Jak dbać o osiedla mieszkaniowe?

Mieszkanie na osiedlach wiąże się z wieloma obowiązkami, których należy przestrzegać, by wszystkim żyło się tam dobrze. Chodzi tu nie tylko o spokojnie i zgodne z prawem zachowanie, ale też przestrzeganie regulaminu i sprzątanie.

Dlaczego czystość na osiedlu jest ważna?

Mając swój własny dom, każdy stara się o niego dbać – sprząta nie tylko pokoje, ale też w garażu czy w ogródku, ponieważ nikt nie chce żyć na śmietniku prawda?

Podobnie ma się rzecz na osiedlach mieszkaniowych. Utrzymanie na nich czystości zależy od każdego mieszkańca i każdy powinien mieć jakiś wkład w dbanie o porządek na chodnikach, klatkach schodowych i ogólnie na całej wspólnej przestrzeni, którą odwiedzają nie tylko mieszkańcy, ale również osoby z zewnątrz, np. goście, listonosz itd. Wszystko to niewątpliwie pielęgnuje relacje między sąsiadami i pozwala budować wspólnotę mieszkaniową w zdrowych i przyjaznych warunkach.

Kto odpowiada za utrzymanie czystości?

Wiadomo, że mieszkańcy odpowiadają za czystość, natomiast na każdym osiedlu znajduje się zarządca, który przede wszystkim odpowiada za wygląd całego osiedla. To on powinien rozporządzać obowiązkami między poszczególnymi mieszkańcami i ustalać harmonogram porządków.

Czasem zdarza się również tak, że to zarządca odpowiada za większość czynności, np. organizowanie wywożenia śmieci, czy zamawianie firm sprzątających. Bowiem na większych osiedlach ciężko jest mieszkańcom dbać o trawniki, myć wszystkie okna na korytarzach, czy np. odśnieżać. Jeśli więc obowiązków jest zbyt wiele, a mieszkańców za mało wówczas zarządca wybiera firmę, która zajmie się większością prac sprzątających na osiedlu.

Obowiązki mieszkańców

Pomoc firm nie oznacza jednak, że mieszkańcy mogą dowolnie śmiecić i brudzić we wspólnej przestrzeni. Zarządca w dalszym ciągu dba o to, by wszyscy konsekwentnie po sobie sprzątali.

Do ich standardowych obowiązków (ustalonych w regulaminie) powinno należeć:

  • Segregowanie śmieci
  • Wynoszenie do śmietnika odpadów mieszanych
  • Sprzątanie po sobie wszelkiego brudu i śmieci ze wspólnych przestrzeni
  • Sprzątanie po swoich pupilach
  • Dbanie o wycieraczki, czy wszystkie zewnętrzne dekoracje znajdujące się w otoczeniu mieszkania

Obowiązki mogą być z góry ustalane przez zarządcę, albo wprowadzone po czasie na zebraniach sąsiedzkich, zwłaszcza jeśli pewne zachowania jednych przeszkadzają drugim.

Konsekwencje w braku czystości

Brak czystości na osiedlach mieszkaniowych może prowadzić do wielu problemów, które z biegiem czasu staną się uciążliwe nie tylko dla mieszkańców, ale również wszystkich przechodniów.

Bardzo często można usłyszeć o:

  • Składaniu skarg przez ludzi, którzy wybierają się na spacer po osiedlach. Ktoś mógłby powiedzieć, że jeśli nie podoba im się na danym osiedlu, to wcale nie muszą go odwiedzać. Chodzi tu jednak o dbanie o renomę miasta. Z czasem, zaśmiecone osiedle stanie się plamą na jego honorze i aby przywrócić mu świetność, będzie trzeba mierzyć się z interwencją służb i prawnymi konsekwencjami.
  • Zalęganiu się szkodników. Pozostawianie otwartych śmietników czy śmieci na chodnikach może być przynętą na wiele szkodników, np. na szczury. Często słyszy się o sytuacjach, gdy w piwnicach budynków mieszkalnych zalęgły się szkodniki i bardzo długo trzeba czekać na reakcję firm, by całkowicie się ich pozbyć. Firmy zajmujące się zwalczaniem szczurów w Łodzi często apelują, by mieć wzgląd na to, że owe szkodniki nie tylko dostaną się do zapasów, ale mogą również przegryźć kable całych instalacji budynku, mnożąc przy tym problemów mieszkańcom.
  • Zniszczeniach całych elewacji. Brak porządku na klatkach schodowych, ignorowanie zanieczyszczeń na ścianach i podłogach może być powodem powstawania pleśni, grzybów, wilgoci, która z łatwością przejdzie na wszystkie piętra budynku, a także do mieszkań. Wówczas konieczny będzie remont, na który miasto może nie wyrazić zgody lub nie udostępnić potrzebnych środków, przez co mieszkańcy będą musieli mierzyć się z zanieczyszczeniami sami i na własny koszt.

Widać więc, że dbanie o czystość na osiedlach mieszkaniowych jest niezwykle ważne. Brak porządku prowadzi do wielu problemów, które z czasem mogą się mnożyć i zakłócać spokojne życie. Warto więc dbać o wspólną przestrzeń, zwłaszcza poprzez sprzątanie po sobie, by wszystkim żyło się lepiej.