Wypożyczalnia sprzętu medycznego – jak to działa?
Wypadki, po których konieczne jest korzystanie z różnego rodzaju sprzętów medycznych nie należą do przyjemności. Pozbawienie człowieka pełnej sprawności fizycznej i uzależnienie go od wsparcia w postaci kul medycznych, wózków inwalidzkich czy ortez z pewnością odbije się negatywnie na dynamice życia chorego.
Są jednak takie przypadki, w których korzystanie ze sprzętów medycznych to tylko chwilowa konieczność. W takich wypadkach nie opłaca się zwykle zakup pomocy medycznych na własny użytek. I tu swoje miejsce odnajdują właśnie wypożyczalnie sprzętu medycznego. Jakie sprzęty można dostać w wypożyczalniach i na jakich zasadach odbywa się ich wynajem?
Wypożyczalnia sprzętu medycznego – jak to działa?
Podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać w przypadku wypożyczania sprzętu medycznego z wypożyczalni jest to, że jest to usługa odpłatna. Wielu pacjentów udaje się do wypożyczalni z nadzieją otrzymania pomocy za darmo. Tak niestety nie jest, jednak opłaty za wypożyczanie sprzętu są naprawdę niewielkie w stosunku do kosztów, jakie trzeba ponieść decydując się na zakup sprzętu medycznego na własną rękę. Według zasad większości wypożyczalni (między innymi działającej na terenie Wrocławia Rehabi-Rehabi), sprzęt jest wypożyczany na jeden miesiąc rozliczeniowy i w takim też systemie jest on rozliczany. Jeśli oczywiście występuje konieczność dłuższego użytkowania sprzętu, pacjent zwyczajnie informuje o tym wypożyczalnię i zatrzymuje sprzęt na tak długo, jak to konieczne.
Wiele wypożyczalni działa na zasadzie punktów, do których pacjenci zgłaszają się i stamtąd też odbierają sprzęty medyczne. Część z nich oferuje jednak dowóz wynajmowanego sprzętu do domu pacjenta, co z pewnością jest udogodnieniem dla ich klientów.
Co można znaleźć w ofertach wypożyczalni sprzętu medycznego?
Kule medyczne, które dzielą się na kule pachowe oraz kule łokciowe. Kule pachowe wykonane są z lekkiego aluminium, a sama część pachowa jest pokryta miękką pianką zapobiegającą otarciom. Kule dostępne w wypożyczalniach posiadają zwykle regulację uchwytu oraz wysokości kuli, oraz są dostępne w wariantach dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Maksymalne obciążenie tego typu kul wynosi 100 kg, a sama kula waży około 350 g. Kule łokciowe to z kolei dobre rozwiązanie dla osób starszych i osób z ograniczoną sprawnością ruchową, pozwalające na swobodne opieranie ciężaru ciała na łokciach. Kule wykonywane są z aluminium i podobnie jak w przypadku kul pachowych, możliwa jest regulacja ich wysokości. Tu maksymalne obciążenie wynosi jednak do 140 kg.
Wózki inwalidzkie
W przeciwieństwie do kul medycznych, wózki inwalidzkie to już znacznie większy wydatek. Dla wielu osób konieczność korzystania z wózka inwalidzkiego jest sprawą dożywotnią. Ci, którzy jednak nie mogą pozwolić sobie jeszcze na zakup wózka lub nie potrzebują go na stałe mogą z powodzeniem skorzystać z ofert wypożyczalni sprzętu. Tu wózki inwalidzkie to zwykle sprzęt zarówno spacerowy, jak i do samodzielnego poruszania się na krótkich dystansach. Czasem można liczyć także na wózki elektryczne, choć ze względu na koszty jest to raczej rzadko stosowana praktyka.
Ortezy stawu kolanowego
Orteza to sprzęt dla osób, które potrzebują wsparcia w odzyskiwaniu sprawności stawu kolanowego po większym urazie bądź też z przyczyn zwyrodnieniowych. Jej stosowanie zaleca się zwykle osobom, które po operacji w obrębie stawu kolanowego, pęknięciach lub innych urazach potrzebują usztywnienia nogi, ale jednocześnie nie powinny zupełnie ograniczać jej ruchów. Nowoczesne ortezy znajdujące się w wypożyczalniach sprzętu medycznego to wysokiej jakości pomoce ze specjalnego tworzywa, dzięki któremu orteza trzyma się nogi, ale jednocześnie pozwala jej swobodnie oddychać.
Warto pamiętać, że choć wypożyczalnie starają się na bieżąco uaktualniać swoje oferty i udostępniać pacjentom sprzęty sprawne, większość z nich będzie nosiła ślady użytkowania. Wypożyczalnie pilnują jednak tego, by każdy oddawany do użytku sprzęt był sprawny i nieuszkodzony oraz dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany przez profesjonalistów. Korzystaj więc ze sprzętu tak, by jak najwięcej osób po tobie mogło go ponownie wykorzystać.