W jakiej branży wykorzystuje się sztancowanie?

automaty sztancujące

Sztancowanie to proces, w którym za pomocą wykrojnika (ostrego, metalowego ostrza) wycina się kształty z papieru lub innych materiałów. Wykrojnik można zamontować na prasie, a papier lub materiał przechodzi przez maszynę, gdzie jest cięty na żądany kształt.

Na czym polega sztancowanie i w jakich branżach się je wykonuje?

Sztancowanie jest procesem, który polega na wycinaniu określonych kształtów w takich materiałach jak na przykład papier, karton, metal lub plastik. Trzeba jednak mieć na uwadze, że niektóre materiały są trudniejsze do cięcia. Należą do nich np. metal lub drewno, które mogą wymagać specjalnych matryc lub ostrzy. Ponadto niektóre powierzchnie – w szczególności takie, które są wrażliwe na ciepło – mogą odkształcić się podczas sztancowania.

Szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że sztancowanie jest chętnie wykorzystywane w firmach z różnych branż. Techniki tej używa się np. do tworzenia niestandardowych kształtów i projektów, dodawania elementów ozdobnych na opakowaniach produktów. Branża introligatorska czy marketingowa to tylko niektóre spośród wszystkich miejsc, w których sięga się po omawiane rozwiązanie.

Istnieje wiele różnych zastosowań wykrawania. Metoda ta może być używana do wszystkiego, od tworzenia prostych kształtów czy scrapbooking po złożone zastosowania przemysłowe. Sztancowanie może służyć do tworzenia etykiet, naklejek i innych produktów drukowanych. Oprócz tego pozwala ono również na tworzenie niestandardowych ozdób itp.

Proces sztancowania – jak przebiega?

Sztancowanie to proces wykorzystujący matrycę do cięcia lub kształtowania materiału. Matryca to specjalistyczne narzędzie stosowane w przemyśle wytwórczym do cięcia lub kształtowania obrabianej powierzchni. Jest ona zwykle stworzona ze stali hartowanej, węglowej stali narzędziowej lub stali szybkotnącej. Matrycę montuje się na prasie, na której podawany materiał jest cięty lub kształtowany.
Wykrojnik to zaostrzone narzędzie, które pozwala na uzyskanie wycięcia o pożądanym kształcie. Proces cięcia można wykonać ręcznie lub za pomocą maszyny.

Oto niektóre z technik, których realizację umożliwiają automaty sztancujące:

  • wykrawanie rotacyjne – ten typ obróbki wykorzystuje cylindryczną matrycę, która obraca się podczas przecinania materiału. Wykrawanie rotacyjne jest bardzo precyzyjne i może być używane do wycinania skomplikowanych kształtów;
  • sztancowanie płaskie – opiera się ono na działaniu prasy płaskiej z ostrzem posuwisto-zwrotnym,
  • cięcie laserowe – cięcie laserowe wykorzystuje wiązkę laserową do topienia lub odparowywania ciętego materiału. Cięcie laserowe jest bardzo precyzyjne i może być używane do wycinania bardzo skomplikowanych kształtów, ale jest to również jedna z droższych metod sztancowania.

sztancowanie

Zalety sztancowania

Sztancowanie to chętnie wykorzystywana metoda obróbki materiału, która oferuje wiele zalet. Dzięki wykorzystaniu automatów sztancujących firmy mogą poprawić wydajność, zwiększyć produktywność, obniżyć koszty i poprawić jakość. Proces sztancowania jest znacznie szybszy i wydajniejszy niż tradycyjne metody cięcia.

Zwiększona efektywność prac

Sztancowanie zwiększa produktywność pracy. Dzieje się tak, ponieważ matryca wykonuje całą pracę, więc nie ma potrzeby stosowania oddzielnego narzędzia tnącego. Oznacza to, że możesz wyprodukować więcej produktów w krótszym czasie.

Oszczędność kosztów

Wykrawanie może również pomóc w obniżeniu kosztów. Dzieje się tak, ponieważ jest to bardzo wydajny proces, więc ogólnie zużyjesz mniej materiału. Ponadto wykrawanie często wymaga mniej energii niż inne procesy cięcia, więc może również zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię.

Zwiększona jakość prac w zakresie obróbki

Wreszcie, sztancowanie poprawia jakość, sprawiając, że każdy produkt uzyskuje ten sam rozmiar i kształt. Takiej spójności nie można osiągnąć tradycyjnymi metodami, dlatego wykrawanie zapewnia lepszy gotowy produkt dla Twoich klientów.