Botoks a większe usta

Czy warto powiększać usta

Botoks, czyli toksyna botulinowa (zwana również jadem kiełbasianym), to niezwykle silna substancja. Preparaty na jej bazie produkowane są wyłącznie w sterylnych warunkach i pakowane próżniowo w dokładnie odmierzonych ilościach. Wówczas jest bezpieczna i można jej użyć w medycynie na wiele sposobów.

Najskuteczniejsza metoda na zmarszczki mimiczne

Zadaniem toksyny botulinowej jest powstrzymanie uwalniania acetylocholiny, czyli substancji, która odpowiada za przetwarzanie impulsów pomiędzy mięśniami a nerwami. Chodzi o blokowanie połączeń między nimi. Wówczas mięśnie przestają się napinać, rozluźniają się, a skóra ulega wygładzeniu. Ten zabieg z powodzeniem jest dzisiaj stosowany przy pozbywaniu się zmarszczek.

Dla kogo botoks?

Zabiegi z użyciem botoksu są szczególnie cenione wśród osób pragnących pozbyć się problemu zmarszczek mimicznych. Problem dotyczy nie tylko starszych, ale również i młodszych osób, ponieważ są one spowodowane mimiką twarzy oraz wolniejszym działaniem fibroplastów. Wstrzyknięcie botoksu eliminuje działanie mięśni mimicznych, poprzez ich częściowy paraliż. Skóra nie musi wciąż adaptować się do ich ruchów i następuje efekt wygładzenia. Takie zabiegi stosuje się zarówno do spłycania istniejących bruzd, jak i profilaktycznie, przeciwko kolejnym zmarszczkom.

Botoks stosuje się do wygładzenia następujących rodzajów zmarszczek:

 • wokół oczu („kurzych łapek”)
 • poprzecznych czoła
 • lwich (pomiędzy brwiami)
 • na brodzie, szyi, wokół ust oraz powieki dolnej

Zabieg usuwanie zmarszczek botoksem

Polega na miejscowej iniekcji substancji przy użyciu jednorazowej strzykawki, wyposażonej w bardzo cieniutką igłę. W zależności od miejsc, do których wstrzykuje się botoks, całość trwa od 15 do 20 minut. Ogólnie zabieg jest bezbolesny, można jednak odczuć pewien dyskomfort, gdy igła wprowadzana jest w skórę. Rekonwalescencja nie jest konieczna, a po zabiegu pacjent może iść od razu do domu.

Duże usta

Botoks najlepsze efekty daje w przypadku eliminacji zmarszczek poziomych i pionowych na czole oraz w okolicach oczu. Warto zadziałać w oba miejsca, bo wygładzenie jednego możne wyeksponować problem w drugim.

Rezultaty

Wstrzyknięcie botoksu pozwala na spłycenie głębokich zmarszczek i całkowite usunięcie tych płytszych. Pierwsze rezultaty są zauważalne po kilku dniach (3-5), natomiast pełen efekt osiąga się po 2 tygodniach i utrzymuje się od 4 miesięcy do pół roku, w zależności od indywidualnych warunków pacjenta. Gdy czas działania substancji minie, naturalna mimika twarzy powraca, zmarszczki tworzą się na nowo i zabieg trzeba powtórzyć.

Czasami jednak z różnych przyczyn zabieg powtórny nie może nastąpić. Nie trzeba się wówczas denerwować, że wysiłek i zainwestowane pieniądze poszły na marne. Już jeden zastrzyk daje wyraźnie widoczne korzyści. Zmarszczki znacznie mniej rzucają się w oczy, a skóra w czasie działania botuliny nie musi wykonywać pracy i dostosowywać się do ruchów mimicznych.

Przeciwwskazania

Względne:

 • stosowanie środków przeciwzakrzepowych
 • zaburzenia krzepnięcia

Bezwzględne:

 • wrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie)
 • ciąża lub okres laktacji
 • stany zapalne
 • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych
 • problemy z przewodnictwem nerwowo-mięśniowym

Potencjalne skutki uboczne użycia botoksu

Mimo, że stosowana podczas zabiegu igła jest bardzo cienka, to odczuwalny jest niewielki ból podczas wprowadzania jej pod skórę. Jeżeli podczas zabiegu natrafi ona na naczynie krwionośne, to bezpośrednio po nim mogą pojawić się niewielkie krwiaki. Oprócz tego w miejscu iniekcji może się pojawić niewielki obrzęk i towarzyszące mu uczucie mrowienia. Nie trzeba jednak się zbytnio niczego obawiać. Wszystkie wyżej wymienione skutki uboczne dość szybko przemijają i najczęściej nie ma po nich śladu już po kilkunastu minutach, a w najgorszym przypadku utrzymują się one do kilku dni.

Po odbytym zabiegu należy pamiętać o tym, aby nie pić alkoholu do końca dnia, ani nie korzystać z usług solarium lub sauny. Następna wizyta może odbyć się za około 6-8 miesięcy. Doświadczenie salonów medycyny estetycznej wskazuje, że zabiegi z botoksu są chętnie powtarzane, ze względu na bardzo wysoki współczynnik skuteczności i widoczną poprawię wyglądu skóry.