Ozonowanie jako sposób na koronawirusa

ozonowanie autobuus

Dezynfekcja wielu ludziom kojarzy się zastosowaniem różnego rodzaju środków chemicznych.

Jest w tym trochę racji, ponieważ podstawowe metody dezynfekcji opierają się w wielu przypadkach właśnie na tego typu środkach. Jednak istnieją również bardziej zaawansowane i skuteczniejsze metody, które pozwalają w szybszy, łatwiejszy i wydajniejszy sposób pozbyć się z danego miejsca wszelkich chorobotwórczych drobnoustrojów.

Jedną z takich metod jest ozonowanie, które pozwala na bardzo skuteczną dezynfekcję bez użycia chemicznych środków bakteriobójczych. Oprócz tego ozon wykorzystywany w tej technice ma wiele innych właściwości, które sprawiają, że jest on najpopularniejszym i najskuteczniejszym środkiem dezynfekcyjnym.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to technika dezynfekcji polegająca na rozpyleniu w danej przestrzeni ozonu, czyli cząsteczki składającej się z trzech atomów tlenu. Ozon występuje w naturze, w górnej części atmosfery, gdzie pełni rolę ochronną przed szkodliwych promieniowaniem ultrafioletowym, które generowane jest przez Słońce.

Dzięki swoim właściwością antyseptycznym i czyszczącym jest on bardzo popularnym środkiem dezynfekujących stosowanym w bardzo wielu dziedzinach przemysłu, ale także w życiu codziennym. Ozonowanie wykorzystuje się przykładowo w celu dezynfekcji pomieszczeń z różnych chorobotwórczych drobnoustrojów takich jak wirusy, bakterie, grzyby i wiele innych.

Obecnie, w czasie, gdy zmagamy się z pandemią koronawirusa, ta metoda dezynfekcji stała się w wielu miejscach niezbędna. Placówki medyczne, miejsca użyteczności publicznej, transport publiczny (dezynfekcja autobusu) czy także obiekty mieszkalne to miejsca, w których obecnie bardzo często stosuje się ozonowanie w celu zminimalizowania ryzyka kontaktu z różnymi niebezpiecznymi drobnoustrojami takimi jak koronawirus.

W tej metodzie dezynfekcji używa się urządzeń zwanych ozonatorami, które pobierają tlen z powietrza i przekształcają go w ozon, który następnie wykorzystywany jest do dezynfekcji. W naturze ozon powstaje w wyniku wyładowania atmosferycznego. Ozonatory działają na podobnej zasadzie z tą jednak różnicą, że generowanie ozonu przebiega przy użyciu wyładowania koronowego.

Tak powstały ozon dzięki swoim właściwością utleniającym dezaktywuje wirusy i zabija bakterie oraz inne niebezpieczne drobnoustroje. Stosowanie ozonowania pozwala również pozbyć się wszelkich zapachów z pomieszczenia, zostawiając jedynie przyjemny zapach czystości i świeżości.

Dlaczego jest tak skuteczne?

Ozonowanie jest tak skuteczną metodą dezynfekcji, dzięki właściwościom utleniającym, jakie posiada ozon. Jest on aż 50 razy skuteczniejszy i działa 3000 razy szybciej od chloru, czyli pierwiastka, który również bardzo często stosowany jest w celu zwalczania różnego rodzaju drobnoustrojów np. podczas oczyszczania wody.

W ozonowaniu stosuje się ozon w formie gazu, dzięki czemu w bardzo szybki i łatwy sposób można dotrzeć do wszystkich zakamarków pomieszczenia. Z tego powodu metoda ta jest tak skuteczna i często wykorzystywana. Oprócz tego ozon pozwala pozbyć się całkowicie wszelkich zapachów z pomieszczeń, pozostawiając po sobie jedynie przyjemną woń czystości.

Docenią to na pewno osoby chcące pozbyć się z wnętrza np. dymu papierosowego lub zapachów odzwierzęcych. Co jest bardzo istotne ozon, nie maskuje zapachów, a skutecznie je likwiduje, przez co metoda ta nie działa jedynie tymczasowo, a pozwala pozbyć się zapachów na zawsze.

koronawirus ozonowanie

Dlaczego warto korzystać z ozonowania?

Ozonowanie to bardzo skuteczna i szybka metoda dezynfekcji oraz pozbywania się nieprzyjemnych zapachów. Można jej używać w celu zdezynfekowania pomieszczeń z różnych chorobotwórczych drobnoustrojów takich jak wirusy, bakterie, grzyby itd., w celu oczyszczenia wody, produktów spożywczych, zwalczeniu pleśni, grzybów i roztoczy co z pewnością docenią alergicy i w wielu innych sytuacjach.

Warto zaznaczyć, że ozonowanie autobusu to metoda ekologiczna, która nie jest szkodliwa ani dla ludzi, ani dla zwierząt. Nie istnieją również przeciwwskazania do jej stosowania w miejscach użytkowanych przez dzieci, osoby starsze i alergików. Ozonowanie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób często zmagających się z różnymi infekcjami.

Metoda ta pozwala w pełni oczyścić powietrze, podnosząc tym samym jego jakość, co ma znaczący wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Oprócz tego, w czasach pandemii koronawirusa, ozonowanie znajdzie bardzo szerokie zastosowanie i pozwoli w znaczący sposób obniżyć ryzyko kontaktu z niebezpiecznym patogenem.