Nieprzyjemne zapachy w kuchni – dlaczego się pojawiają?

sprzątanie

Kuchnia to miejsce, w którym spędzamy naprawdę dużo czasu, przygotowując posiłki dla rodziny i przyjaciół. Niestety, czasami przy procesie gotowania wydzielają się nieprzyjemne zapachy, czy to z potraw, czy z kuchennego otoczenia. Te nieprzyjemne zapachy to problem, z którym boryka się wiele osób, zwłaszcza w mieszkaniach z niewielką wentylacją. Dlatego też poniżej przedstawimy przyczyny pojawiania się nieprzyjemnych zapachów w kuchni oraz sposoby na ich skuteczne zniwelowanie. 

Co jest przyczyną nieprzyjemnych zapachów?

Przyczyny pojawienia się nieprzyjemnych zapachów w kuchni mogą być różne, ale najczęściej są one związane z nieodpowiednią higieną w kuchni powodującą zanieczyszczenia czy to na żywności, czy wewnątrz urządzeń kuchennych. Biorąc pod lupę te przyczyny, można wymienić:

 • Długie składowanie brudnych naczyń, na których obecne są resztki jedzenia wydzielające zapach;
 • Niezamykanie pojemników z żywnością, taką jak mąka, ryż, kawa herbata, które przy długim kontakcie z powietrzem mogą schnąć i powodować nieprzyjemne zapachy;
 • Otwarte i zanieczyszczone urządzenia – chodzi tu zwłaszcza o zmywarkę i lodówkę, które przy nieodpowiedniej higienie mogą się psuć i wydzielać nieprzyjemny zapach jedzenia;
 • Niewłaściwe składowanie śmieci, niewynoszenie ich przez dłuższy czas i brak sterylnych koszy;
 • Zatkanie rur kanalizacyjnych w zlewie, zwłaszcza przez resztki jedzenia, które zalegając w odpływie wydzielają zapach na całą kuchnię;
 • Brak odpowiedniej wentylacji, niewłączanie okapu podczas gotowania i nieotwieranie okien, co prowadzi do rozprzestrzeniania się zapachów z gotowania i wsiąkania ich w meble oraz tkaniny.

Do innych przyczyn można też zaliczyć brak regularnego odświeżania i remontowania kuchni, czy problemy z wilgocią i pleśnią. W każdym z tych wypadków konieczne jest szybkie i racjonalne działanie. 

Jak zapobiegać nieprzyjemnym zapachom?

Zapachy w kuchni najczęściej wytwarzają się na bieżąco, dlatego jeśli zależy nam, by zapobiegać tym nieprzyjemnym tonom, można zastosować kilka trików, np.:

 • Wietrzyć kuchnię przy gotowaniu; 
 • Używać okapu na większej mocy niż zazwyczaj; 
 • Regularnie sprawdzać stan produktów w szafkach i lodówce;
 • Wynosić śmieci raz dziennie;
 • Stosować pokrywki podczas gotowania potraw z silnym aromatem; 
 • Używać naturalnych składników dla przełamania – cytryn, pomarańczy, octu, kawy, sody oczyszczonej, mięty itp.;
 • Unikać częstego smażenia mogącego wprowadzać zapach spalenizny.

Część z tych wskazówek sprawdzi się także jako sposób na całkowite usunięcie nieprzyjemnych zapachów, ale w tym celu ważne jest także specjalistyczne działanie. 

sprzątanie

Jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?

Czasami domowe sposoby nie wystarczą, gdyż nieodpowiednia higiena i gromadzące się zanieczyszczenia mogą powodować ciężki do usunięcia zapach. W takim wypadku konieczne jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych do oczyszczania powietrza i czyszczenia urządzeń kuchennych. Są one dosyć żrące, dlatego wymagają ochrony ciała i żywności, ale przy tym są bardzo skuteczne. 

Jedną z podobnych metod jest także zastosowanie dezodoryzacji np. poprzez ozonowanie. To proces, w którym wykorzystuje się ozon, by wchłonął wszystkie nieprzyjemne zapachy i pozostawił świeże powietrze jak po burzy. Natomiast przy ozonowaniu należy zachować szczególne bezpieczeństwo i lepiej nie wykonywać go samodzielnie. 

Profesjonalna pomoc w usuwaniu zapachów

Dzisiaj w branży dezynfekcyjnej istnieje wiele firm zajmujących się profesjonalnie usuwaniem zapachów, czy to z kuchni, czy z całego mieszkania. Jeśli więc nie jesteśmy w stanie sobie z nimi poradzić, to można zasięgnąć pomocy specjalistów, którzy doskonale znają się na dezodoryzacji oraz dezynfekcji i wiedzą, jak bezpiecznie ją przeprowadzić. Ponadto znajdą oni źródło tych zapachów i dzięki temu w przyszłości będziemy mogli je znacznie skuteczniej neutralizować. 

Nieprzyjemne zapachy w kuchni to często pojawiający się problem, ale jak można zauważyć, jest on łatwy do uniknięcia. Wystarczy jedynie zadbać o odpowiednią higienę i wentylację. Jednak jeśli już jakieś zapachy się pojawią, to specjalna pomoc w zastosowaniu chemicznych środków jest kluczem do cieszenia się przyjemnym zapachem w kuchni przez długi czas.