Izolacje akustyczne a ochrona słuchu

izolacje akustyczne

Zbyt głośne dźwięki niszczą nasze zdrowie i powodują irytację. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest ich uniknąć.

Cały czas słyszymy przejeżdżające auta, klaksony, pracujące maszyny czy sąsiadów za ścianą. Nasze społeczeństwo jest bardzo głośne i odbija się to na naszym zdrowiu. Z tego powodu warto zainwestować w izolacje akustyczne.

Izolacja akustyczna a ochrona słuchu

Hałas jest oczywistym problem w bardzo wielu miejscach. Niestety wpływa to na nasz stan zdrowia. Intensywne dźwięki mogą uszkodzić nasz słuch, co nazywa się urazem akustycznym. Jeżeli jesteśmy narażeni na krótkotrwałe oddziaływanie dźwięków o wysokim natężeniu to uraz ostry i uszkodzeniu może ulec narząd Cortiego lub pęknąć może błona bębenkowa.

Niestety częściej występują przewlekłe urazy akustyczne. Często jest to wynik choroby zawodowej, ale nasze otoczenie jest obecnie tak głośne, że łatwo jest się ich nabawić. Zazwyczaj słyszymy szumy, nasza koncentracja się pogarsza i stopniowo obustronnie tracimy słuch. Jedyną możliwością leczenia takich przypadków są zazwyczaj aparaty słuchowe.

Niestety często nie doceniamy słuchu i nie zauważamy jego upośledzenia aż do momentu, kiedy następuje takie jego pogorszenie, że mamy problemy z rozumieniem mowy. Powinniśmy wiedzieć, że najszybciej słuch się nam pogarsza w pierwszych latach pracy w hałasie – nie zasłaniajmy się więc tym, że to tylko przejściowe.

wyciszanie pomieszczeń

Dodatkowo należy wspomnieć, że praca w hałasie ma też inne bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Zakłóca nasz sen i zaburza koncentracje. Stajemy się znaczenie mniej wydajni i obniża się nasza zdolność do nauki oraz zapamiętywania.

Co więcej udowodniono naukowo, że przewlekły hałas podwyższa poziom stresu. Z tego powodu polskie prawo reguluje dopuszczalny poziom hałasu w środowisku pracy.

Czym jest izolacja akustyczna?

Ten rodzaj izolacji działa jak bariera dźwiękowa. Zatrzymuje hałas w pomieszczeniu z którego on pochodzi. Należy jednak pamiętać, że izolacja akustyczna nie spowoduje całkowitego wyciszenia pomieszczenia. Jest po prostu tak zaprojektowana, aby zminimalizować poziom hałasu.

Jak podają specjaliści z firmy Longar, izolacja akustyczna może być wykonana z różnych materiałów tłumiących dźwięk. Działa ona w ten sposób, że zmniejsza przenoszenie dźwięku w powietrzu między pomieszczeniami.

Przy wyborze izolacji dźwiękochłonnej należy wziąć pod uwagę dwa główne czynniki: grubość i gęstość. Jeżeli nie mamy wiele miejsca to wybierzmy materiał o wyższej gęstości, który lepiej tłumi dźwięki. Najlepiej zdecydować się na pomoc specjalistów, którzy będą w stanie zarekomendować nam optymalne rozwiązania. 

Gdzie można zastosować izolację akustyczną?

Izolacja akustyczna sprawdza się niemal wszędzie, gdzie chcemy ograniczyć hałas. Możemy zastosować ją w naszym domu. Świetnie sprawdza się w garażu lub piwnicy, jeżeli chcemy przekształcić ją w warsztat, kino domowe bądź pokój muzyczny. Możemy zainstalować ją w naszej sypialni jeżeli chcemy cieszyć się ciszą i naprawdę się zrelaksować.

wyciszanie pomieszczeń

Izolacja akustyczna może być doskonałym rozwiązaniem, jeśli mamy biuro domowe i musimy poprawić komfort naszej pracy. Często chcemy zminimalizować hałas, aby uniknąć rozpraszania uwagi i zwiększyć naszą wydajność. To szczególnie korzystne rozwiązanie jeżeli mamy dużą rodzinę i dzieci, a pracujemy z domu.

Świetnie sprawdza się ona również we wszelkiego rodzaju zakładach pracy.

W przemyśle bardzo często wykorzystuje się maszyny, które emitują zbyt głośne dźwięki. Mogą one uszkodzić słuch pracowników, utrudnić porozumiewanie się i powodować większą ilość wypadków. Co więcej możemy nie przejść kontroli Inspekcji Pracy, jeżeli nie będziemy spełniać norm prawnych.

Jednak nie tylko w fabrykach i halach produkcyjnych jest głośno. Bardzo często nawet w biurach i na popularnych open space’ach jest bardzo głośno. Wszyscy rozmawiają przez telefon, drukują, konsultują swoje projekty, chodzą pomiędzy pomieszczeniami. Każda z tych czynności powoduje hałas, który ostatecznie zmienia się w rumor niepozwalający się skoncentrować. Z tego powodu budki do wykonywania telefonów z izolacją akustyczną i ogólne wyciszanie pomieszczeń jest najlepszym rozwiązaniem.

Izolacja akustyczna może również pomóc w rozwiązaniu problemu głośnych rur i przewodów. Ten rodzaj hałasu może być bardzo rozpraszający. Jeśli rury są izolowane izolacją akustyczną, może to naprawdę pomóc w wyeliminowaniu problemu.