Oświetlenie uliczne LED – ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie
Odpowiednio oświetlone miejsca publiczne dają mieszkańcom poczucie komfortu i bezpieczeństwa, jednocześnie zapewniając odpowiednią widoczność podczas poruszania się w godzinach wieczornych i nocnych. Właściwie każde miasto i gmina zdają sobie z tego sprawę, stosując dziś oświetlenie nawet mniejszych ulic wewnętrznych i osiedlowych. Koszty utrzymania takiej infrastruktury są jednak niezwykle wysokie, a szacunkowe wyliczenia energii zużywanej na oświetlenie uliczne w Polsce wskazują, że rocznie na oświetlanie miejsc publicznych przeznacza się nawet 1500 GWh energii. Rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie tej liczby jest modernizacja oświetlenia ulicznego i zastosowanie nowoczesnych opraw LED-owych, które uważane są za najbardziej ekologiczną i energooszczędną technologię dostępną na dzisiejszym rynku. Jakie korzyści niesie za sobą ich instalacja i dlaczego warto postawić na modernizację?
Jak oświetlenie LED sprawdza się w warunkach ulicznych?
Standardowe diody LED wykorzystywane są jako źródło światła już od wielu lat, jednak zastosowanie ich jako oświetlenia ulicznego i przemysłowego ma stosunkowo krótką historię. Producenci wprowadzający na rynek rozwiązania z zakresu wytrzymałego oświetlenia nieustannie pracują nad jakością i trwałością opraw LED, tak by zapewnić możliwość zastosowania ich w nawet najtrudniejszych warunkach pracy. Sposób ten doprowadził ich między innymi do stworzenia ulicznych lamp LED odpornych na warunki pogodowe, wilgoć, wysokie zapylenie, zmiany temperatury oraz uszkodzenia mechaniczne. A to dopiero początek zalet, na podstawie których inwestycja w oświetlenie LED wydaje się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.
Diody LED znane są ze swojej wieloletniej żywotności. Niektórzy producenci deklarują, że ich oprawy są w stanie zapewnić od 50 000 do nawet 100 000 godzin pracy bez konieczności wymiany zainstalowanych diod na nowe, zaznaczając przy tym, że regularne włączanie i wyłączanie świateł, wahania napięcia i zmienna temperatura nie będą miały większego wpływu na ostateczną żywotność zastosowanego oświetlenia. Korzyści te, w połączeniu z wcześniej wspomnianą trwałością na uszkodzenia pozwalają bezpiecznie zakładać, że na oprawach ulicznych LED można oszczędzić już na etapie eliminacji częstej konserwacji lamp ulicznych, a same LED-y są doskonale przystosowane do pracy w trudnych warunkach.
Korzyści ze stosowania oświetlenia ulicznego LED
Wspomniana wytrzymałość i wieloletnia żywotność to podstawa, jednak znacznie ważniejszą z kwestią wskazującą na to, jak wartościowe są inwestycje w modernizację oświetlenia w miastach i gminach są bez wątpienia oszczędności, jakie można wygenerować po zastosowaniu LED-ów. Głównym źródłem minimalizacji kosztów energii elektrycznej potrzebnych do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia całego miasta jest fakt, że LED-y jako jedno z niewielu rozwiązań na rynku gwarantują sprawność energetyczną na poziomie 90%. Oznacza to, że w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, większość pobieranej przez nie energii jest przekształcana na światło widzialne, a co za tym idzie, zapewnienie określonego natężenia oświetlenia będzie wymagało tu dużo mniej energii, niż w przypadku klasycznych lamp ulicznych. LED-y nie marnują energii generując ciepło podczas pracy czy rozgrzewając się przed osiągnięciem pełnej jasności, dzięki czemu po modernizacji oświetlenia wiele miast odnotowuje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej na poziomie kilkudziesięciu procent. Wymiana oświetlenia ulicznego na wydajne uliczne oprawy LED to gwarancja zrównoważonego wykorzystania energii i jeden z niewielu sposobów na oświetlenie miast bezpieczne również dla środowiska. W końcu to właśnie LED-y nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji takich jak rtęć i nie generują dużej ilości zanieczyszczeń związanych z koniecznością częstej wymiany żarówek.
Inwestycja w oświetlenie uliczne LED jest obecnie trendem, który wzmocniony możliwością pozyskania dofinansowania na modernizację wydaje się atrakcyjny dla coraz większego grona gmin i miast stawiających na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. LED-y to jedyne tak bezpieczne, zrównoważone i wszechstronne rozwiązanie, za którego pomocą można zapewnić dostateczne oświetlenie przestrzeni publicznej bez obniżania komfortu życia mieszkańców. Gminy, które decydują się na ich wprowadzenie są w stanie odczuć różnicę w wydatkach na energię elektryczną właściwie od razu, a jednocześnie mogą poczuć się pewnie spełniając wszystkie najbardziej wygórowane wymagania Unii Europejskiej odnośnie ochrony środowiska i promowania zrównoważonej polityki energetycznej.