jak samemu zrobić swoje własne mydło?

jak zrobić mydełka

Popularność mydeł tradycyjnych nieustannie rośnie, a obecne niegdyś na półkach chemiczne kostki myjące zostają coraz częściej zastąpione mydłami pochodzenia roślinnego. Choć co do skuteczności mydeł tradycyjnych nie ma wątpliwości, wybór odpowiedniego dla siebie może przyprawić o zawrót głowy. Tu przed zakupami wypada poszukać informacji o tym, które mydło będzie dla naszej skóry najbardziej odpowiednie. Ale skoro znamy już jego budowę i właściwości, czyż nie lepiej po prostu zrobić mydło samodzielnie? Okazuje się, że sprawa jest bardzo prosta. Jak samemu zrobić w domu mydło? Podpowiadamy.

Domowe mydło krok po kroku

Do wykonania własnego mydełka glicerynowego potrzebne będą: baza glicerynowa, barwnik naturalny, olejki eteryczne lub zapachowe, foremki oraz naturalne dodatki. Pamiętajmy, że dążymy tu do stworzenia mydła o korzystnym wpływie dla skóry, a nie wyłącznie kostki, która pięknie wygląda. Warto zatem poświęcić chwilę na poszukiwanie składników, które faktycznie wykażą się właściwościami pielęgnacyjnymi. Z tego względu też należy bezwzględnie unikać sztucznych barwników i olejków eterycznych przeznaczonych do aromatyzowania pomieszczeń. Ważne są też dodatki, które trafią do mydełka. Własnoręcznie robiona kostka jest wspaniałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby i dzięki temu można zrobić z niej prawdziwe dzieło sztuki. Warto pomyśleć więc nad dodaniem do mieszanki konkretnych ziół, suszonych kwiatów lub owoców. Będą one oczywiście wyglądały elegancko i bardzo oryginalnie, ale co najważniejsze – dodadzą kolejnych właściwości zapachowych i odżywczych do końcowego produktu. I jeszcze bonusowa informacja: dodając do mydełka drobno zmielone skorupki orzechów bądź płatki owsiane, stworzysz mydełko peelingujące, a wrzucając do mieszanki odrobinę zmielonej kawy, dodasz mu właściwości ujędrniających. A teraz czas na produkcję mydła.

Ilość gliceryny odpowiadającą wielkości kostki, którą chcesz osiągnąć odetnij od całości i ogrzej w kuchence mikrofalowej lub na tradycyjnej kuchence metodą kąpieli wodnej. Gliceryna stanowi w tym przypadku całą podstawę mydła. Kąpiel wodna polega na umieszczeniu bazy glicerynowej w naczyniu, a następnie umieszczenie go na garnku z podgrzewaną wodą. Doprowadź glicerynę do całkowitego rozpuszczenia, od czasu do czasu mieszając roztwór by szybciej się rozpuścił. Pamiętaj, by nie doprowadzić do zagotowania się bazy. Po rozpuszczeniu gliceryny w naczyniu powinna znajdować się jednolita, przejrzysta baza.

Czas na zabawę kolorami

Do płynnej bazy dodaj wybrany przez siebie barwnik. Jeśli jest to barwnik płynny, dodaj kilka kropel bezpośrednio do rozpuszczonej bazy glicerynowej i dokładnie zamieszaj. Jeśli stosujesz natomiast barwnik w proszku, uprzednio rozpuść go w niewielkiej ilości wody lub alkoholu. Barwniki są zwykle bardzo silne, nie potrzebujesz więc dużych ilości – wystarczy kilka kropel. W miejscu tym zalecamy jednak korzystanie z barwników naturalnych, które można znaleźć w domowym zaciszu. Cynamon, kurkuma czy przyprawy do pierników zadziałają zarówno barwiąco, jak i aromatyzująco, a przy okazji dodadzą produktowi wspaniałych właściwości leczniczych.

 

przepis na mydło

Na koniec dodatki. Kilka kropel aromatu, suszone kwiatuszki i owoce i już można przelewać bazę do foremek. Musisz działać szybko, bo baza glicerynowa zastyga dość dynamicznie. Gotową foremkę z mydłem odstaw na bok i poczekaj, aż całkowicie stwardnieje. Dobrym pomysłem będzie używanie tu foremek silikonowych, jako że usuwanie z nich mydełka będzie dziecinnie proste. W razie problemów możesz umieścić foremkę z mydłem w lodówce. Wystarczy kilka minut, a mydełko właściwie samo opuści foremkę.

Gotowe mydełko zapakuj w ozdobny papier lub folię celofanową i gotowe! Prezent oryginalny i niepowtarzalny, mnóstwo świetnej zabawy i niewiele pracy, a efekty zachwycające.