Na czym polega drukowanie płytek PCB?

druk płytek pcb

Rozwój technologii sprawił, że urządzenia elektryczne towarzyszą nam praktycznie wszędzie, czy to w pracy, domu, samochodzie i w wielu innych miejscach. Tego typu urządzenia skonstruowane są zazwyczaj z wielu różnych elementów, których jest tym więcej im bardziej zaawansowane i nowoczesne jest dane urządzenie, jednak jednym z najważniejszych jest oczywiście płytka PCB. To właśnie dzięki tej części możliwe jest połączenie wielu różnych elementów w jedną całość, a techniczka drukowania płytek PCB, umożliwiła zmniejszenie wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Warto więc wiedzieć czym są płytki PCB, do czego się je wykorzystuje, w jaki sposób można je wydrukować i czy ta forma ich produkowania jest opłacalna?

Czym są płytki PCB?

PCB to skrót pochodzący z języka angielskiego i oznacza on Printed Circuit Board, czyli w polskim tłumaczeniu obwód drukowany. Jest to nic innego jak płytka wykonana z materiału izolacyjnego, czyli tzw. dielektryka, która pokryta została miedzianą folią z określonymi ścieżkami przewodzącymi, które podążają zgodnie ze schematem przyłączania. Część przewodząca oprócz ścieżek zawiera również pola lutownicze tzw. pady, do których przylutowuje się poszczególne elementy elektroniczne. Dzięki temu możliwe jest tworzenie układów elektronicznych, dla których podstawą jest właśnie płytka PCB. Ten element znacząco zrewolucjonizował elektronikę, ponieważ dzięki płytkom PCB możliwe było zmniejszenie rozmiarów wielu urządzeń, co obecnie widoczne jest np. po telewizorach, komputerach, telefonach itd. Płytki PCB mogą występować w różnych wersjach w zależności od oczekiwanych parametrów, takich jak ilość warstw (płytki jedno i wielowarstwowe), materiał, z jakiego są wykonane (FR4, CEM, teflon, FR4 na podkładzie z aluminium itd.), grubość oraz sztywność czy też maksymalne obciążenie prądowe, które zależne jest od grubości zastosowanej w płytce PCB folii miedzianej.

jak wygląda druk płytek pcb

Do czego służą płytki PCB?

Pierwsze płytki PCB powstały w Stanach Zjednoczonych i początkowo były one wykorzystywane głównie w branży wojskowej i kosmonautyce. Z czasem jednak zakres ich zastosowania się zwiększał i obecnie są one podstawowym elementem praktycznie każdego urządzenia elektronicznego. Można je znaleźć w komputerach, smartfonach, tabletach, telewizorach, lampach, zabawkach elektronicznych, a oprócz tego płytki PCB wykorzystywane są również w branży motoryzacyjnej, lotniczej, wojskowej, kolejowej, medycznej i wielu innych. Płytka PCB pozwala łączyć wszelkiego rodzaju elementy elektroniczne takie jak cewki, oporniki, kondensatory, procesory i wiele więcej w pełen układy, co jest obecnie niezbędne przy produkcji każdego urządzenia elektronicznego, zarówno tego najprostszego jak i najbardziej zaawansowanych komputerów, urządzeń diagnostycznych, laboratoryjnych i innych.

Drukowanie płytek PCB – jak wygląda proces?

Drukowanie płytek PCB rozpoczyna się od przygotowania laminatu, czyli jego docięcia i nawiercenia wszelkich niezbędnych otworów. Po tym etapie można konturować pracę, czyli przystąpić do nanoszenia ścieżek, do czego wykorzystuje się specjalną folię miedzianą lub też farby o właściwościach elektroprzewodzących, które pozwalają w bardzo prosty i szybki sposób utworzyć na laminacie niezbędne połączenia. Drukowanie płytek PCB to bardzo opłacalne rozwiązanie, ponieważ pozwala ono na masową produkcję tego typu elementów w bardzo szybki, prosty i co bardzo ważne dokładny sposób. Tak wyprodukowane płytki PCB charakteryzują się bardzo dobrą trwałością i odpornością na oddziaływanie różnych środowisk pracy, a ponadto ich wymiary oraz rozmieszanie otworów i ścieżek jest bardzo dokładnie i idealnie zgadza się z projektem.