3 fakty przemawiające za wyborem oświetlenia przemysłowego LED
Oświetlenie LED (ang. Light Emitting Diode) działa na zasadzie zjawiska elektroluminescencji, co oznacza, że istnieją substancje, które mają zdolność przekształcania przepływającej przez nie energii elektrycznej stałej lub zmiennej na światło w sposób bezpośredni.
Jak dokładnie działa oświetlenie LED i dlaczego warto je wybrać? Poznaj 3 fakty, dzięki którym zaoszczędzisz na nowoczesnym oświetleniu!
Działanie technologii LED
Aby żarówki ledowe mogły wykorzystywać wspomniane na początku zjawisko elektroluminescencji, wykorzystywane są przyrządy półprzewodnikowe, co pozwala zastąpić żarnik wykorzystywany w żarówkach tradycyjnych, dzięki czemu nie dochodzi do podniesienia temperatury.
Dioda LED jest zbudowana z kilku istotnych elementów:
- warstwa p – odbierająca ładunek dodatni
- warstwa n – odbierająca ładunek ujemny
- obszar aktywny – łączy w sobie warstwy p-n
Dzięki takiej budowie dioda jest w stanie emitować światło wyprodukowane zarówno z energii stałej, jak i zmiennej. Różnice pomiędzy technologią LED a tradycyjnym oświetleniem
- Oświetlenie LED jest znacznie trwalsze
- Żarówki nie ulegają nagrzewaniu
- Spada ilość zużytej energii
- Wydzielane światło jest jednolite
- Brak zawartości materiałów toksycznych
Przykład: Żarówki domowe, o mocy 100 W, są stopniowo wycofywane. Istnieje jednak spora grupa osób, które nie wyobrażają sobie oświetlania pomieszczeń z pomocą żarówek o mniejszej mocy. Wówczas dla takiej żarówki odpowiednikiem jest żarówka LED o mocy… zaledwie 15 W. Jest to bardzo dobry przykład spadku zużycia energii, przekładającego się znacząco na wysokość rachunków za prąd. |
Dlaczego oświetlenie ledowe jest tak chętnie wybierane?
- Oświetlenie LED, w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, może zmniejszyć zużycie prądu o nawet… 60%!
- Inwestycja w dobrej jakości żarówki może oznaczać konieczność wymiany jedynie raz na 10 lat.
- Żarówki typu LED, w porównaniu z tradycyjnymi, produkują znacznie mniejszą ilość promieniowania IR, co przynosi ogromne korzyści dla skóry. Ma to szczególne znaczenie na halach przemysłowych, gdzie ilość koniecznych żarówek jest znacznie większa, niż w przeciętnym domu.
- Żarówki LED wykorzystywane w przemyśle mogą być z powodzeniem dostosowane do warunków panujących na hali. Dzięki dobrze dobranym osłonom żarówka stanie się odporna na wysokie temperatury czy też działanie substancji szkodliwych.
- Oświetlenie jest w pełni ekologiczne – materiały zastosowane w produkcji podlegają recyklingowi, co likwiduje problem utylizacji.
- Mniejsze zużycie energii nie powoduje zmniejszenia mocy światła – pomieszczenie oświetlone żarówkami typu LED będzie tworzyło równie dobre warunki do pracy.
- Dobra imitacja światła naturalnego – oświetlenie LED nie generuje męczącej dla oczu poświaty, nie jest też zbyt intensywne dla narządu wzroku, dzięki czemu niweluje ryzyko wystąpienia chorób oczu.
Oświetlenie przemysłowe – jak zainwestować mądrze?
Oświetlenie przemysłowe hali magazynowej lub produkcyjnej generuje znacznie większy wydatek, niż w przypadku oświetlenia domowego, czy nierzadko nawet firmowego. Technologia LED jest dzisiaj wyjątkowo mocno rekomendowana, co jest niestety, nie tylko zaletą – w zalewie informacji łatwo jest kupić oświetlenie ledowe niskiej jakości, co wcale nie przyniesie tak znaczących korzyści, jak te opisane powyżej.