Jakie umiejętności pomogą Ci się wyróżnić, jeśli planujesz karierę aktorską?
Kariera aktorska, to dla niektórych spełnienie marzeń. Zawód poważany, dzięki któremu można stać się sławnym i docenianym w szerszym gronie, niesie jednak ze sobą mnóstwo wyzwań. Jeśli zastanawiasz się nad szkołą aktorską, musisz wiedzieć, że nie wszystko przekażą Ci nauczyciele. Jakie są umiejętności interpersonalne, których nie nauczymy się szkole, a mogą odegrać dużą rolę w naszej przyszłej karierze? Czy liczy się dodatkowe hobby, które sprawi, że nasza osoba będzie postrzegana za bardziej atrakcyjną dla agencji?
Jakie są cechy wrodzone dobrego aktora?
Dobry aktor, to ten który ma odpowiednią pamięć emocjonalną i sytuacyjną. W wybranych momentach potrafi odnaleźć w pamięci własne doświadczenia i budować na ich podstawie rolę. Ktoś, kto nadaje się do wykonywania wyżej wymienionego zawodu, powinien więc umiejętnie przywoływać przeżyte przez siebie sytuacje i odtwarzać emocje, które mu wówczas towarzyszyły. Wiąże się z tym oczywiście pewna wrażliwość. A ta jak wiadomo, jest cechą wrodzoną.
Poza tym niezbędny jest też dystans do samego siebie. Ktoś, kto nie stresuje się wystąpieniami publicznymi i tym, jak odbiera go większe grono ludzi – ma realne szanse na to, by rozpocząć karierę aktorską. W zawodzie aktora liczy się też umiejętność maksymalnego skoncentrowania. Oczywiście w pewnym stopniu, można to wyćwiczyć, jednak naturalna zdolność do wyłączenia się z wydarzeń, które dzieją się obok – jest nieoceniona.
Co jeszcze się liczy? Z pewnością wiara w autorytet. I chęć nauki z jego doświadczenia. W końcu w tracie kręcenia filmu, rady reżysera, doświadczonych aktorów i wielu innych osób są nagminne. Ktoś, komu pouczenia będą przeszkadzać, może mieć trudności w budowaniu kariery. Pewna dyscyplina, pokora i szacunek do bardziej są zatem priorytetowe.
Zainteresowania przyszłego aktora – postaw na coś, co wyróżni się spośród innych
Oprócz cech wrodzonych, którymi powinien wyróżniać się kandydat na aktora, liczą się również umiejętności nabyte. A te, jak wiadomo, kształtują zainteresowania. I nie chodzi tu wyłącznie o zainteresowanie sztuką, które w tej dziedzinie powinno być oczywiście wszechstronne. Rzecz dotyczy raczej hobby, które w realny sposób wyróżnia danego kandydata. Ma to szczególne znaczenie w momencie, gdy postać grana postać powinna posiadać konkretne umiejętności. Przechodząc jednak do rzeczy… Z pewnością cenne jest posługiwanie się dialektami lub obcym językiem w stopniu co najmniej komunikatywnym. Bywa, że dana rola jest trudna do obsadzenia, bo wymaga używania – na przykład języka francuskiego. Jeśli możemy pochwalić się jego znajomością, jesteśmy o krok do przodu przed konkurentami.
Sytuacja wygląda podobnie, gdy chodzi o wszelkiej maści dyscypliny sportowe. Wielu aktorów przygotowując się do roli chodzi na siłownię, albo zaznajamia się z tajnikami danego sportu. Jeśli jednak w naszym CV od razu znajdzie się wzmianka o sztukach walki, szermierce czy tenisie – natychmiast mamy pewną przewagę. Co ciekawe, niekiedy mało znany aktor albo kompletny amator dostawał daną rolę tylko i wyłącznie ze względu na nabyte przez siebie umiejętności – na przykład umiejętności karate.
Co najważniejsze – powyższe cechy, zdolności i predyspozycje są mile widziane przez wszystkie agencje. Dlatego jeśli interesuje Cię właśnie profesja aktora, dobrze jest rozważyć jakie zainteresowania czy zdolności mogą przybliżyć Cię o krok do wymarzonego zajęcia. Jeśli natomiast żadna z powyżej wymienionych zdolności nie jest jeszcze Twoją mocną stroną, może czas pomyśleć o nowym hobby?