Jaka jest różnica między soczewkami organicznymi a mineralnymi?

Czy jest jakiś materiał, który określić można jako najlepszy dla pacjenta? Przede wszystkim jeśli chodzi o takie pytania jakie się pojawiają to soczewki mineralne oraz organiczne. Jeśli chodzi o podejmowane decyzję należy pamiętać, że najważniejsze będzie to, by okulary były solidne, atrakcyjne i co ważne również odporne na roztrzaskanie, a co także nie mniej ważne są również wygodne. Poniższa wskazówka będzie stosować się do materiału organicznego oraz mineralnego.

Co wybrać – soczewki organiczne czy mineralne?

Jeśli chodzi o soczewki mineralne wykonuje się, je ze szkła naturalnego co było kiedyś normą. Dziś nadal mają miejsce w optometrii przede wszystkim dlatego, że są to okulary szczególnie odporne na zarysowanie. Jeśli chodzi o ametropię może się pojawić wtedy dobry poziom korekcji przy stosunkowo niezbyt dużej grubości co od strony estetyki na pewno będzie doceniane przez klientów.

Soczewki mineralne także polecane są, gdy ktoś myśli o dwuogniskowych soczewkach albo trójogniskowych. Wtedy mamy takie okulary, na których nie będzie dyspersji i niepożądany efekt może spowodować widzenia kolorowych obrzeży. Jeśli światło pada na soczewkę okularową dojdzie do sytuacji, w której będzie podzielone na części składowe. W ten sposób stworzy się rozpraszające widzialne spektrum barw, podobnie będzie, gdy chodzi o pryzmat. Taki efekt to właśnie dyspersja, która uzależniona będzie od materiału jaki jest do produkcji zastosowany. Mierzy się to pod kątem liczby Abbego, im wyższa będzie liczba tym mniejsza jest dyspersja.

Im większy będzie indeks materiału soczewki okularowej tym cieńsza powinna być. Soczewka, która indeks wynoszący 1,6 będzie raczej cieńsza niż indeks na poziomie 1,5 w przypadku tej samej dioptrii. Soczewka mineralna w tej sytuacji będzie miała istotną przewagę. Ta propozycja dodatkowo charakteryzuje się lepszą gęstością od soczewki organicznej. Jeśli nawet indeks jest taki sam soczewki mineralne charakteryzować się będą tym, że będą cieńsze niż takie wykonane z organicznego materiału, ale co ciekawe będą również cięższe.

Organiczne soczewki dla wszystkich

Soczewki organiczne używane są praktycznie w każdych typach okularów i są najlepsze, gdy chodzi o okulary dla dzieci oraz osób, które stawiają na uprawianie sportu. To soczewki, które są lepsze ponieważ będą lekkie a dodatkowo można powiedzieć, że będą wygodne w noszeniu. Będą one również odporne na pęknięcie i to na pewno będzie komfort. Natomiast jako minus będzie trzeba zaliczyć fakt, że taka soczewka nie jest odporna na zarysowania. Jeśli chcemy sobie z tym poradzić można będzie postawić na specjalnie przygotowywane powłoki utwardzające dla tych soczewek. Dzięki temu będzie można je otrzymać w dobrym stanie.

Podsumowując

Wybór wbrew pozorom nie będzie prostą sprawą, dlatego warto rozpatrzyć sobie kilka istotnych kwestii. Między innymi konieczne będzie zwracanie uwagi na korekcję, wybór oprawki, osobiste oczekiwania w stosunku do okularów i co najważniejsze komfort każdego dnia.