Co jest potrzebne do stworzenia animacji 3d?

animacje 3d

Animacja 3D to najnowszy trend w marketingu oraz brandingu. To przekaz audiowizualny, który w przystępny i przyjemny sposób promuje markę oraz produkty i usługi firmy. 

Jednak, aby animacja powstała, niezbędne jest połączenie dwóch ważnych elementów: praca producenta (klienta) oraz odpowiednie narzędzia (oprogramowanie).

 

Tak rodzi się animacja

Tworzenie animacji 3D jest procesem. Oto, w jaki sposób powstaje:

1. Pomysły

W momencie przyjęcia zlecenia przez firmę, wykonawca zaczyna proces gromadzenia informacji o kliencie, sporządzany jest brief oraz pomysły i koncepcje. Informacje to najcenniejszy element, który może wnieść na tym etapie klient. Jako cenne wskazówki może posłużyć strona internetowa klienta, broszury, itp. Podejmowane są decyzje o scenariuszu animacji oraz chociażby o tym, czy będzie ona zawierać głos lektora. Współpraca na linii klient-wykonawca jest niezbędna, aby uzyskać pożądany ton i właściwy dla celów marki przekaz.

Bardzo często produkcją animacji nie zajmuje się jedna osoba, lecz zespół animatorów o różnych perspektywach i pomysłach.

2. Projekt

Zebrawszy niezbędne informacje od klienta, wykonawca zaczyna opracowywać koncepcję projektu tak, by współgrała ona z briefem.

Bardzo pomocne jest posiadanie informacji zwrotnej od klienta od samego początku, tak aby mieć dobre wyobrażenie o efekcie, który klient ma nadzieję osiągnąć. Pierwsze projekty bardzo często pokazuje się klientowi właśnie już na samym początku procesu tworzenia.

Do tworzenia animacji 3d stosowany jest specjalistyczny software. W procesie tym używa się najczęściej oprogramowania takiego jak Adobe Animate CC, Adobe Flash Lite, Adobe Shockwave. Animatron, Autodesk 3ds Max, Autodesk Maya, VideoScribe, Doodly, itp. Dzięki tego typu narzędziom powstała animacja to produkt wysokiej jakości, który może śmiało wpisywać się w strategię kreowania marki danej firmy.

3. Storyboard

Storyboard pokazuje bazę animacji i daje wyobrażenie o tym, jak będzie ona wyglądać. Stworzenie dobrej animacji dla profesjonalnej firmy to tak naprawdę kwestia czasu, a dzielenie się storyboardem z klientem pomaga utrzymać jego zadowolenie z efektu początkowego, upewnić się, że wszystko idzie w pożądanym kierunku, i, co najważniejsze, uniknąć opóźnień w realizacji. Następnie klient będzie miał możliwość wyrażenia swojej opinii oraz wniesienia poprawek zgodnie z umową.

3d

4. W ruchu (animatic)

Jest to kolejny etap, na którym możemy pokazać klientowi wszystkie dotychczasowe prace i stworzyć kompletne dzieło końcowe. Ma on na celu pokazanie czasu, sekwencji i przestrzeni wraz z niezbędnymi ruchami i przejściami.

Na tym etapie nie są uwzględniane ostatnie detale, np. zamiast pokazać postać spacerującą po plaży, klient zobaczy obraz spacerującej postaci i plaży osobno. Dobrze jest, jeśli na tym etapie klient posiada już wybrany głos lektora. 

Powodem, dla którego tak wiele czasu i uwagi poświęca się kolejnym krokom, jest zapewnienie, że wszystko idzie w dobrym kierunku i to zanim rozpocznie się właściwy proces produkcji animacji. Kolejne kroki muszą być zatwierdzone przez klienta, ponieważ na tym etapie wprowadzanie zmian jest możliwe, lecz skomplikowane i kosztowne: zmiany mogą zostać wprowadzone na każdym etapie, jednak im później się to stanie będą miały jeszcze większy wpływ na cenę i czas realizacji.

5. Produkcja

To esencja produkcji animacji: historia nabiera życia klatka po klatce i powstaje prawdziwe dzieło sztuki.

6. Akceptacja, odbiór i uruchomienie animacji

Ostatnim etapem jest akceptacja gotowego produktu ze strony klienta oraz jej uruchomienie na stronie www klienta lub w innym wybranym przez niego miejscu.