System Acoustic Wall – jak działa w przypadku drzwi szklanych?

drzwi szklane

Szklane drzwi mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni i lepszy dopływ światła, a także wyglądają prestiżowo i elegancko.

Cienki materiał i wysoka transparentność to jednak cechy, które utrudniają dobrą akustykę pomieszczenia. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na odgrodzenie się od hałasu i otaczających dźwięków przy jednoczesnym braku ingerencji w estetykę pomieszczenia opracowaliśmy System Acustic Wall, który stanowi najlepszy przykład, że izolacyjność akustyczna wpływa na komfort życia, a szklane drzwi nie są przeszkodą do stosowania rozwiązań akustycznych.

Nauka o dźwiękach – akustyka

Aby zrozumieć potrzebę i znaczenie izolacji akustycznej, warto na początku scharakteryzować wrażenie słuchowe, jakim jest dźwięk. Przy pomocy zmysłu słuchu dźwięki są odbierane jako fale akustyczne (W/m2), jednak powszechnie mówi się o wartości poziomu natężenia dźwięku, wyrażanej w decybelach (dB). Na określenie dźwięków z zakresu częstotliwości i natężeń, które ludzkie ucho jest w stanie wychwycić, używa się terminu dźwięki słyszalne.

Dla odróżnienia wyróżnia się także dźwięki zbyt ciche lub zbyt niskie (infradźwięki) lub zbyt wysokie (ultradźwięki). Dźwięki słyszalne dla człowieka mogą się różnić w zależności od wykształcenia aparatu słuchu pod względem częstotliwości, jak i głośności. Przyjmuje się, że częstotliwość fal słyszalnych dla człowieka to pasmo między około 16 Hz a 20 kH.

Izolacyjność akustyczna – co to znaczy?

Dźwięki są przenoszone w pomieszczeniu przez ściany i podłogi, a także przez drzwi. Wprowadzenie struktur w drganie sprawia, że generuje się nowe fale dźwiękowe, które przenoszą się w procesie transmitowania dźwięku. Izolacyjność akustyczną można określić jako stratę w transmisji dźwięku, która ma jednak pozytywny charakter, ponieważ wskaźnik izolacyjności akustycznej R db odpowiada na skuteczność danej przegrody w redukcji transmitowanych dźwięków.

Rozwiązania akustyczne umożliwiają projektowanie cichych pomieszczeń, w których zachowane są wszelkie standardy bezpieczeństwa, jakości i higieny. Różne rozwiązania architektoniczne umożliwiają tworzenie akustycznych przegród np. w blokach. Sposobem na lepszą izolacyjność akustyczną pomieszczeń w biurach, domach czy przestrzeniach przemysłowych są akustyczne drzwi. Redukcja hałasu to w XXI wieku absolutna podstawa, aby przenieść poziom i jakość życia na wyższy poziom.

szklane drzwi

Wpływ izolacji akustycznej na komfort życia – akustyczne drzwi

Właściwości akustyczne przedmiotów, które znajdują się wokół nas, mają ogromny wpływ na postrzeganie, percepcję i komfort przebywania w danym środowisku. Otaczanie się przedmiotami, które posiadają właściwości akustyczne, pozwala na lepsze zarządzanie dźwiękiem, wpływanie na poprawę lub pogorszenie jakości słyszalnych odgłosów, a także umożliwia zredukować echo, które zwykle budzi lęk, a u niektórych osób nawet strach.

Izolacja akustyczna poprawia komfort osób przebywających w pomieszczeniu, tym samym wpływając na samopoczucie i zdrowie. Akustyczne drzwi stanowią doskonały przykład tego, że w dobrze izolowanym pomieszczeniu poprawia się wydajność i produktywność, a z drugiej strony np. jakość snu.

Wykorzystanie Systemu Acustic Wall w drzwiach szklanych

Szklane drzwi to modne i uniwersalne projekty dostępne na rynku od lat, które zmieniają się jednak z klasycznych przegród po nowoczesne, wsparte izolacją akustyczną. Nasze drzwi szklane we Wrocławiu zostały przebadane przez Instytut Techniki Budowlanej i posiadają potwierdzone właściwości izolacji akustycznej. Nasz system Acustic Wall to zupełnie inny wymiar komfortu, który pozwala zachować wszystkie zalety drzwi szklanych, ale zapewnić ponadprzeciętne wytłumienie pomieszczenia. Szklane tafle wykorzystywane w systemie Acustic Wall mają budowę kompozytową.

Oznacza to, że składają się w dwóch warstw szyby hartowanej, która jest przedzielona folią akustyczną. Dzięki temu dochodzi do zjawiska absorpcji drgań w bardzo szerokim zakresie częstotliwości fali dźwiękowej. W ten sposób możliwe jest tłumienie hałasu nawet mimo cienkiej tafli skrzydła drzwi. System Acustic Wall doskonale sprawdza się w przypadku szklanych drzwi, ponieważ zapewnia zarówno funkcjonalne, jak i bardzo eleganckie i estetyczne wykończenia wnętrza.