Transkrypcja nagrań, a co to takiego?

transkrypcja nagrań

Ile razy usłyszało się coś fascynującego, więc następnym razem nagrywało się już prawie każde wystąpienie interesującego gościa. Dzięki temu wykłady i konferencje mogły zostać rozprzestrzenione, by dotarły do jak największej ilości osób. Nie każdy jednak ma możliwość odtworzenia plików multimedialnych, dlatego tak istotna jest transkrypcja nagrań.

Dzięki niej interesujące słowa mogą dotrzeć do jeszcze większej ilości osób, ponieważ mogą one zostać wydrukowane w postaci książki, czy w gazecie. Transkrybowanie nagrań nie jest niczym trudnym, ale na pewno bardzo czasochłonnym i niejedna osoba mogłaby się wściec wykonując taką pracę. Jeśli jest się świadomym, że samodzielnie nie da rady się tego zrobić to lepiej zlecić to zadanie komuś innemu. Na szczęście jest spora grupa zakładów oferujących tego typu usługi, np. copywriter.

Nie wiadomo, czy osoby tam pracujące lubią przepisywać nagrania, ale na pewno przykładają się do wykonywanego zadania z dużą starannością. Czym ona się charakteryzuje? Przede wszystkim szybkością wykonywanego zlecenia. Transkrybowanie nagrania oczywiście może zależeć od jego długości oraz jakości, ale pracownicy robią wszystko, by zleceniodawca otrzymał swój zapis możliwie jak najszybciej. Poza tym teksty zamówione w takiej firmie są starannie przepisywane, żadne słowo nie zostaje pominięte.

Rodzaje transkrypcji

Chyba, że klient sam zażyczy sobie inaczej. Ma się bowiem do wyboru dwa rodzaje transkrypcji: dosłowną, w której zapisywane jest wszystko dokładnie tak, jak to miało miejsce na nagraniu – wszelkie dygresje, niedokończone wypowiedzi oraz naturalną, która charakteryzuje się tym, że jest poddana pewnemu rodzajowi liftingu, podczas którego wszelkie wulgaryzmy, niepotrzebne wtrącenia czy językowe błędy zostają pominięte lub poprawione. Oczywiście nie chodzi o zmienianie sensu wypowiedzi, ale o ulepszaniu całości. Nie każdy może pozwolić sobie na takie upiększanie.

transkrypcja nagrańChodzi oczywiście i zapisy rozpraw sądowych, których transkrypcję zlecają często adwokaci. Dla nich zawsze przygotowywana jest transkrypcja naturalna. Każda bowiem naniesiona zmiana mogłaby uniemożliwić dokładne przeanalizowanie wszystkiego co się działo na sądowej sali. Pieczołowitość wykonywanej transkrypcji nagrań przez pracowników firmy, która oferuje takie usługi przejawia się również tym, że przekazywane pliki tekstowe są najwyższej jakości. Osoby przepisujące zapis multimedialny dbają o konieczne akapity, wytłuszczenia. Jednolity tekst nie wchodzi w grę, ponieważ łatwo w nim można by było się pogubić, a dodatkowo czytanie go mogłoby być niezwykle nużące i ciężkie. Szczególnie, gdy ma się do czynienia z kilku stronicowym zapisem. Firmy zajmujące się transkrybowaniem nagrań prześcigają się w walce o klientów. Przejawia się to tym, że coraz więcej zakładów oferuje pracę zdalną. Jest zatem możliwość korzystania z usług zakładu, który znajduje się na drugim końcu kraju. Wystarczy dostarczyć w jakiś sposób nagrania przeznaczone do transkrypcji, ustalić termin i czekać na przesłanie gotowego pliku tekstowego.