Prawo karne a kara śmierci
Ludzie są zdolni do wszystkiego, dosłownie wszystkiego, szczególnie jeżeli spojrzymy na historię przestępczości, zarówno tej bliższej jak i dalszej. Człowiek zabijał drugiego człowieka od kiedy zaczął chodzić po ziemi. Motywy tych zbrodni były bardzo różne od błahych takich jak przywłaszczenie sobie czyjejś własności, po takie motywy jak kwestie finansowe i niezwrócone długi. Oczywiście zabicie drugiego człowieka zawsze było uważane jako coś niewłaściwego (z pewnymi wyjątkami w przypadku niewolników oraz w dawnym systemie feudalnym), jednakże takie rzeczy zdarzały się i nadal słyszy się o morderstwach, w tym także masowych mordach, jak na przykład podłożenie bomby pod ruchliwe dworce (aktualny dzisiaj problem terroryzmu). Zasadnicze pytanie jest jaka kara jest najdotkliwsza za poważne zbrodnie takie jak morderstwo drugiego człowieka? Czy wymiar sprawiedliwości może za taki czyn skazać winnego na śmierć? Historycznie bardzo różnie podchodziło sie do tej kwestii.
Prawo karne – jak wygląda w praktyce?
Pierwotnie, w odległej historii ludzkości, ludzie żyli krócej, a życie ludzkie było jeszcze bardziej ulotne niż jest dzisiaj. Dlatego też ludzie szafowali wyrokami śmierci i takie skazania zdarzały się bardzo często. W starożytności kiedy niewolnictwo było na porządku dziennym, zabicie niewolnika nie było czymś nagannym, albowiem pan miał na niewolnikiem pełną władzę. W czasach pańszczyźnianych, chłopów także często skazywano na śmierć, często za bardzo niewielkie występki.
W czasach rewolucji francuskiej, rządy jakobinów przyniosły bardzo krwawe żniwa, albowiem na śmierć było skazywanych mnóstwo ludzi. Państwo było bowiem utrzymywane pod rządami terroru i kara śmierci była jednym z głównych narzędzi utrzymywania porządku w społeczeństwie. Podobna sytuacja miała miejsce w reżimach socjalistycznych. W tychże systemach panował całkowity zakaz krytykowania władzy czy też wychodzenia chociażby czubkiem nosa poza propagandową wizję dobrobytu. Włodarze w takich systemach szafowali ludzkim życiem, a prowadzenie spraw karnych było spektaklem, gdzie należało upokorzyć politycznego wroga i za pomocą sfabrykowanych dowodów skazać go na śmierć. W Polsce także zapadały takie wyroki, a PRL jest w sądownictwie wspominany jako bardzo mroczny okres historii.
Zostawmy jednak odległą historię i skupmy się na bardziej „nowożytnych” czasach, gdzie kara śmierci nadal jest jednym z dostępnych wyroków. Warto sobie zadać pytanie czy w obecnych czasach kara śmierci nadal jest słuszną karą. Czy na pewno władza sądownicza może szafować życiem innych ludzi? W Stanach Zjednoczonych, w niektórych stanach nadal jest to możliwe. Oczywiście istnieją dzisiaj bardziej humanitarne sposoby na wykonywanie wyroków śmierci. Kiedyś było to powieszenie czy krzesło elektryczne, dzisiaj natomiast używa się specjalnych środków chemicznych wstrzykiwanych do krwioobiegu uśmiercających niemalże natychmiastowo. Niezależnie jednak o sposobu wykonania takiej kary, nie jest do końca jasne czy, nawet niezawisła władza sądownicza, może wydawać taki wyrok. A co jeżeli kara była niesłuszna?
Więcej o prawie karnym dowiecie się na blogu kancelarii prawniczej: https://www.kancelariakufieta.pl/kancelaria-wroclaw/kategoria/artykuly/.