Wszywka antyalkoholowa – czy naprawdę działa?
Wszywka antyalkoholowa stanowi rodzaj farmakoterapii stosowanej pomocniczo w leczeniu choroby alkoholowej. Ma formę wszczepianego podskórnie implantu z tabletką z lekiem, który hamuje metabolizm alkoholu, powodując odkładanie się aldehydu octowego.
Substancja ta wywołuje silne objawy zatrucia, przede wszystkim:
- nudności,
- wymioty,
- zawroty głowy,
- uczucie gorąca,
- zaczerwienienie twarzy,
- kołatanie serca,
- niedociśnienie.
Działanie wszywki antyalkoholowej utrzymuje się przez kilka miesięcy. Jej główną funkcją jest wywołanie u osoby uzależnionej niechęci do sięgania po alkohol.
Kiedy można się zdecydować na wszywkę antyalkoholową?
Wszywka antyalkoholowa stosowana jest w leczeniu alkoholizmu w sytuacji, gdy osoba uzależniona posiada słabą motywację wewnętrzną do rozpoczęcia walki z nałogiem. Pozwala alkoholikowi kojarzyć picie z negatywnymi konsekwencjami, co prowadzi do stopniowego wypracowania odruchów warunkowych. Wszywka nie stanowi jednak leku na alkoholizm, a tylko jedną z metod stosowanych wspomagająco w złożonym procesie terapeutycznym. Nie jest ponadto skierowana do wszystkich – do jej użycia istnieją liczne przeciwwskazania. Są to przede wszystkim:
- uczulenie na jakikolwiek składnik leku,
- choroby układu krążenia, między innymi nadciśnienie tętnicze, niewydolność krążenia oraz niewydolność i choroba niedokrwienna serca,
- zaburzenia psychiczne oraz psychozy,
- przebyte próby samobójcze.
Wszywka antyalkoholowa może ponadto pogłębiać takie schorzenia, jak cukrzyca, padaczka i choroby układu oddechowego, dlatego przed zastosowaniem tej metody terapeutycznej konieczne jest dokładne zapoznanie się z historią medyczną i aktualnym stanem zdrowia pacjenta. Niezbędne jest również zwrócenie uwagi na przyjmowane przez osobę uzależnioną leki. Niektóre z nich mogą bowiem wchodzić w reakcję z substancjami czynnymi wszywki.
Objawy alkoholizmu
Jak rozpoznać alkoholizm? By stwierdzić, czy dana osoba jest uzależniona od alkoholu, należy wypatrywać specyficznych dla tego stanu objawów, takich jak:
- poczucie głodu polegające na stałej, niekontrolowanej potrzebie sięgania po alkohol,
- utrata kontroli nad swoim zachowaniem w obliczu alkoholu,
- zachowania autodestrukcyjne polegające na ciągłym spożywaniu alkoholu pomimo jego negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne,
- zwiększona tolerancja na alkohol powodująca konieczność spożywania większych dawek tej substancji w celu odczucia jej działania,
- zaniedbywanie obowiązków zawodowych, relacji z bliskimi, własnych zainteresowań i wszystkiego, co nie ma związku z alkoholem.
Wyraźnym objawem choroby alkoholowej jest również wystąpienie zespołu abstynencyjnego na skutek zaprzestania picia. Składają się na niego takie dolegliwości, jak drżenie kończyn, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, nadmierna potliwość, palpitacje serca oraz wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
Inne metody leczenia alkoholizmu
W leczeniu alkoholizmu wykorzystywane są zróżnicowane metody terapeutyczne. Są to przede wszystkim:
- detoks polegający na usunięciu z organizmu szkodliwych substancji psychoaktywnych,
- psychoterapia przeprowadzana zarówno w formie terapii indywidualnej, jak i terapii grupowej,
- terapia farmakologiczna stosowana zazwyczaj jako forma wsparcia w trakcie detoksu, polegająca na podawaniu zmagającej się z chorobą alkoholową osobie leków uspokajających, nasennych i innych, które pomagają w zwalczaniu nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego,
- wykłady i warsztaty pomagające przygotować się do życia bez nałogu.
Skuteczne leczenie alkoholizmu powinno być przeprowadzone w kontrolowanym środowisku umożliwiającym odizolowanie się walczącej z nałogiem osoby od czynników wyzwalających oraz stresów związanych z codziennym życiem. Dla zapewnienia bezpieczeństwa, wskazane metody powinny być stosowane wyłącznie pod okiem wykwalifikowanego personelu medycznego specjalizującego się w terapii uzależnień.
Ośrodek odwykowy w Opolu
Ośrodek Terapii Uzależnień FreeDom specjalizuje się w leczeniu różnego rodzaju nałogów, w tym alkoholizmu. Placówka położona jest w zacisznym miejscu zapewniającym pacjentom spokój i warunki do relaksacji w trakcie odwyku. Terapia w ośrodku polega nie tylko na leczeniu farmakologicznym, lecz przede wszystkim zbudowaniu opartej o wzajemne zaufanie relacji między lekarzem a pacjentem. Dzięki indywidualnemu podejściu terapeutów i dobrej atmosferze, zmagające się z uzależnieniem osoby są w stanie pokonać nałóg szybciej i bardziej skutecznie. Ośrodek odwykowy w Opolu FreeDom oferuje zarówno terapie dla osób uzależnionych – terapię podstawową, pogłębioną, motywującą i nawrotową – jak i terapie skierowane do rodzin i bliskich alkoholików – terapię dla osób współuzależnionych i DDA.