Z czego powinna składać się prawidłowa dieta psa?
W prawidłowym dbaniu o czworonożnego przyjaciela niezwykle istotną rolę odgrywa właściwa dieta. Jak karmić psa, by był zdrowy i szczęśliwy?
Prawidłowa dieta dla psów
Psy, jak powszechnie wiadomo, są istotami mięsożernymi. Poza mięsem i podrobami powinny one jednak spożywać również produkty pochodzenia roślinnego – warzywa, owoce oraz zboża. W przeciwieństwie do kotów, które odżywiają się wyłącznie mięsem, są więc tak zwanymi mięsożercami fakultatywnymi. Istnieje wiele sposobów żywienia czworonogów, zawsze jednak należy pamiętać o tym, że prawidłowa dieta dla psa to dieta pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana.
Czym można karmić czworonoga?
Psa można karmić przy pomocy gotowych karm lub decydując się na samodzielne sporządzanie posiłków. Każda z tych metod posiada zarówno zalety, jak i wady.
- Karma mokra
Podawanie mokrej karmy pupilowi jest przede wszystkim łatwe i nie wymaga od właściciela nakładu pracy. Jedzenie tego typu można stosować po dokładnym zapoznaniu się ze składem i upewnieniu się, że zawiera wyłącznie składniki wysokiej jakości.
- Karma sucha
Karmienie suchą karmą jest niewątpliwie najłatwiejsze dla właścicieli. Czy jest jednak dobra dla samego czworonoga? Tylko w momencie, gdy posiada nieskazitelny skład, a i wtedy jest raczej ciężkostrawna i niejednokrotnie wymaga namaczania, by ułatwić psu jej przełykanie.
- BARF
BARF to sposób żywienia psa polegający na podawaniu wyłącznie surowych produktów – mięsa, podrobów i warzyw, uzupełniona niezbędnymi minerałami i witaminami. Wymaga ona od właściciela dużego nakładu pracy oraz miejsca do przygotowywania i przechowywania posiłków. Konieczne jest przy tym posiadanie wiedzy z zakresu żywienia psów, która umożliwi właściwy dobór suplementów.
- Gotowane jedzenie
Psa można również karmić specjalnie gotowanymi w domu posiłkami. Przygotowywanie pełnowartościowego posiłku dla psa wymaga od właściciela niemałych nakładów pracy oraz wiedzy z zakresu prawidłowej suplementacji – podawanie witamin i minerałów jest bowiem absolutnie niezbędne w wypadku karmienia czworonoga gotowanym jedzeniem.
Jak zadbać o to, by dieta psa była zróżnicowana?
Dieta psa powinna być odpowiednio zróżnicowana, by dostarczać wszystkich koniecznych składników odżywczych. Można o to zadbać, uwzględniając w psich posiłkach następujące składniki:
- mięso stanowiące podstawowe źródło białka w diecie,
- warzywa dostarczające błonnika i minerałów – przede wszystkim marchewka, pietruszka, brokuły,
- jajka zawierające niezbędne mikro- i makroelementy oraz witaminy A i E,
- węglowodany w postaci ryżu, ziemniaków i kasz oraz płatków owsianych.
Dlaczego warto zwracać uwagę na skład karmy dla psów?
W karmach dla psów, zarówno mokrych jak i suchych, mogą znajdować się odpady z produkcji mięsa, takie jak kopyta czy rogi. Do wielu gotowych przysmaków dodawane tą również sól, glutaminian sodu oraz barwniki mogące zaszkodzić zwierzęciu. Dokładna analiza składu gotowej karmy przed podaniem jej psu jest więc konieczna dla zapewnienia czworonogowi odpowiedniej diety.
Produkty, jakich lepiej unikać
We właściwym żywieniu psa należy unikać podawania niskiej jakości gotowych karm oraz resztek ze stołu, które zawierają sól, przyprawy a często także i wzmacniacze smaku szkodliwe dla czworonoga i mogące prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek.
Wpływ sposobu żywienia na psie odchody
Sposób żywienia psa ma bezpośredni wpływ na produkty przemiany materii, czyli… psie kupy. Właściciel, który chce mieć pewność, czy jego pupil właściwie się odżywia, powinien zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżnień oraz kolor i konsystencję odchodów czworonoga.
Psie kupy powinny być jasnobrązowe, lekko połyskujące i posiadać plastyczną konsystencję. Odstępstwa od tego stanu, tak jak i powtarzające się biegunki oraz zaparcia, stanowią podstawę do konsultacji z lekarzem weterynarii.