Czego nie oddamy w skupie złomu?

złom

W dzisiejszych czasach recykling i utylizacja odpadów są coraz bardziej popularne, ale niestety w dalszym ciągu wiedza ludzi na temat odpowiedniego składowania odpadów jest nieco ograniczona. Dotyczy to zwłaszcza skupowania złomu, dlatego zobaczmy, czym jest taki skup i z jakimi wiąże się zasadami. 

Czym jest skup złomu? 

Punkty skupu złomu to miejsca, gdzie można oddawać wszelkie zbędne przedmioty, urządzenia i odpady najczęściej wykonane z metali. Taką możliwość mają przedsiębiorstwa, producenci oraz osoby prywatne, które mogą na tym nawet nieco zarobić. Czasem sądzi się, że są to po prostu wysypiska śmieci, gdzie po oddaniu złomu zalega on przez wiele lat w danej przestrzeni, ale mija się to z prawdą. 

Jak działa?

Skupy złomu to najczęściej duże hale, w których znajdują się specjalne maszyny do obróbki metali. Złom poddaje się tam segregacji na taki możliwy do recyklingu, czyli ponownego wydobycia wartościowych surowców z odpadów oraz ta taki, który poddaje się utylizacji. Jest to dużo lepsze rozwiązanie zwłaszcza dla środowiska, gdyż ponownie użyte metale ograniczają wydobycie nowych, a proces utylizacji sprawia, że odpady nie zanieczyszczają gleby, jak to ma miejsce na wysypiskach. 

Co można oddać na skup?

Legalnie funkcjonujący skup złomu wiąże się jednak z pewnymi ograniczeniami prawnymi. Można bowiem tam oddać jedynie odpady wykonane z konkretnych, najczęściej kolorowych metali. Na przykładzie punktu skupu złomu we Wrocławiu lista możliwego do oddania złomu zawiera więc:

  • Odpady z miedzi, aluminium, cyny, mosiądzu, cynku itd. 
  • Różnego rodzaju kable 
  • Wszystkie elementy motoryzacyjne, w tym nie tylko z samochodów i motocykli, ale również z rowerów
  • Sprzęt RTV i AGD
  • Konstrukcje nośne garaży, szop itp.

Są to głównie przedmioty zawierające surowce wtórne, ale wszelkiego rodzaju odpady produkcyjne jak np. wióry, pył, makulatura  i inne powstałe przy skrawaniu również mogą być przyjmowane w skupach złomu. 

Czego nie przyjmą w skupie złomu?

Lista akceptowanego złomu jest całkiem spora, biorąc pod uwagę fakt, że praktycznie wszystko, co metalowe zostanie przyjęte, aczkolwiek istnieją pewne wyjątki od tej reguły i niektóre odpady nie zostaną przyjęte w skupie. Zaliczają się do nich:

  • Elementy infrastruktury drogowej, np. znaki, tory kolejowe, trakcje itp. 
  • Pokrywy kanalizacyjne
  • Różnego rodzaju barierki (zwłaszcza miejskie)
  • Monety znajdujące się w obiegu 
  • Przewodów linii energetycznych 
  • Elementów billboardów 

Innymi słowy, nie przyjmie się żadnych przedmiotów służących ogólnemu użytkowi będących własnością miasta lub całego kraju. 

Dlaczego skupy nie przyjmują wszystkich odpadów?

Prawidłowo działający skup złomu posiada swój regulamin, który regulowany jest przepisami prawa. Znajdują się tam przepisy odnośnie owych nieprzyjmowanych elementów i są związane z faktem, że mogą one zostać hipotetycznie pozyskane w nielegalny sposób. Zasady te są o tyle restrykcyjne, że skupy nie powinny przyjmować powyższych odpadów, nawet jeśli skupujący ma dowód, że pozyskał je legalnie

złom

Jest to dobre rozwiązanie, gdyż, jak wiadomo, za złożony do skupu złom można dostać pieniężny odsetek, dlatego składanie publicznych elementów infrastruktury mogłoby prowadzić do wielu kradzieży i dewastacji mienia.  

Są wyjątki?

Każdy skup złomu na również swoje indywidualne zasady, w których może widnieć, że powyższe odpady zostaną przyjęte, aczkolwiek w takim wypadku należy sprawdzić, czy dany skup działa w 100% legalnie. Jeśli tak, wówczas skupujący otrzymuje specjalną kartę złożenia złomu i ma on świadomość, że jest on prawidłowo obrabiany, tzn. ponownie pozyskane metale nie są wykorzystywane na czarnym rynku, a nieużyteczne odpady są utylizowane zgodnie z zasadami ochrony środowiska. 

Podsumowanie 

Można więc zauważyć, że odpowiedni skup złomu wiąże się z kilkoma zasadami. Istotna jest ich świadomość, gdyż każda segregacja musi być świadoma, by była ona proekologiczna i by skupujący w prawidłowy sposób czerpał z niej korzyści.  Nie każdy złom nadaje się do skupu, aczkolwiek wśród domowych i przedsiębiorczych odpadów na pewno znajdzie się sporo złomu, którego można się pozbyć w naprawdę prosty sposób.