Sesja zdjęciowa – tak trzeba współpracować z dziećmi

sesja dziecięca Wrocław

Dziecięca sesja zdjęciowa jest czymś, dzięki czemu można uchwycić naprawdę wspaniałe chwile z życia dziecka. Maluszek nie pozostanie przecież tak malutki przez długi czas!

Dzieci naprawdę rosną jak na drożdżach i bardzo szybko się zmieniają. Nic więc dziwnego, że coraz częściej rodzice decydują się na to, aby zrobić swojemu dziecku bądź dzieciom profesjonalną sesję zdjęciową.

Jednak dzieci, to nie profesjonalni modele i nie pejzaże naturalne – nie będą się ustawiać profesjonalnie i długo bez ruchu nie pozostaną. Bardzo dużo rodziców martwi się, że ich dziecku zadzieje się krzywda podczas takiej sesji zdjęciowej. Boją się, że fotograf będzie za bardzo ustawiał dziecko i mocno je zestresuje. Ale prawda jest taka, że dobry fotograf umie współpracować z maluchem!

Jak pracować z dziećmi przy robieniu zdjęć?

Jak już właśnie zostało wspomniane, fotograf dziecięcy powinien umieć współpracować z dziećmi w każdym wieku. Jego zawód wymaga tego, aby bardzo często z dziećmi przebywać. Nic więc dziwnego, że zdecydowanie takim fotografem powinna zostawać osoba, która kocha dzieci i dobrze czuje się w ich towarzystwie. Zwłaszcza, że taka sesja zdjęciowa wcale nie musi być łatwa dla malucha.

sesje dziecięce Wrocław

Podejście dobrego fotografa zmieni nastawienie dziecka do sesji zdjęciowej.

Przede wszystkim małe dziecko może naprawdę stresować się zaistniałą sytuacją. W wielu przypadkach rodzice przywożą dziecko do studia zdjęciowego, które nie jest dla niego miejscem znanym. Małe dziecko nie wie, dlaczego zostało przywiezione na to miejsce i czego chcą od niego dorośli.

Dobry fotograf będzie w stanie jak najlepiej wyjaśnić maluchowi powód, dla którego robione są mu zdjęcia. Fotograf, który potrafi porozumiewać się z dziećmi, będzie w stanie im dobrze wytłumaczyć to, co się wokół nich dzieje. Dzięki temu, dzieci będą w stanie się uspokoić, a co za tym idzie, będzie możliwe zrobienie im bardzo ładnych zdjęć, które będą zdobić albumy rodzinne.

Natomiast jeżeli chodzi o najmłodsze dzieci, noworodki do czternastego dnia życia, to w takich przypadkach nie trzeba się w zasadzie o nic martwić. Oczywiście takie maleństwa często nie są przewożone do studia – to fotograf zjawia się w domu świeżo upieczonych rodziców. Ważne jest to, aby dziecko nie przekroczyło czternastego dnia życia, ponieważ do tego momentu pozostaje ono nadzwyczaj gibkie i elastyczne i samodzielnie ustawia się w pozy, które przybierało jeszcze będąc w brzuchu mamy. To sprawia, że naprawdę łatwo można zrobić takiemu maleństwu słodkie zdjęcia.

O czym jeszcze powinien pamiętać fotograf dziecięcy?

fotograf dziecięcy Wrocław

Przede wszystkim warto, aby pamiętał o tym, by dziecko czuło się komfortowo w trakcie robienia zdjęć. Dzięki temu będzie dużo łatwiej można je ustawić – nie będzie się wierciło. Oczywiście nie da się w pełni uspokoić dziecka i wymagać od niego tego, aby tylko cichutko siedziało i nie chciało się bawić. Małe dzieci naprawdę szybko się nudzą i starają się znaleźć sobie jakieś zajęcie. Dobrze by było, gdyby rodzice wzięli ze sobą jakieś zabawki dla swojego dziecka, które przyciągałyby jego uwagę.

Oczywiście także fotograf może mieć w swoim studiu zabawki i różnego rodzaju rekwizyty, które mogą zostać użyte podczas sesji zdjęciowej.

Robienie zdjęć dzieciom – po co?

Skoro trzeba zapewnić dzieciom rozrywkę i uspokajać je w trakcie sesji zdjęciowej, to w zasadzie dlaczego rodzice decydują się w ogóle na robienie profesjonalnych zdjęć swoim pociechom? Jest jeden bardzo ważny powód – a mianowicie wspomnienia. Dzięki zdjęciom można uchwycić to, co w zasadzie jest nieuchwytne i zatrzymać naprawdę piękne chwile. Dzieci maluchami na zawsze nie pozostaną. Każdy, kto ma dzieci, wie jak szybko one rosną i się zmieniają. Nic więc dziwnego, że tak wielu rodziców chce zatrzymać chwile wtedy, gdy ich pociechy są jeszcze małymi szkrabami pełnymi radości i chętnymi do zabawy. Takie zdjęcia są naprawdę bardzo istotne zarówno dla rodzica, jak i dla dorastającego dziecka!

Artykuł powstał dzięki współpracy z profesjonalnym fotografem dziecięcym Dorotą Pawluk.