Polskie usługi za granicą
Polski rynek usług jest dość elastyczny. Gdy pojawia się zapotrzebowanie na jakąś usługę, szybko znajdują się podmioty, które są skłonne zapełnić niszę.
Przenosiny spółki za granicę
Choć politycy ogłaszają kolejne sukcesy polskiej gospodarki – wzrost PKB, „zielona wyspa” w morzu kryzysu, rosnące wydatki na inwestycje i naukę – mimo to Polacy wyjeżdżają za granicę w celu znalezienia lepszej pracy, lepszych zarobków i lepszych warunków życia. Również polscy przedsiębiorcy zaczynają coraz chętniej inwestować w zagraniczne rynki, a także zakładać za granicą spółki i tam zatrudniać pracowników.
Powstają przy tym liczne firmy doradztwa prawnego, które oferują obsługę dokumentacji, jaką należy zgromadzić, by legalnie zarejestrować swoją działalność chociażby w Wielkiej Brytanii.
Różnice w prawodawstwie
Przygotowanie się do założenia spółki za granicą wymaga bardzo dobrej znajomości języka docelowego kraju oraz jego prawodawstwa. Zwłaszcza w Wielkiej Brytanii może to być utrudnione, ponieważ specyfika anglosaskiego prawodawstwa znacznie różni się od systemów prawnych krajów Europy kontynentalnej. Tam obowiązuje common law, czyli prawo powszechne. Jego ideą jest oparcie prawa na zaistniałych precedensach oraz nierozdzielanie prawa stanowionego od jego stosowania.
Różnice te sprawiają, że obsługa prawna firm wygląda inaczej niż w Polsce. Warto skorzystać z pomocy, jaką stwarza możliwość współpracy z firmą, która zajmuje się tymi sprawami zawodowo. Ułatwi to załatwienie formalności, a z pewnością zaoszczędzi nerwów. Z powodu niedopatrzeń, których możemy nie być świadomi, łatwo przypadkiem zamknąć sobie drogę do założenia firmy i zarejestrowania pracowników w Wielkiej Brytanii bez narażania się na dodatkowe koszty.