Na czym polega obsługa techniczna budynków?

obsługa techniczna budynków

Na początku warto zdać sobie sprawę z tego, czym jest właściwy stan techniczny nieruchomości: będą to zadbane wnętrza i sprawne wyposażenie, odpowiedni stan urządzeń, które prawidłowo działają, zminimalizowanie powstawania awarii i usterek, dobrze prezentująca się nieruchomość i wiele innych walorów świadczących o sprawności budynku. Po co techniczna obsługa budynku?

Przede wszystkim po to, aby prawidłowo funkcjonował, stał się miejscem przyjaznym i bezpiecznym dla użytkowników. Skuteczna obsługa techniczna to taka, dzięki której właściciele czy zarządcy nieruchomości są zadowoleni ze stanu technicznego pomieszczeń i urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku.

Na czym polega obsługa techniczna budynków?

Jeśli chodzi o konserwację wnętrz budynku to należy wymienić tutaj wszelkie remonty i naprawę elementów pomieszczeń, czyli ścian, sufitów, podłóg, schodów, okien i drzwi, konserwację i naprawy wyposażenia, usługi tzw. „złotej rączki”, czyli naprawę różnorodnych awarii i usterek od ręki przez fachowca.obsługa techniczna

Prace te powinny być wykonywane rzetelnie i systematycznie ze spełnieniem wszelkich wymaganych norm.

Konserwacja instalacji to zakres czynności wykonywanych przez specjalistów obejmujących eksploatację, przeglądy, obsługę, remonty, pomiary i wszystkich innych działań zapewniających ich właściwe użytkowanie.

Obsługa i usprawnianie dotyczą instalacji oświetleniowych, elektrycznych, hydraulicznych, wodno – kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, węzłów cieplnych, instalacji gazowych, kotłowni grzewczych, klimatyzacji i wentylacji, systemów antywłamaniowych, systemu BMS, hydrantów, sygnalizacji i wykrywania pożarów.

Niezbędne są także przeglądy techniczne budynków wynikające z ustawy o prawie budowlanym dokonywane okresowo przez odpowiednio do tego przygotowane osoby z uprawnieniami. Przeglądy dotyczą kontroli sprawności technicznej instalacji i urządzeń znajdujących się w nieruchomości  oraz przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

Każda nieruchomość, nawet ta z najlepszym zarządem musi liczyć się z wystąpieniem awarii wymagających niezwłocznej naprawy, dlatego ważne jest zgłaszanie ich do odpowiednich służb, które w trybie natychmiastowym podejmą wymaganą działalność.

Od ich szybkiej reakcji zależy tempo usunięcia awarii, aby użytkownicy mogli bez zakłóceń korzystać z urządzeń zainstalowanych w nieruchomości, chodzi również o to, aby poniesione straty były jak najmniejsze.

elektryk

Bywają sytuacje, w których do obsługi budynków potrzeba specjalistycznego sprzętu i grupy alpinistycznej – w przypadku wysokich budynków. Prace wysokościowe w tym zakresie dotyczą między innymi: montażu kolców i siatek na gołębie, czyszczenie rynien i spustów wodnych, konserwacja dachów i elewacji, czyszczenie przeszkleń, odśnieżanie dachów i usuwanie sopli.

Nieruchomości z terenami zielonymi wymagają także usług ogrodniczych, aby trawniki, alejki czy parki cieszyły użytkowników swym pięknem. Warto zadbać o krzewy i drzewa, koszenie trawy, konserwację urządzeń ogrodowych, nawadnianie trawników i ogrodów.

Utrzymanie w czystości kostki, z której zbudowane są chodniki i tarasy, czy wywóz odpadów również mogą być elementem obsługi technicznej nieruchomości.

Dla bardziej wymagających użytkowników opracowano nowoczesną technologię ochrony dachów, fundamentów i tarasów przed wilgocią i przeciekaniem, która, nakładana za pomocą natrysku lub wałkami i pędzlami, szczelnie przylega do podłoża w postaci elastycznej membrany i nie pozwala na przenikanie wody, chroniąc przed jej szkodliwym działaniem.

Membrana nie przepuszcza także promieni UV i chemikaliów, jest całkowicie bezpieczna dla środowiska oraz niepalna.

Komu powierzyć obsługę techniczną nieruchomości?

Najlepiej wyspecjalizowanej firmie, która podejdzie do zagadnienia kompleksowo. W takiej firmie możemy spotkać szeroki wachlarz specjalistów, którzy uzupełniają się nawzajem swoją wiedzą i umiejętnościami, a każdy z nich jest odpowiedzialny za wybraną dziedzinę.

Zespół doświadczonych fachowców świetnie sobie poradzi z  każdym problemem i remontem, użytkownicy zyskają poczucie bezpieczeństwa i komfortu, nie będą się martwić za każdym razem o fachowców innego rodzaju.

Na rynku przybywa coraz więcej firm świadczących kompleksowe usługi w zakresie technicznej obsługi budynków. Są to ludzie o dużej specjalistycznej wiedzy, którym zależy na zadowoleniu klienta, bo dzięki temu stają się wiarygodni i polecani kolejnym klientom, którzy dzielą się między sobą opiniami na temat wykonawców.

Jeśli zależy nam na fachowej obsłudze, to warto sięgnąć po firmy z najwyższej półki, które wzbudzają zaufanie klientów i są dobrze dobranymi zespołami fachowców znających swoje dziedziny, co pozwala szybko i skutecznie zapewnić specjalistyczna obsługę techniczną każdej nieruchomości.