Obróbka materiałów – cięcie stali

Nie lada wyzwaniem byłoby wymienienie choćby połowy czynności technologicznych związanych z obróbką zróżnicowanych materiałów. W dzisiejszych czasach jest to szalenie istotna dziedzina, ponieważ niesamowita liczba przedsiębiorstw produkcyjnych, a nawet prywatnych osób decyduje się na prace remontowe czy wytwarzanie wymagające zastosowania wyżej wymienionych operacji.

Konstrukcje stalowe – cięcie laserem

Doskonałym przykładem jest cięcie elementów wykonanych ze stali, co jest dość problematyczne ze względu na twardość oraz wytrzymałość tego materiału. Do dnia dzisiejszego opracowano zróżnicowane techniki związane z cięciem elementów stalowych, które wykorzystuje się w określonych sytuacjach. Nie ulega jednak wątpliwości, że cięcie laserem daje najlepsze efekty związane z dokładnością oraz precyzją, co potwierdza większość specjalistów w tej dziedzinie. Szczególnie istotne jest to, że konstrukcja poddana takiej obróbce nie musi być przygotowywana w żaden sposób do dalszej obróbki, ponieważ jest już gotowa.

liny stalowe

Jednym z usługodawców specjalizujących się w tej dziedzinie jest polska firma, która oferuje swoje usługi w tym zakresie.

Precyzja i dokładność

Do realizacji tego procesu technologicznego niezbędna jest oczywiście energia. Wprowadza się wysokoenergetyczny strumień tnący, pokonujący spójność materiału, co potocznie nazywa się – cięcie laserem. Przy dokładnym utrzymaniu linii, po której porusza się wiązka tnąca możliwe jest otrzymanie wręcz idealnych parametrów oraz wymiarów obrabianego elementu, co jest pożądane przez każdego klienta. Warto zwrócić uwagę również na to, że tego rodzaju operacja może być wykorzystana do cięcia zróżnicowanych materiałów z grupy metali, również aluminium czy tytanu. Okazuje się, że również niemetale mogą być obrabiane przez wiązkę laserową, np. ceramika, drewno czy szkło.

cięcie laserem

Tego rodzaju przedsiębiorstwa bez najmniejszego problemu powinniśmy znaleźć w zdecydowanej większość średnich oraz dużych ośrodków miejskich. Możliwe jest zlecenie pojedynczego zadania w postaci cięcia laserem. Takie firmy realizują również seryjną produkcję dla przedsiębiorstw wytwarzających dobra w dużych ilościach w sposób ciągły. Warto zwrócić uwagę nie tylko na lokalizację czy doświadczenie konkretnej firmy, ale również maszyny, które posiada. W dzisiejszych czasach istnieją doskonałe obrabiarki umożliwiające cięcie laserem. Inteligentne wersje potrafią tak przystosować parametry cięcia, aby zmaksymalizować otrzymaną dokładność. Możliwe jest również wykonanie operacji na podstawie wprowadzonych do maszyny rysunków 2D oraz 3D.

Obróbka metalu SzczecinJLB MET