Przeprowadzka do Niemiec – czy warto?

przeprowadzka do niemiec

Niemcy stanowią niezwykle popularny kierunek emigracji, zwłaszcza wśród Polaków.

Atrakcyjność tej możliwości zbudowana jest na wielu zaletach, który niesie ze sobą życia za zachodnią granicą. Dynamiczny rozwój gospodarczy tego kraju pozwala na szybkie znalezienie pracy w różnych sektorach gospodarki. Otwartość rynku pracy przejawia się także w mentalności Niemców.

Ich przyjazny stosunek do emigrantów tworzy odpowiedni klimat, który nie wyklucza a asymiluje wszystkich do jednej wspólnoty. Zalet jest o wiele więcej i zdecydowanie przewyższają nad wadami, które niestety też występują.

Zanim podejmiesz decyzję o przeprowadzce do Niemiec warto zastanowić się nad dwiema stronami medalu, a także należycie się przygotować. Emigracja wiąże się bowiem z szeregiem formalności, które należy spełnić.

Zalety wynikające z życia i pracy w Niemczech

Osoby zastanawiające się nad przeprowadzką do Niemiec często kierują się szeregiem zalet, które niosą korzyści poprawiające ich komfort życia. Lista jest bardzo długa i przewijają się przez nią argumenty ekonomiczne, komfortu życia i socjalu.

Przywileje wynikające ze świadczeń socjalnych

Wsparcie socjalne stanowi niepodważalną korzyść, jaką można uzyskać wraz z emigracją i rozpoczęciem życia za zachodnią granicą. Rozwinięty system wsparcia finansowego dla osób pracujących oraz przebywających w Niemczech pozwala na zyskanie świadczeń przez m.in.:

  • rodziny z dziećmi (tzw. Kindergeld),
  • osoby chore, które ze względu na stan zdrowia nie mogą pracować (niepełnosprawni dorośli oraz dzieci zyskują fundusze na rehabilitację sprzęt oraz utrzymanie itp.),
  • kobiety w ciąży (tzw. Elterngeld),
  • bezrobotnych po 65 roku życia oraz dla osób pomiędzy 15 a 65 roku życia, które utraciły źródło utrzymania rodziny.

Atrakcyjny rynek pracy oraz wynagrodzenie

W Niemczech nieustannie potrzebne są dodatkowo ręce do pracy, dlatego też poszukując tam zatrudnienia nie będzie stanowiło to większego problemu. Gospodarka jak i sam rynek pracy dynamicznie się rozwijają. Powstające nowe miejsca pracy pozwalają na zatrudnienie w sektorach produkcji, IT czy też opieki zdrowotnej w tym zwłaszcza nad osobami starszymi. Posiadając wykształcenie, doświadczenie oraz umiejętności stajemy się automatycznie atrakcyjnym pracownikiem w oczach rekruterów. 

Oprócz szerokiego zakresu prac, jakie można wykonywać w Niemczech, również atrakcyjne jest wynagrodzenie. Minimalne wynagrodzenie znacznie przewyższa te oferowana na polskim rynku pracy. Korzystne warunki finansowe należycie wynagradzają wkład włożony w pracą w każdym z sektorów.

Położenie oraz bliskość do domu rodzinnego

Położenie Niemiec jest niezwykle atrakcyjne z perspektywy emigracji. Poprzez przeprowadzkę zyskuje się możliwość podróżowania po całym świecie. Liczne porty lotnicze jak i cała siatka komunikacji po kraju oraz do państw ościennych, pozwalają na rozwinięcie pasji podróżniczych. Same Niemcy oraz 9 krajów graniczących z nimi to atrakcyjne miejsca turystyczne.

Jeżeli jesteśmy przy kwestii położenia geograficznego Niemiec, należy podkreślić bliskość do rodzinnej Polski, gdzie pozostaną najbliżsi. Tęsknotę można ukoić poprzez wizytę w ojczyźnie, gdzie ponownie będzie można uściskać bliskich oraz posmakować polskich potraw.

wyprowadzka do niemiec

Wady związane z przeprowadzką do Niemiec

Przeprowadzka do Niemiec oprócz długiej listy zalet, wiąże się także z wadami, które również należy wziąć pod uwagę, podczas podejmowania decyzji. Wiele z nich wynika z indywidualnego punktu widzenia, o czym należy szczególnie pamiętać. Związane jest to także z regionem Niemiec, który wyróżnia się indywidualnymi cechami. Dlatego też trzeba pamiętać o dokładnym zapoznaniu się ze specyfiką danego regionu.

Nieustanna biurokracja

Biurokracja króluje w Niemczech, rzucając się w oczy zwłaszcza emigrantom. Sami Niemcy są przyzwyczajeni do takiego stanu rzeczy. To wszystko wynika głównie z mentalności narodu, który charakteryzuje się precyzją i szczegółowością nawet w najmniejszych detalach. Każda sprawa załatwiana w Niemczech to długa ścieżka uzyskiwania kolejnych pozwoleń i potwierdzeń. Jednakże można do tego się przyzwyczaić.

Język

Wspomniana biurokracja może być wyjątkowo trudna, zwłaszcza ze względu na język niemiecki. Sprawia on wiele problemów podczas nauki jak i późniejszego używania. Pomimo tego warto rozpocząć lekcje niemieckiego, jeżeli planujemy tam przeprowadzkę. Ułatwi to znacznie życie na obczyźnie.

Wysokie ceny

Wysokie zarobi wiąże się niestety z wysokimi cenami m.in. usług. Często szokują one emigrantów, którzy dostrzegają po raz pierwszy rachunek np. za nową fryzurę czy też naprawę kranu.

Formalności konieczne do załatwienia

Wspominaliśmy o biurokracji w Niemczech. Dotyka ona także emigrantów. Przenosząc się do tego kraju trzeba się liczyć z szeregiem spraw do załatwienia w urzędzie. Należy bowiem zgłosić stały pobyt w niemieckim urzędzie meldunkowym w ciągu 7 dni od przyjazdu. Legitymujemy się dowodem osobistym lub paszportem, podając miejsce meldunku.

Następnie można udać się do kolejnych instytucji. Niezbędna będzie wizyta w banku związana z założeniem konta. Należy również zakupić niemiecki numer telefonu. Rynek ten jest niezwykle szeroki. Chcąc ułatwić skomplikowany proces przeprowadzki za granicę firma Teleberlin oferuje pomoc w znalezieniu najbardziej korzystnej oferty. Chociaż wszystko wydaje się trudne warto korzystać ze sposobów, które zdejmą ciężar dodatkowych wyborów.