Skupy bydła – jak wygląda ich działalność?
Sprzedam bydło mięsne”, „kupię cielaka”, „poszukuję byka rozpłodnika” – takie oferty na polskim portalu OLX to nic nowego – to właśnie tam kwitnie dzisiejszy handel bydłem. Nie każdy gospodarz ma jednak czas i cierpliwość do wyszukiwania najlepszych ofert, lub też po prostu zależy mu na otrzymaniu od sprzedawcy faktury. Co wtedy zrobić? Poszukiwanie dobrego skupu w okolicy może okazać się jedyną słuszną metodą działania. Jak jednak wygląda działalność takiego skupu i czego można oczekiwać po ich obsłudze?
Przede wszystkim skup
Znajdująca się w okolicy Szczecinka w województwie zachodniopomorskim firma Logos to obecnie jeden z przykładowych modeli skupów bydła w Polsce. Ich głównym obszarem działalności jest oczywiście skup bydła, który odbywa się tu zarówno na wagę żywą lub w rozliczeniu poubojowym. Wielu gospodarzy ma problem ze sprzedażą bydła prywatnym kupcom głównie ze względu na to, że wielu z nich nie jest w stanie samodzielnie odebrać bydła (o czym oczywiście wcześniej nie uprzedzają). Ostatecznie to do gospodarza należy więc dostarczenie kupowanego przez nowego nabywcę towaru. W skupie bydła nie ma mowy o takich praktykach!
Posiadając specjalistyczne pojazdy do przewozu bydła, skup może przetransportować od 1 do aż 30 sztuk bydła. I to nie na określonym terenie wybranym przez skup, ale na terenie całej Polski! Wszystkie ceny skupu i transportu ustalane są pomiędzy skupem a gospodarzem na terenie gospodarstwa, po uprzednim obejrzeniu skupowanego bydła. Kwoty, jakie proponuje skup są często znacznie lepsze, niż te które gospodarz uzyskałby sprzedając zwierzęta indywidualnemu kupcowi lub bezpośrednio do ubojni, ponieważ to właśnie skupy posiadają najwięcej kontaktów w ubojniach na terenie kraju i za granicą i są w stanie negocjować z nimi ceny. Termin odbioru produktu przez skup jest krótki, bo wynosi maksymalnie tydzień, a gotówka za sprzedawane bydło trafia do ręki gospodarza w momencie przekazywania zwierząt.
Sprzedaż zwierząt? Żaden problem
Choć wiele skupów zajmuje się wyłącznie handlem bydła mięsnego, które skupuje od gospodarzy a następnie przekazuje do ubojni, Logos działa zupełnie inaczej. Firma prowadzi bowiem również sprzedaż bydła, w tym cieląt, odsadek, pierwiastków, mięsnych krów cielnych, jałówek, oraz byków rozpłodników. Sprzedaż odbywa się tu zarówno detalicznie, jak i hurtowo i oczywiście zgodnie ze wszystkimi normami zdrowego handlu. Zakupiony towar może zostać przewieziony w dowolne miejsce w Polsce w profesjonalnych i specjalistycznych przyczepach, w którym zwierzętom z pewnością nie stanie się krzywda. Wszystkie sprzedawane zwierzęta posiadają ważne badania weterynaryjne i komplety kolczyków wraz z paszportami. Nie musisz się już bać o zakup cielaków z podejrzanego źródła.
Dlaczego warto sprzedawać bydło do skupu?
Chów bydła to niewątpliwie jedna z najważniejszych gałęzi przemysłu na świecie. Gospodarz, który podejmuje się chowu bydła na większą niż własne potrzeby skalę musi więc liczyć się z rolą, jaką odgrywa poniekąd w światowej gospodarce. Z tego też powodu sprzedaż bydła nie może odbywać się na zasadzie „byle pozbyć się problemu”, a powinna być przemyślanym działaniem dążącym do satysfakcjonujących transakcji zarówno dla gospodarza, jak i dla ubojni. Z tego też względu korzystanie ze skupów o określonej renomie jest znacznie lepszym wyborem niż sprzedaż indywidualnym kupcom, którzy tak naprawdę nie dają gwarancji co do dalszych losów zwierzęcia. Sprawa wygląda podobnie także w kwestii sprzedaży bydła. Wniosek jest więc jeden – profesjonalny skup zawsze lepszym wyborem.