Growbox – co to właściwie jest?

Growbox jest to namiot lub szafa, która służy do dogodnej uprawy roślin. Takim sprzętem może być cały pokój, ale także osobna szafa bądź nawet szafka. Growbox pozwala zachować w niezmienności wszelkie warunki sprzyjające rośnięciu roślin. Przed wyborem odpowiedniej stacji dla roślin zastanawiamy się jaką wielkość powinien on mieć. Przed tym wyborem należy wiedzieć ile roślin ma się zamiar uprawiać. Nie należy jednak przesadzić z ich liczbą. Średnio na 1m2 powinno przypadać około dziesięciu roślin. Kwadrat o wielkości 30 cm na 30 cm powinien być pozostawiony na jedną roślinę. Urządzenie takie możemy kupić w dowolnym sklepie ogrodniczym.

Samodzielnie zrobiony growbox

Dla bardziej ambitnych osób poleca się także zrobienie takiego miejsca samodzielnie. Można go zrobić z płyt meblowych czy też już wykorzystać meble, które posiadamy. Growboxa nie należy w żadnym wypadku wykonywać z prowizorycznych rozwiązań. Prowizoryczne rozwiązania mogą nawet prowadzić do pożaru. Produkt taki musi być przede wszystkim solidny oraz porządnie wykonany. Każdy growbox powinien posiadać wyposażenie, które uważa się za niezbędne. Takim niezbędnym rozwiązaniem jest odpowiednie oświetlenie oraz odpowiednia wentylacja. Odpowiednie światło powinno być dobrane stricte pod rozmiar samego urządzenia. Jeśli mamy mini stację możemy nawet stosować zwykłe świetlówki energooszczędne.

growbox

Należy jednak obliczyć ilość lumenów, która jest wymagana w stosunku do powierzchni boxa. Dla większych growboxów poleca oświetlenie lampą HPS o mocy 150W. Jest to oświetlenie stosowne dla wymiarów growboxa 60 na 60 cm. Dla wymiarów 100 na 60 cm odpowiednie jest światło HPS o mocy 250W. Oprócz oświetlenia potrzebna jest także wentylacja. Wentylacja musi być sprawna. Bez niej nasze rośliny mogą się udusić. We wnętrzu powinny być otwory wentylacyjne u dołu wchodzącego powietrza, a także u góry dla wychodzącego powietrza. W growboxie należy zadbać o wewnętrzne ściany. Powinny one odbijać światło. Do osiągnięcia tego celu poleca się użycie folii refleksyjnych. Gdy nie jesteśmy w posiadaniu folii refleksyjnych możemy także użyć koca ratunkowego. Należy jednak pamiętać, że w przypadku koca ratunkowego tylko srebrna strona odbija światło. Ważne by powierzchnia była jak najbardziej maksymalnie gładka. Gdy powierzchnia nie będzie nieskazitelnie gładka powstaną hotspoty. Hotspoty mogą zdecydowanie szkodzić naszym roślinom. Oprócz ścian należy także zadbać o podłogę. Podłogę należy zabezpieczyć folią. Folią można także zabezpieczyć najbliższe otoczenie growboxa. Nasz musi być także niezwykle szczelny. Szczelność zapewni pełną kontrolę nad fotorepoidem roślin. Możemy także zachować kontrolę nad zapachem. Nocą roślina powinna być w całkowitej ciemności. Jeśli jednak produkt nie będzie odpowiednio szczelny wentylacja wraz z filtrem węglowym nie będzie spełniać swojego zadania. Zapach z uprawy może się przedostać przez to na zewnątrz. Z wyposażenia dodatkowego warto zakupić termometr z wilgotnościomierzem, wentylator, a także programator czasowy. Programator ułatwi nam ustawienia cyklu oświetlenia.