Spływy kajakowe Bobrem – jak zorganizować udany wypad nad rzekę
Podczas pobytu w okolicach zbiornika Pilchowice świetną opcją na spędzenie wolnego czasu jest spływ Bobrem. Nielestno to miejsce, gdzie można znaleźć malownicze trasy po rzece, zarówno dla amatorów, jak też osób bardziej zaawansowanych w pływaniu kajakiem. Jest to okazja do bliskiego kontaktu z naturą, lecz również do wyciszenia i sportowych doświadczeń.
Jakie są sposoby na zorganizowanie spływu kajakowego na rzece Bóbr?
Jest wiele sposobów na organizację spływu kajakowego po rzece Bóbr. Dolny Śląsk to niezwykle malowniczy region kraju, zatem ograniczeniem są głównie możliwości fizyczne uczestników. Dobrą metodą na organizację jest kierowanie się upodobaniami, czyli co dana grupa chce zobaczyć po drodze, jak choćby konkretne zabytki, a może polecany Park Krajobrazowy Dolina Bobru. Niektórzy wolą płynąć tylko rzeką, ale dla innych fajną rozrywką będzie przepłynięcie także po jeziorze czy zobaczenie tamy z bliska. Trzeba też brać pod uwagę liczbę osób uczestniczących, niektóre wyprawy są bardzo kameralne, tylko dla kilku osób, ale są też takie dla kilkunastu. Zorganizowanie kajakowej wycieczki oznacza również dopasowanie czasu jej trwania, długości do pokonania i stopnia trudności wód do umiejętności kajakarzy. Jeśli chodzi o metody planowania, to są eskapady dedykowane np. tylko parom, wówczas dobrym pomysłem mogą okazać się wyłącznie kajaki dwuosobowe.
Jakie są najlepsze sposoby na wynajęcie kajaka?
Świetną opcją na wypożyczenie kajaka są specjalne wypożyczalnie, które oferują różnorodny sprzęt do uprawiania sportów wodnych. Takie placówki proponują produkty dedykowane różnym stopniom zaawansowania oraz dodatkowe akcesoria, jak kask czy kamizelka ratunkowa. Wynająć sprzęt można także w miejscach noclegowych, ponieważ wiele pensjonatów, hoteli czy gospodarstw agroturystycznych posiada w swojej ofercie taką usługę dla klientów. Jest to wygodna opcja, ponieważ minimalizuje wszelkie formalności, ale też nie trzeba szukać dedykowanych przystani, tylko do razu zabrać kajak z miejsca noclegowego.
Jak przygotować się do spływu kajakowego?
Podczas przygotowań do spływu warto popracować nad rozbudową i wzmocnienie mięśni górnych kończyn, szczególnie ramion. Pływanie kajakiem to męczący i wymagający sport, zatem odpowiednie treningi przed są wskazane, szczególnie dla osób, które na co dzień nie mają wiele styczności z aktywnością fizyczną. Przygotowania to także zaopatrzenie się w odpowiedni ekwipunek. Na wycieczce zawsze trzeba mieć pod ręką mapę okolicy, bidon z wodą oraz jakieś małe przekąski, ponieważ normalną rzeczą jest, że wysiłek powoduje głód i spadek energii. Trzeba zakupić odpowiednie ubranie, jak również najlepiej wodoodporne buty z twardą podeszwą, akcesoria jak np. latarkę czołową, krem z filtrem UV, kamizelkę ratunkową czy wodoszczelne torby na rzeczy osobiste, w tym posiadaną elektronikę. Jeśli nie jest to pora gorącego lata, to także bielizna termiczna będzie bardzo praktyczna. Nawet w upalne miesiące przydatna nad wodą może być cienka kurteczka. Konieczne jest też zaplanowanie trasy i dokładna analiza, co czeka uczestników podczas podróży. Dotyczy to różnych zapór, tam, wodospadów, zakoli i innych przeszkód, a do tego zabytków i atrakcji, które warto zwiedzać w okolicy. Ostatnią sprawą są kajaki, ponieważ można posiadać własne i zabrać je ze sobą lub wypożyczyć. Jest to ważne, ponieważ jeśli nie będą one naszą własnością, to całą wycieczkę trzeba zaplanować w taki sposób, by móc je uzyskać w odpowiednim miejscu, a następnie oddać.
Jakie są najlepsze miejsca na rozpoczęcie i zakończenie spływu po rzece Bóbr?
Dobrym pomysłem na rozpoczęcie spływu na rzece Bóbr jest zbiornik wodny Pilchowice, ponieważ dzięki temu można pokonać samo jezioro, ale też po drodze przepłynąć przez Park Krajobrazowy Dolina Bobru z unikatową florą i fauną. Wówczas miejscem zakończenia może być miasto Wleń, gdzie znajduje się zabytkowy zamek do zwiedzania. Inną propozycją jest rozpoczęcie pływania w okolicach Jeleniej Góry, w tym przypadku po drodze do pokonania są jeziora Modre, Wrzeszczyńskie, a podziwiać można choćby ruiny dawnej papierni w pobliżu ujścia Kamienicy oraz finalnie dopłynąć do Pilchowic z niesamowitą i monumentalną zaporą wodną.