Zastosowanie papierów powlekanych w biznesie

papiery powlekane w biznesie

Każda firma chce przedstawiać swój ekspercki charakter w danej branży.

Dobrze zaprojektowane materiały firmowe, pokazują profesjonalizm oraz pomagają budować relacje z klientami. Dzięki indywidualnym oraz spójnym materiałom, przedsiębiorstwo będzie rozpoznawalne, jako konkretna marka. Skojarzenie nazwy z obrazem, ale także jakością, widoczną na papierze, pomoże w reklamowaniu dobrego imienia firmy.

Każdy element w komunikacji wizualnej oraz tekstowej, stanowi szansę na zyskanie nowego klienta lub podtrzymaniu go przy swoich usługach.Wszystko to sprowadza się do dobrze zaprojektowanych materiałów firmowych, które należycie będą reprezentować jej wizerunek jako marki. Podczas tego procesu należy dobrać wszelkie elementy, którym najważniejszym jest rodzaj papieru.

Papier powlekany, jako główny nośnik reklamy

Słysząc o papierze powlekanym, większość ludzi nie wie o co chodzi. Tym czasem stykamy się z nim niemalże w każdych, codziennych przekazach. Jest on szeroko stosowany w reklamie: ulotkach, gazetkach, folderach itp.  Papier powlekany popularnie nazywany jest „kredą” i wyróżniamy jego następujące rodzaje:

 • matowy,
 • błyszczący/połysk.

Papier kredowy jest pokryty specjalną, cienką warstwą mieszaniny pigmentu mineralnego i kleju. Dzięki temu wydrukowane materiały są bardziej trwałe. Wyróżnia go charakterystyczna, gładka i miła w dotyku faktura. Dodatkowym atutem jest aspekt ekonomiczny, który stanowi o popularności tego materiału. Papier kredowy jest najczęściej stosowany w poligrafii ze względu na szerokie zastosowanie. Nadaje się do druku cyfrowego oraz offsetowego.

Każdy rodzaj tego papieru, dzięki swoim cechom, dostosowuje się do różnorodnych projektów graficznych. Podczas wyboru jednego z nich do indywidualnego projektu dla firmy, należy zwrócić uwagę na efekcie, który chcemy uzyskać oraz przeznaczeniu.

Wykorzystanie papieru matowego w biznesie

Papier powlekany matowy to ekonomiczny wybór, gdzie oprócz jakości mamy czytelność materiałów. W przypadku projektów z dużą ilością tekstu oraz elementami wizualnymi, nie odgrywającymi większego znaczenia, warto zastosować właśnie ten rodzaj papieru.

Podstawowym powodem jest fakt, że mat nie nie odbija światła, dzięki czemu materiały będą czytelne we wszystkich warunkach. Najczęściej kredę mat stosuje się do materiałów takich jak:

 • katalogi klejone, szyte i ze spiralą,
 • ulotki cięte i składane,
 • kalendarze biurkowe, listwowane, książkowe i ze spiralą,
 • teczki ofertowe,
 • zaproszeni i wizytówki,
 • plakaty,
 • karty menu,
 • notesy biurowe lub kelnerskie.

Papier powlekany typu mat będzie odpowiednim wyborem, który zapewni wysoką jakość projektowanych materiałów dla firmy. Oprócz tego aspektu, ważny jest także budżet, który w przypadku tego rodzaju papieru nie zostanie nadszarpnięty. 

Do czego przyda się papier z połyskiem?

Papier powlekany z połyskiem jest wyborem dla każdego projektu, gdzie istotny jest przekaz wizualny. Również projekty, gdzie istotna jest estetyka i wysublimowany charakter ilustracji. Główną cechą charakterystyczną dla kredy z połyskiem jest wyeksponowanie nasycenia kolorów oraz wydobycie głębi barw.

Dzięki tym cechom papier powlekany typu połysk znajduje swoje zastosowanie w projektach takich jak:

 • gazetki reklamowe, produktowe,
 • katalogi klejone, szyte i ze spiralą,
 • ulotki cięte i składane,
 • kalendarze biurkowe, listwowane, książkowe i ze spiralą,
 • papier pakowy,
 • oklejki na książki,
 • naklejki,
 • etui np. na karty menu,
 • druk fotografii,
 • plakaty.

Plakaty mogą być drukowane na tego rodzaju papierze, jednakże jedynie w przypadku, kiedy są przeznaczone do niezbyt jasnych pomieszczeń. Powodem jest odbijanie światła przez ten papier, przez co niektóre projekty mogą być nieczytelne pod słońce. Kiedy, więc stosować papier powlekany typu mat a kiedy błysk?

papier powlekany w biznesie

Kiedy połysk, a kiedy mat?

Oprócz przytoczonych rad, dotyczących wyboru konkretnego rodzaju papieru do indywidualnego projektu dla firmy, należy również pamiętać o innych aspektach.

Podczas projektowania banneru reklamowego lub tła ścianki do zdjęć należy wybrać papier matowy. Nie odbija światła, więc sprawdzi się, jako nośnik zewnętrzny oraz tło do zdjęć. Treść nadrukowana na nich będzie czytelna bez względu na warunki atmosferyczne oraz kąt padania światła. Jest to papier bardziej praktyczny w zastosowaniu, ale nie wszechstronny.

Tak jak było to podkreślane – chcąc podkreślić głębie kolorów w projekcie graficznym, niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego materiału. Papier powlekany z połyskiem stanowi doskonały wybór dla projektów, gdzie stawiamy na elegancki efekt.

Produkty papiernicze wspierające codzienne działanie firmy

Firma jest organizmem, którego należyte funkcjonowanie zależy od różnych składowych. W postrzeganiu jej w roli eksperta, któremu można zaufać, mogą pomóc materiały służące do komunikacji z klientami i kontrahentami, ale także te biurowe.

Wybór tych o najwyższej jakości stanowi podstawę do sukcesu, w budowaniu silnego wizerunku marki. W ofercie Dolpap’u odnajdziesz wszelkie niezbędne produkty do funkcjonowania Twojej firmy.

Więcej na ten temat znajdziesz na stronie http://dolpap.pl/. Posiadamy szeroką gamę produktów, dzięki którym nie tylko zapewnisz materiały do swojego biura, ale całego przedsiębiorstwa. Zapewniamy produkty papiernicze najwyższej jakości, które sprostają wszelkim zadaniom.