Zasady wyposażenia gabinetu lekarza rodzinnego

gabinet lekarski

Meble, w jakie wyposażamy gabinet lekarza rodzinnego, nieco różnią się od tych, jakie dobieramy do własnego domu. Przede wszystkim, muszą one spełniać określone wymogi, dzięki którym będą one w pełni bezpieczne dla odwiedzających placówkę pacjentów. Jakie kryteria muszą spełniać meble medyczne?

Najważniejsze cechy mebli medycznych

Meble medyczne muszą być skonstruowane tak, aby nie było w nich trudno dostępnych podczas dezynfekcji miejsc. Chodzi o to, by nie istniały na powierzchni mebla miejsca, w których drobnoustroje miałyby dogodne warunki do rozwoju. W tym celu stosowana jest nieorganiczna tapicerka bezszwowa. Co to oznacza?

Tapicerka nieorganiczna ma gładką, pozbawioną porów strukturę, która niczego nie wchłania. Nie zatrzymuje ona na swojej powierzchni żadnych wirusów ani bakterii i nie wchłania też wylanych na nią cieczy, co nie dopuszcza do zawilgocenia.

Brak szwów wzmacnia całość tapicerki, dzięki czemu staje się ona o wiele bardziej odporna na wszelkiego rodzaju drobne zadrapania czy też mniejsze uszkodzenia mechaniczne, w których również mogłyby gromadzić się niebezpieczne dla pacjentów roztocza. W samych szwach również miałyby one korzystne warunki bytowania, zatem brak szwów dodatkowo podnosi poziom higieny.

Odporność na dezynfekcję i promieniowanie UV. Oba te czynniki wpływają bardzo niekorzystnie na wygląd tapicerki. Znamy tę sytuację choćby z własnego domu, kiedy to mebel nadmiernie wystawiony na słońce zanadto blaknie już po krótkim czasie, lub ulega zniszczeniu pod wpływem czyszczenia środkiem chemicznym. Tapicerka medyczna obok dawania pacjentom zabezpieczenia przed bakteriami pełni również ważną funkcję estetyczną. Zadbane meble medyczne to wizytówka gabinetu, ale i samego lekarza. W dodatku gabinety są na ogół konstruowane tak, by wykorzystać jak najwięcej dziennego światła, a dezynfekcja jest przeprowadzana nawet kilkanaście razy dziennie, zatem tapicerka na meblach medycznych po prostu MUSI mieć o wiele większą wytrzymałość.

Ważne jest także zadbanie o dodatkowe udogodnienia w meblach medycznych. Nawet samo biurko lekarskie nie jest takie samo jak inne, dlatego, że musi mieć ono więcej szuflad i szafek na wszystkie dokumenty medyczne. Wyposażenie gabinetu lekarskiego musi zapewniać możliwość szybkiego uporządkowania, a także utrzymania tego porządku, dlatego, że w ciągu dnia nie będzie czasu na sprzątanie i gorączkowe poszukiwania właściwych papierów czy narzędzi. Poza tym nieuporządkowany gabinet robi też bardzo złe wrażenie.

Stosowane w gabinecie kozetki lekarskie mogą być wyposażone w możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu łatwiej będzie dopasować je do pacjentów ze szczególnymi potrzebami. Wyposażenie medyczne jest też bardziej zabezpieczane przed korozją poprzez farby proszkowe, dzięki czemu służą w nienagannym stanie przez długie lata.

Zasady aranżacji gabinetu lekarskiego i przyjmowania pacjentów

W dobie pandemii zaostrzyły się restrykcje dotyczące utrzymywania w czystości gabinetów lekarskich oraz przyjmowania pacjentów. Przykładowe wytyczne mówią o tym, by na miarę możliwości udzielać pacjentom teleporady, zaś na wizytę umawiać tylko w razie konieczności. Z kolei, przechodząc do wyposażenia placówki, nakazana jest co najmniej kilkukrotna dezynfekcja wszelkiej maści klamek, gałek, lady recepcyjnej i innych powierzchni, na których może osadzać się znacząca ilość bakterii w ciągu dnia. Konieczna jest również obecnie dezynfekcja sprzętów medycznych po wizycie każdego pacjenta, dlatego też do każdej wizyty jest doliczane kilkanaście minut, jakie lekarz poświęca na dezynfekcję. Wymagania Głównego Inspektoratu Sanitarnego są szczególnie wysokie, by zapewnić wszystkim należyty poziom bezpieczeństwa i ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusów.

Meble medyczne – z czego najczęściej są wykonane?

Materiały, jakie są wykorzystywane do produkcji mebli medycznych, muszą spełniać bardzo wysokie wymogi w zakresie bezpieczeństwa, dlatego też pod uwagę są brane przede wszystkim tworzywa sztuczne i metale, niedopuszczające do osadzania się na nich bakterii. Przykładowe materiały to wspomniana już nieorganiczna tapicerka bezszwowa, laminaty typu HPL, oraz stal zabezpieczona lakierem proszkowym.

Poszukujesz mebli medycznych, które spełnią nawet najwyższe wymagania? Koniecznie odwiedź stronę producenta wyrobów medycznych U.B.M. Kotasińska, na której znajdziesz najróżniejsze fotele medyczne, łóżka rehabilitacyjne, stoły do badań niemowląt, specjalne stojaki na kroplówki i wiele innych mebli oraz akcesoriów rozbudowujących.

Zobacz też: http://tutaj.bialystok.pl/rola-tapicerki-bezszwowej-i-nieorganicznej-w-produkcji-mebli-lekarskich/