Wady oraz zalety monitoringu pracowników

monitoring wrocław

W bardzo uzasadnionych przypadkach monitoring CCTV jest bardzo, ale to bardzo przydatny pracodawcy. Pracodawca jednak ma obowiązek pamiętania o granicach kontroli, tak by nie narazić się ze strony swoich pracowników na zarzuty jakimi jest bezprawne działania. Kwestia monitoringu pracowników nie została w zasadzie uregulowana w sposób zbyt kompleksowy przez polskie przepisy prawa. Oczywiście najważniejsze w tym aspekcie jest właściwe uregulowanie tychże zagadnień wewnątrz procedur zakładowych. W przeciwnym razie naprawdę może dojść do podniesienia zarzutu naruszenia osobistych dóbr pracownika w postaci prawa do jego godności oraz do jego prywatności.

Kiedy zastanowić się nad monitoringiem CCTV?

monitoring wrocławMonitoring CCTV zdecydowanie ma znaczenie w odniesieniu do samego prawa pracownika do godności oraz do prywatności. Zastosowanie przez pracodawcę monitoringu naprawdę może niejednokrotnie naruszać prawa pracownika, o którym już wspomniano powyżej. Ochrona godności oraz prywatności pracownika została uregulowana nie tylko w przepisach zawartych w kodeksie pracy, ale także w kodeksie cywilnym. Zapiski można o tychże dobrach znaleźć także w Konstytucji RP. Monitoring pracowników w miejscu pracy obecnie stał się naprawdę powszechnym zjawiskiem w procesie pracy. Musimy jednak także wiedzieć, że stosowanie monitoringu CCTV w miejscu pracy pracodawcy uzasadniają przeróżnymi okolicznościami, w szczególności poprawą organizacji, ochroną mienia pracodawcy jak i także optymalizacji procesu pracy.

Jakie są sposoby używania monitoringu?

Jak chyba każdy zauważył to zdecydowanie mamy do czynienia z rozwojem technologii jak i także technik komunikacyjnych. Właśnie dzięki nowinkom technologicznym monitoring jest stosowany jako różne formy. Wyróżniamy na przykład korzystania z Internetu, poczta elektroniczna, rozmowy telefoniczne czy też aktywności pracowników. Właśnie spośród wszystkich dostępnych możliwości monitorowania pracowników zdecydowanie coraz bardziej popularny jest monitoring telefonów służbowych za pomocą systemu GPS. Ten rodzaj monitoringu z reguły jest używany w grupie przedstawicieli medycznych czy też w grupie przedstawicieli handlowych. Oczywiście pracodawcy mogą bez żadnego problemu poznać lokalizację danego pracownika w jego godzinach pracy. W zasadzie to pracodawcy stosują u siebie monitoring CCTV w zależności od okoliczności oraz potrzeb swoich. Jeśli zaś chodzi o stosowanie monitoringu niewątpliwie powinno to wynikać z faktycznej, obiektywnej oraz usprawiedliwionej prawnie potrzeby pracodawcy oraz także przewagi jego interesu nad interesem danego pracownika. Pracodawca w zasadzie powinien wiedzieć, że wprowadzenie dodatkowej kontroli jego pracowników jest uzasadnione tak naprawdę tylko w momencie, gdy trudno jest nam wyegzekwować właściwie zachowanie pracowników właśnie za pomocą środków, które wynikają z przepisów powszechnie obowiązujących. W zasadzie to wszelkie prawa i obowiązki związane z monitoringiem CCTV w pracy powinny być znane zarówno pracodawcy jak i pracownikom. Jak to się mówi nie znajomość prawa szkodzi.