Najpopularniejsze metody zarządzania łańcuchem dostaw
Transport to bardzo ważny element współczesnej gospodarki. W praktycznie każdej branży dostarczenie odpowiednich materiałów niezbędnych do produkcji wyrobów czy też świadczenia różnego rodzaju usług jest kluczowe.
Proces ten nazywany jest łańcuchem dostaw i składa się on z wielu różnych czynności, których celem jest dostarczenie danego surowca, wyrobu czy usługi w dane miejsce i w określonym czasie. Aby transport ten działał skutecznie i sprawnie, łańcuch dostaw usługi musi być skonstruowany w przemyślany i prawidłowy sposób. Z tego też względu tak ważną rolę odgrywa odpowiednie zarządzanie łańcuchem dostaw.
Warto więc wiedzieć, na czym polega zarządzanie tym procesem, jakie metody się w tym celu wykorzystuje, w jakich sytuacjach sprawdzają się one najlepiej i dlaczego prawidłowe zarządzanie łańcuchem dostaw jest tak ważne?
Na czym polega zarządzanie łańcuchem dostaw?
Łańcuch dostaw to zbiór wszelkiego rodzaju czynności związanych z transportem oraz przeróbką towarów zaczynając od pozyskania danych produktów czy surowców, aż po dostarczenie danego ładunku końcowemu odbiorcy. W pojęciu tym zawrzeć można również przepływ informacji związanych z całym procesem, które są równie ważną kwestią, co sam transport. Obecnie w większości przypadków firmy nie mogłyby prawidłowo funkcjonować bez odpowiednio zaplanowanego łańcucha dostaw. Z tego też względu tak ważną kwestią jest prawidłowe zarządzanie tym procesem.
Jednak na czym polega tak dokładnie zarządzanie łańcuchem dostaw? Jest to nic innego jak zbiór wszelkiego rodzaju działań, których celem jest szybkie sprawne i bezpieczne dostarczenie danego produktu, surowca czy usługi do klienta końcowego. Można więc zaliczyć tutaj kwestie związane z kupowaniem i zamawianiem różnego rodzaju produktów, ich produkcją, transportem, jak i magazynowaniem.
Utworzenie łańcucha dostaw polega na stworzeniu pewnej sieci, która w sprawny sposób pozwala uzyskać produkty czy usługi niezbędne do działania danej firmy. Z kolei zarządzanie tą siecią, to zadanie, które niezbędne jest w celu optymalizacji tego procesu i dopilnowania, aby był on realizowany w prawidłowy sposób.
Jakie metody wykorzystuje się w celu zarządzania łańcuchem dostaw?
Zarządzanie firmą to niełatwe zadanie, które wymaga odpowiedniej wiedzy i wdrożenia pewnych rozwiązań, które to ułatwią. Szczególnie w przypadku zarządzania łańcuchem dostaw może być to skomplikowane, ponieważ wymaga od danego przedsiębiorcy stałego pilnowania każdego etapu tego procesu i podejmowania odpowiednich decyzji, od których często zależy sukces danej działalności i to czy będzie się ona rozwijać.
Na szczęście istnieją pewne metody wykorzystywane w celu zarządzania łańcuchem dostaw i dzięki nim zadanie to jest dużo łatwiejsze, skuteczniejsze, a ryzyko popełnienia jakiś większych błędów jest znacząco zminimalizowane. Do metod tych można zaliczyć m.in.:
- Lean Management (LM) – to tzw. zarządzanie wyszczuplające, które wykorzystuje się w przypadku standardowych produktów, posiadających stały i łatwy do prognozowania popyt. Metoda polega na redukowaniu zbędnych procesów na poziomie logistyki, jak i samej produkcji np. zbędny transport, zbyt duża liczba produktów w magazynie, niepotrzebne procedury itd. celem tej metody jest zredukowanie kosztów wewnętrznych operacji, to w konsekwencji może obniżyć ceny produktów dla końcowych klientów.
- Agile Management (AM) – jest to tzw. elastyczna lub zwinna metoda zarządzania łańcuchem dostaw, bardzo łatwo dopasowuje się do szybko zmieniających się warunków rynkowych i oczekiwań klientów względem danej firmy, usługi czy produktu. Celem tej metody jest jak najszybsze dostarczenie produktu na rynek, zaraz po weryfikacji potrzeb i aktualnych trendów. Dzięki temu można uniknąć strat, ze sprzedaży towarów, na które nie będzie popytu.
- Leagile – to metoda łącząca w sobie strategie LM i AM w ramach łańcucha Customer Order Decoupling Point (CODP). Jest to metoda uważana za jeden z najbardziej efektywnych sposobów zarządzania łańcuchem dostaw, a sprawdza się najlepiej w sytuacji, kiedy łańcuch może być długi, a jednocześnie trudno przewidzieć popyt na dane produkty.
- Quick Response (QR) – metoda stawiająca mocno na szybkość działania.
- Total Quality Management (TQM) – metoda kompleksowego zarządzania jakością we wszelkich płaszczyznach działania danego przedsiębiorstwa.
Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo, a dzięki temu, że każda z tych metod sprawdza się w innej sytuacji z pewnością każde przedsiębiorstwo znajdzie rozwiązanie idealne dla siebie.