Krzesła biurowe – wybierz mądrze

meble biiurowe producent

Wybór krzeseł do wielogodzinnej pracy za biurkiem jest nieco trudniejszy, niż by się mogło wydawać. Liczy się nie tylko dobór do stylistyki wnętrza, lecz też to, czy wpłynie dobrze na ergonomię pracy.

W końcu jeśli możemy wykonywać swoje zawodowe obowiązki w komfortowych warunkach, na pewno wykonamy je lepiej, niż ciągle poprawiając się na niewygodnym krześle, kuląc się przy zbyt niskim biurku.

Na co zatem zwracamy szczególną uwagę podczas doboru najlepszych krzeseł?

Najważniejsze kryteria wyboru krzeseł biurowych

  • Materiał obicia

Często wykorzystywane materiały to skóra lub tworzywa sztuczne (włókna syntetyczne, plastik). Zalezie od rodzaju materiału, mogą być one łatwiejsze lub trudniejsze w czyszczeniu. Opisując dla przykładu właściwości skóry, będzie ona stylowo wyglądać i wytrzyma długie lata eksploatacji, lecz ma ona swój charakterystyczny zapach, który nie każdy lubi, a przy tym nie odprowadza wilgoci. Poza tym, latem potrafi ona wyjątkowo uciążliwie przykleić się do ciała. Kupując zatem dobry fotel biurowy, zwracamy uwagę na…

  • Systemy wentylacyjne

Wyobraź sobie pracę w biurze w upał, kiedy chcesz lub musisz podnieść się ze swojego stanowiska po wielu godzinach. Na pewno uczucie mokrego ubrania na plecach nie jest zbyt przyjemne, a w dodatku, jeśli pomieszczenie jest klimatyzowane, może to być prosta droga do przeziębienia. Warto zakupić fotele z dobrymi systemami wentylacyjnymi, dającymi możliwość odprowadzania nadmiaru ciepła. Wpłynie to także na lepszą efektywność pracowników. 

  • Dodatkowe wsparcie odcinka lędźwiowego

Nasze ciało nie składa się z idealnie prostych linii. Układa się ono w łuki i kształty, do jakich należy dopasować krzesła biurowe. Mowa o tym dlatego, że wiele krzeseł biurowych nie zapewnia należytego podparcia dla odcinka lędźwiowego. A to już może skutkować silnymi bólami pleców.

  •  Rodzaj siedziska 

Ważna jest jego szerokość, tak by możliwe było wygodne oparcie rąk na podłokietnikach, a także by nie było ono zbyt wąskie. Zwracamy uwagę na wyprofilowanie krzesła (rodzaj wypełnienia, czy też zaokrąglenie boków – pomaga to w odciążeniu ud) (źródło: artykuł z remontoweporady.pl). Liczy się również głębokość krzesła – zbyt głębokie nie sprawdzi się u drobniejszych osób, które będą musiały się zbyt mocno odchylać, by w ogóle zapewnić plecom jakiekolwiek poparcie. Siedzisko powinno być również być odchylone o kilka stopni w kierunku oparcia, by zapewnić jeszcze lepszy rozkład ciężaru ciała. 

meble biurowe

  • Rodzaj oparcia

Im więcej godzin spędzamy przed komputerem, tym ważniejsze staje się to, by zapewnić podparcie całym plecom, a także głowie. Powinno ono być odchylone o kilka lub kilkanaście stopni w kierunku podłogi, a także wspierać odcinek lędźwiowy. Zwracamy uwagę także na zagłówek. Odciążenie odcinka szyjnego pomoże zapobiec uciążliwym bólom karku i podnieść efektywność pracy. 

Prezencja wnętrza kontra ergonomia pracy

Obecnie coraz bardziej liczy się wystrój wnętrza, dzięki któremu lepiej oddaje ono charakter działania placówki. Odchodzimy od szarych, burych biurowców, w których odechciewa się być i pracownikom, i petentom. Stawiamy na nowoczesność, podkreślającą otwartość na innowację i troskę o dobre warunki pracy. Czy da się jednak pogodzić piękne, stylowe wnętrze z ergonomicznymi warunkami pracy? Co jest ważniejsze: dobry styl, czy zdrowie pracownika?

Często możemy zetknąć się z pięknymi, designerskimi meblami, które mają niewiele wspólnego z wygodą. Meble tego typu bez wątpienia ożywią niejedno wnętrze, lecz nadają się one do użytkowania maksymalnie przez chwilę. Czy musimy zatem stawiać na w pełni ergonomiczne meble, które absolutnie nie pasują do wystroju wnętrza?

Okazuje się, że wcale nie. Nie musimy dziś rezygnować ani z pięknego wnętrza, ani z wygodnych stanowisk pracy. Współczesne meble biurowe są często efektem współpracy projektantów, inżynierów, a także lekarzy, dzięki czemu dużo lepiej wspomagają dbałość o dobre warunki pracy, nie odzierając przy tym wnętrza z jego charakteru. 

Nasuwa się jednak jeszcze jedno pytanie: gdzie znajdziemy dobrej jakości meble biurowe?

Jednym z miejsc, gdzie znajdziesz meble nie tylko piękne, ale i trwałe, a przy tym ergonomiczne, jest firma Kostrubiec, oferująca Ci najlepsze meble w licznych odsłonach, dzięki czemu na pewno znajdziesz coś, co będzie odpowiadać Twoim wymaganiom.