Anteny do telewizji cyfrowej mux-8 – co to znaczy?

Pod nazwą mux-8 kryje się oficjalny start ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. 18 stycznia 2006 r Emitel uruchomił emisję testową, a sygnał mux-8 został wypuszczony na terenie Warszawy. Działania te były prowadzone na kanale siódmym z Pałacu Kultury i Nauki. Celem podjętej emisji było przygotowanie gospodarstw domowych do odbioru multipleks ósmego naziemnej telewizji cyfrowej, który będzie nadawany w pasmach VHF. Ponadto takie próbne emisja umożliwiają przygotowanie się sprzedawców i Instalatorów odbiorczych systemów antenowych tak aby zapewnić mogli oni sprzęt oraz usługi niezbędne do zastosowania anten. Mux-8  zawiera 7 programów standardowej rozdzielczości SD (3 program telewizji polskiej oraz 4 programów komercyjnych nadawców) albo 6 programów przy czym jeden wysokiej rozdzielczości HD (składać się one będą z 1 program SP, jednego HD w telewizji polskiej oraz 4 programów nadawców komercyjnych).

Komu przydaje się antena Mux-8?

Co zrobić aby zagwarantować sobie możliwość odbierania programów z mux-8 bez żadnych zakłóceń? W sytuacji gdy posiadamy instalacją na pasie anteny kierunkowej lub szerokopasmowej UHF należy dokupić antenę VHF oraz specjalistyczną dobrze dobraną zwrotnicę przeznaczoną do sumowania sygnału obu pasem. Gdy instalacja jest bardziej rozbudowana i wykorzystywany jest przy niej wzmacniacz kanałowy wystarczy dokupić samą antenę VHF, a następnie podłączyć ją do odpowiedniego wejścia wzmacniacza. Pomocny w tej operacji może być żelowany kabel koncentryczny. Zadaniem wzmacniacza będzie sumowanie sygnału z anteny i zapewnienia optymalnego odbioru nadawanych częstotliwości. Podobne działania należy podjąć w sytuacji gdy posiadamy instalacje ze wzmacniaczem wielozakresowy. W takim przypadku wystarczy tak samo podłączyć dodatkowy zewnętrzny kabel koncentryczny i antenę VHF. Jeżeli jednak instalacja wykorzystuje już antena ASR zapewniającą odbiór programów z pasma UHF to będziemy mogli odbierać mux-8 bez dokonywania żadnych zmian. Wymagane będzie odpowiednio moce działanie nadajnika i odpowiednia odległość odbiorcy. Ponadto y mux-8 musi być nadawany taki sam jak polaryzacja pasmo UHF. W przypadku gdy cały układ jednak nie spisze się w tej roli, niezbędne będzie zainstalowanie dodatkowej anteny VHF i podłączenie jej z pomocą zwrotnicy pasmowej lub wzmacniacza kanałowego. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie jesteśmy pewni jak zmodernizować obecną instalacje antenową najlepiej skontaktować się ze specjalistą i zapytać o wszelkie problemy dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i zaoszczędzimy sporo czasu oraz pieniędzy.

Odbiór sygnału

Polska w ujęciu procentowym została pokryta sygnałem mux8 w standardowej jakości wysokości 97%, a o podwyższonej 91,6%. Proces wdrażania multipleksu 8 został uruchomiony pierwszego sierpnia 2006 i początkowo dotarł jedynie do 40% populacji naszego kraju. W drugim etapie wdrażania mux-8 doszło do uruchomienia 27 kolejnych nadajników, a techniczny zasięgu zwiększył się do około 70%. Obecnie emisja mux-8 prowadzona jest łącznie przez 73 stacje nadzwyczajne. Pierwszy etap wdrażania multipleksu odbył się w głównych miastach takich jak Gdańsk, Katowice,Warszawa, Wrocław, Łódź, Rzeszów, Kraków. Kolejne etapy obejmowały mniejsze miasta tak, aby zapewnić odpowiedni odbiór na całym terenie Polski. Ostatni etap zakończył się 24 lipca 2017. Aby sprawdzić czy masz antena odbiera mux-8 wysyłany z nadajników wystarczy w pierwszej kolejności przejrzeć kanały w telewizorze lub tunerze na obecnej antenie oraz przyjrzeć się czy pojawiły się nowe pozycje. Jeśli ich nie ma należy rozpocząć poszukiwania przyczyny, które spowodowały taki stan. Możemy zarówno skorzystać z pomocy specjalistów działających w sklepach jak i zadać pytanie uzupełniając internetowy formularz lub wysyłając odpowiedniego maila do danej firmy.