serwisowania pieców gazowych
Regularne przeglądy i konserwacja to przede wszystkim mniejsze ryzyko usterek i awarii wynikających z dużego zużycia elementów pieca. Jak powszechnie wiadomo, gaz oraz woda docierające do pieca mogą być zanieczyszczone – filtry, które mają za zadanie je oczyszczać również potrzebują być co jakiś czas oczyszczane. Planowanie corocznych serwisów pomaga kontrolować wydatki związane z naprawami pieca, gdyż ryzyko powstania dużych i groźnych awarii jest znacznie niższe. Konserwacja to również zapewnienie większej efektywności i sprawności pieca gazowego, a co za tym idzie mniejsze zużycie gazu (i w rezultacie mniejsze koszty ogrzewania).