Wizyta u optometrysty – jak przebiega

kim jest optometrysta

Wzrok to jeden z najważniejszych narządów każdego człowieka, o który należy dbać z najwyższą starannością. Regularne badania u specjalisty pozwalają na upewnienie się, czy wszystko ze wzrokiem jest w porządku, czy konieczne jest przeprowadzenie zabiegu lub korekcja widzenia. Warto przy tym wiedzieć, że badanie może przeprowadzić również optometrysta.

Jeszcze do niedawna ze wszystkimi problemami oczu zgłaszaliśmy się do okulisty. Ze względu na małą ilość lekarzy tej specjalizacji nierzadko na wizytę należało poczekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. To właśnie wtedy popularny stał się zawód optometrysty, który nie tylko dobiera odpowiednie okulary, ale również może przeprowadzić podstawowe badanie wzroku i dopasować szkła do posiadanej wady. Kiedy zgłosić się do optometrysty? Czym dokładnie zajmuje się specjalista? 

Kim jest optometrysta? 

Optometrysta, podobnie jak lekarz okulista, to zawód medyczyny. Warto tutaj jednak tutaj podkreślić, że optometryści nie diagnozują chorób narządu wzroku ani nie zajmują się jego leczeniem. Ich zadaniem jest określenie wady wzroku, a także wprowadzenie odpowiednich działań mających na celu ich korekcję. 

Optometrysta nie jest lekarzem, więc do tego, aby pracować nie musi posiadać dyplomu ukończenia studiów medycznych. Optometrystą może zostać osoba, która ukończyła studia magisterskie związane z optometrią. Współcześnie wystarczy również ukończenie studiów podyplomowych z oprometrii. 

Czym zajmuje się optometrysta? 

Z racji tego, że optometrysta nie jest lekarzem, nie zajmuje się chorobami narządu wzroku. Jednak jako specjalista medyczny może podjąć się diagnozowania różnych zaburzeń widzenia. Jakimi zatem przypadłościami zajmuje się optometrysta? Do jego zadań należy diagnozowanie krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu oraz prezbiopii. Oprócz tego diagnozuje zaburzenia widzenia obuocznego (na przykład zeza) oraz zaburzenia akomodacji (oko nie jest przystosowane do patrzenia na przedmioty w różnych odległościach). 

W swoim zawodzie optometrysta posługuje się również innymi narzędziami. Podobnie jak w gabinecie okulistycznym można znaleźć tablice tekstowe, ale oprócz tego nowością jest foropter, autorefraktometr oraz tonometr. Oprócz tego do swojej pracy wykorzystuje oftalmometr oraz niomikroskop. 

Krótko mówiąc optometrysta to specjalista, który zajmuje się diagnostyką oraz korygowaniem wad wzroku za pomocą okularów czy soczewek kontaktowych. Oprócz tego może zajmować się profilaktyką oraz diagnostyką dysfunkcji widzenia obuocznego – zezem. 

Optometrysta czy okulista – do kogo się zgłosić? 

Wiele osób, które cierpi na choroby lub zaburzenia widzenia narządu wzroku, zastanawia się do jakiego specjalisty udać się ze swoim problemem. Wbrew pozorom decyzja nie należy do najłatwiejszych, gdyż zarówno okulista, jak i optometrysta za pomocą swojego sprzętu może zdiagnozować problem związany z problemami widzenia.

 Do okulisty warto chodzić na regularne wizyty co kilka lat, aby upewnić się czy wszystko z narządem wzroku jest w porządku. Okulista pomoże również w przypadku wystąpienia infekcji oka, a także pierwszych objawów zaćmy lub innych chorób, które tylko on może zdiagnozować i wprowadzić leczenie. Krótko ujmując, do okulisty należy zgłosić się jeśli pacjent odczuwa ból oczu i są one całe zaczerwienione lub pojawił się obrzęk. Niekiedy znakiem, aby zgłosić się na wizytę u okulisty jest wydzielina z oka lub zaburzenia widzenia pojawiają się nagle i nie mają żadnej uzasadnionej przyczyny.

Jak wygląda badanie przez optometrystę? 

Badanie zaburzeń wzroku przeprowadzane przez optometryste niemal niczym nie różni się od tego, które wykonuje okulista. Podczas badania przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie za pomocą komputera lub ręcznie bada wady wzroku, krzywiznę rogówki oraz grubość rogówki. Ma również możliwość sprawdzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Przy użyciu foroptera może przeprowadzić szczegółowy pomiar wady wzroku oraz widzenia obuocznego akomodacji. 

Ostatnim etapem wizyty jest omówienie z pacjentem wyników badań, a następnie dostosowanie odpowiedniej metody korekty wzroku do potrzeb oraz trybu życia badanego.