Specjalistyczne badania USG Doppler

usg doppler wrocław

Medycyna rozwija się w zawrotnym tempie – jeszcze parę lat temu nowością było tradycyjne USG, a teraz wiele gabinetów oferuje USG z obrazem 3D i 4D, pozwalającym zobaczyć kształt twarzy dziecka zanim się ono urodzi. Jednak USG to nie tylko badania dotyczące jamy brzusznej – ultrasonograf ma znacznie szersze zastosowanie, a możliwości, jakie daje zarówno lekarzom, jak i pacjentom, są ogromne.

USG Dopplerowskie w praktyce

Wykonując badanie USG wykorzystuje się właściwości fal ultradźwiękowych. Początkowe prace nad takim aparatem miały służyć wykrywaniu wad w metalach i były prowadzone już na początku XX wieku. Po pierwszej wojnie światowej zaczęto stosować fale ultrasonograficzne także w diagnostyce, początkowo głównie do diagnostyki płodu, a potem – po raz pierwszy w Japonii – także od obserwowania pracy zastawek serca. Wykorzystując tzw. efekt Dopplera można uzyskać niezwykle dokładne pomiary.

Badanie USG Doppler pozwala na zbadanie z dużą dokładnością między innymi drożności tętnic, pracy zastawek czy wydolności żył. Wykorzystuje fizyczne właściwości fal ultradźwiękowych, które pozwalają na stworzenie odczytu w formie obrazu oraz dźwięku i danych liczbowych. Taki obraz oraz dane dają możliwość określenia stanu licznych narządów wewnętrznych – od elementów układu krwionośnego, przez układ trawienia, po narządy płciowe czy gruczoły.usg doppler Wrocław

Nowoczesna diagnostyka

Współczesna medycyna może korzystać z nowoczesnych narzędzi. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie wielu wad i chorób. Badania USG Doppler pozwalają na wcześniejsze zauważenie potencjalnie groźnych zmian mających znamiona ognisk chorobowych – guzów, narośli czy innych zmian. Ponieważ ultrasonograf wykorzystujący efekt Dopplera daje bardzo dokładny obraz i pozwala sprawdzić między innymi drożność i wydolność żył, jest popularnie wykorzystywane do sprawdzania, czy w organizmie, w naczyniach krwionośnych pojawiają się zmiany miażdżycowe.

Aby nie czekać w długiej kolejce przez wiele tygodni na wykonanie badania, warto znaleźć placówkę, która zajmuje się tego typu usługami medycznymi i oferuje wysoki profesjonalizm. W Warszawie zajmuje się tym między innymi specjalistyczna przychodnia Rehmedicon – w pracowni diagnostycznej można wykonać także wspomniane badanie, a także USG kolana i innych stawów.