Szkoła jazdy – jak wybrać najlepszą?

Wybór odpowiedniej szkoły jazdy to dla wielu początkujących kierowców bardzo stresująca i niezwykle ważna decyzja. Uzyskanie właściwego przeszkolenia połączonego z dobrym podejściem, cierpliwością i umiejętnościami nauczycielskimi instruktora może przesądzić o zdaniu bądź oblaniu egzaminu praktycznego. Jak jednak dokonać odpowiedniego wyboru? Czym kierować się podczas przeszukiwania wielu Ośrodków Szkolenia Kierowców? Komu można zaufać, a które firmy omijać szerokim łukiem?

Pierwsza zasada: nie oszczędzaj!

Ostatnie kilka lat obfitowało w otwieranie się kolejnych szkół jazdy. Te, chcąc zaistnieć na rynku oferowały coraz niższe ceny, sprawiając że sprawdzone i doświadczone szkoły nie mogły konkurować z nowymi firmami. Niestety, niska cena to zwykle niska jakość. Podobnie jak w przypadku wszystkich produktów, wysoka jakość szkolenia na kierowcę musi kosztować. Im lepiej nauczysz się podczas jazd, tym lepiej pójdzie Ci egzamin. Jakie zachowania szkół jazdy sprawiają, że ceny są tak niskie? Skracanie godziny jazdy do 40 minut, ograniczenie zajęć teoretycznych lub niewymaganie obecności na nich, oszczędzanie na paliwie czy załatwianie spraw osobistych przez instruktorów to praktyki, które powinny wzbudzić w Tobie słuszne wątpliwości. Kandydat na kierowcę powinien znać przepisy na wylot i wyjeździć swoje godziny z instruktorem, który faktycznie pilnuje tego, co robi kursant. Jeśli nie czujesz się wystarczająco przekonany do kursu, żądaj zwrotu kosztów i znajdź inny OSK. To Twój czas, Twoje pieniądze i Twoje bezpieczeństwo. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo to każde pieniądze są tego warte.

Pamiętaj o opłatach dodatkowych

Tani kurs kusi? Sprawdź, co tak naprawdę znajduje się w jego ofercie. Czy wymagane są od Ciebie dodatkowe opłaty za materiały do nauki, lekcje doszkalające, przekładanie zajęć, egzamin wewnętrzny? Pamiętaj, że zapłacić przyjdzie Ci także za każde podejście do egzaminu końcowego. Czy kurs w dalszym ciągu cieszy niską ceną? Raczej nie. Co więcej, nie wszyscy oferują kursy wewnętrzne. A jeśli 30 godzin nie wystarczy? Szkoła, która nie oferuje egzaminu wewnętrznego zapewne chciałaby, byś wrócił na lekcje doszkalające w cenie 40-100 zł na godzinę. Marny chwyt marketingowy.

Dobre szkolenie, bezpieczna jazda

Szkoła jazdy nie powinna przygotowywać kursanta „pod egzamin”, a nauczyć go korzystać bezpiecznie z różnego rodzaju dróg. Jeśli oferta dotyczy jedynie jazdy po trasach egzaminacyjnych, może się okazać, że po egzaminie również nie wyjedziesz poza strefę. Pamiętaj również o odpowiednim poziomie przygotowania teoretycznego. Masz prawo wymagać, by kurs obejmował nie tylko wyuczenie się sytuacji drogowych na pamięć, ale także zrozumienie spontanicznych działań, które mogą spotkać Cię na drodze. Znajomość znaków to nie wszystko – umiejętność zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce i gotowość do podjęcia odpowiednich działań to klucz do bezpiecznej jazdy.

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru szkoły jazdy zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, że im lepiej będziesz się czuć za kierownicą podczas zajęć praktycznych, tym lepiej pójdzie Ci zarówno na egzaminie, jak i we własnym samochodzie. Zapytaj znajomych, którzy mają już prawo jazdy o szkołę, którą polecają. Jeśli oni są zadowoleni, istnieje duża szansa, iż Tobie również przypadnie ona do gustu. My, z własnego doświadczenia polecić możemy m.in. OSK Aster z Gdańska.